Piotr Naimski w USA o zagrożeniu Nord Stream 2 i znaczeniu Baltic Pipe

Piotr Naimski w USA o zagrożeniu Nord Stream 2 i znaczeniu Baltic Pipe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/AH
  • Dodano: 26-09-2018 06:42

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podczas wtorkowego wystąpienia na spotkaniu Fundacji Jamestown w Waszyngtonie przedstawił znaczenie planowanego gazociągu “Baltic Pipe" dla potrzeb energetycznych Polski i państw regionu Morza Bałtyckiego.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Budowa Baltic Pipe (Korytarz Bałtycki) - gazociągu, który pod Morzem Bałtyckim połączy gazoport im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu z duńską siecią gazowniczą i złożami gazu naturalnego w należącym do Norwegii szelfie Morza Północnego, rozpocznie się w roku 2020 i zakończy w roku 2022.
  • Planowane zakończenie budowy zbiega się z upłynięciem ważności umowy o dostawach gazu naturalnego, jaki Polska podpisała z Gazpromem.
  • Planowane oddanie do użytku gazociągu Baltic Pipe w roku 2022 zbiega się także z przewidywanym rozpoczęciem dostaw amerykańskiego skroplonego gazu naturalnego (LNG) przez dwie amerykańskie firmy, VentureGlobal LNG oraz Port Arthur LNG, na podstawie długoterminowych kontraktów zawartych przez polską spółkę PGNiG w styczniu bieżącego roku.


Piotr Naimski podczas prezentacji polskiej strategii zróżnicowania dostaw energii w Waszyngtonie zwrócił uwagę, że tego samego dnia we wtorek prezydent USA Donald Trump na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku wskazał na Polskę jako na "przywódcę poczynań, zmierzających do zróżnicowania źródeł energii".

Minister Naimski stwierdził, że poparcie prezydenta USA dla polskiej strategii ma duże znaczenie szczególnie dlatego, że "prezydent Trump wskazał, że "Baltic Pipe" połączy gazoport w Świnoujściu z norweskimi złożami na Morzu Północnym, zatem ma znaczenie dla całego regionu Morza Bałtyckiego, a nie tylko dla Polski".

Minister podczas spotkania zorganizowanego przez prywatną Fundację Jamestown w prestiżowym University Club (Klubu Uniwersyteckiego) po raz kolejny zwrócił uwagę na zagrożenia, jakie dla bezpieczeństwa i jedności Europy stanowi planowana przez Rosję i Niemcy budowa gazociągu Nord Stream 2.

- Nord Stream 2 zagraża spójności Zachodu i trwałości sojuszu transatlantyckiego - powiedział polski minister podczas spotkania, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele Departamentu Stanu i resortu energii rządu amerykańskiego.

Zapytany czy jego argumenty trafiają na podatny grunt, Naimski odparł, że prezentacje takie "są przede wszystkim okazją, aby dostarczyć osobom, które podzielają polskie obawy związane z projektem Nord Stream 2, dodatkowych argumentów do przekonania innych o zagrożeniach związanych z budową tego projektu."

Budowa Baltic Pipe (Korytarz Bałtycki) - gazociągu, który pod Morzem Bałtyckim połączy gazoport im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu z duńską siecią gazowniczą i złożami gazu naturalnego w należącym do Norwegii szelfie Morza Północnego, rozpocznie się w roku 2020 i zakończy w roku 2022.

Planowane zakończenie budowy zbiega się z upłynięciem ważności umowy o dostawach gazu naturalnego, jaki Polska podpisała z Gazpromem. Planowane oddanie do użytku gazociągu Baltic Pipe w roku 2022 zbiega się także z przewidywanym rozpoczęciem dostaw amerykańskiego skroplonego gazu naturalnego (LNG) przez dwie amerykańskie firmy, VentureGlobal LNG oraz Port Arthur LNG, na podstawie długoterminowych kontraktów zawartych przez polską spółkę PGNiG w styczniu bieżącego roku.

Planowany gazociąg ze złóż w norweskim szelfie Morza Północnego do gazoportu w Świnoujściu wraz ze zwiększeniem zdolności gromadzenia gazu LNG w gazoporcie w Świnoujściu - jak wyjaśnił Piotr Naimski, jest częścią projektu "Northern Gate" ("Brama Północy") - budowy strategicznej infrastruktury pozwalającej na przesyłanie gazu z gazoportu w Świnoujściu na południe Europy.

Podczas prezentacji projektu Northern Gate ministrowi Naimskiemu towarzyszył m.in. Tomasz Stępień, prezes Gaz-System, strategicznej spółki skarbu państwa, odpowiedzialnej za budowę gazociągu "Baltic Pipe". Stępień podkreślił, że Gaz-System zgromadził wszystkie konieczne pozwolenia i kapitał konieczny do rozpoczęcia budowy "Baltic Pipe". W grudniu spodziewamy się podpisać ostatnią umowę" - powiedział Stępień.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Piotr Naimski w USA o zagrożeniu Nord Stream 2 i znaczeniu Baltic Pipe

  • Antoni 2018-10-02 08:07:02
    Szanowny Panie, Powinnismy wspierać POLSKIE TECHNOLOGIE i rozwijac BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE w oparciu o własne zasoby a nie kupowac i do tego budowac bardzo droga infrastrukture. Zamiast budować port LNG nalezało wykonać pilotowe gazyfikacje podziemne wegla metoda prof. Żakiewicza i wykonac jedna instalacje głebokiej geotermmi opracowana przez prof. ponizej opoisuje tez polskie technologie. W XXI wieku należy zakazac wszelkich procesów spalania w energetce zawodowej i komunalnej paliw stałych w tym biomasy a w szczególności odpadów. Odpady (frakcja nad i podsitowa, osady sciekowe, muł, miał weglowy, wegiel brunatny i kamienny) powinny być surowcem do zasilania elektrowni poligeneracyjnej (produkcja komponentów paliwo/chemia i energii) ZEROEMISYJNEJ, ZEROODPADOWEJ Instalacje powinny byc budowane lokalnie aby wyeliminowac turystyke odpadowa i przesył energii. W Warszawie powinno byc kilka takich instalacji o przerobie ok. 100 000 ton. W prawie kazdym mieście powiatowym - opłacalna instalacja to juz 20 000 ton odpadów. Technologia doskonale nadaje sie do retrofitu ciepłowni i elektrociepłowni. ZERO EMISJI ZERO ODPADÓW Pierwszy krok do budowania autonomii energetycznej w oparciu olokalne zasoby Drugi krok to wykorzystanie energetyczne scieków komunalnych i przemysłowych - nowa technologia oczyszczania scieków i konwersji osadów do komponentów paliwowych/chemicznych z odzyskiem fosforu lub produkcja nawozów i energii Technologia umozliwia odzysk wody - ODNOWA WODY Poszukuję firm, RIPOK-ów, skladowisk odpadów, oczyszczalni scieków, miast/gmin do współpracy w celu wdrożenia projketów Antoni Dziuban tel: 663 05 04 03 e- mail: adenergia2009@gmail.com
  • mojeimie 2018-09-26 15:35:58
    dlaczego jakaś krzywa twarz ma dyktować komuś którędy ma przesyłać gaz
  • Jarek 2018-09-26 11:04:33
    Ekonomiki to powinniśmy uczyć się od... Niemiec, a nie od USA ! Niemcy, kraj bez bogactw naturalnych, przeludniony, mały...- ma ponad 250 MLD € nadwyżki handlowej rocznie !!! USA- gaz, ropa...i ponad 550 MLD $ DEFICYTU handlowego rocznie (nie mówiąc o bilionach budżetowego). Bez wojny handlowej USA "nie dają rady". Dolara ratuje to, że dolar nadal jest walutą rezerwową... Chyba, że Chiny jeszcze bardziej się zdenerwują... Wracając do gazu... jeśli LNG z USA i gaz z Norwegii byłby darmowy, to już dawno Niemcy mieliby zbudowane kilka rurociągów z Norwegii i terminali LNG .
    • Hiob 2018-09-26 19:35:58
      Polacy wolą robić loda USA. Zapewni tylko dlatego że akta CIA są pełne dokumentów które mogły by przerobić naszą klasę polityczną na ochroniarzy w marketach

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.6.58
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!