PARTNERZY PORTALU

Piotr Zawistowski, TGE: budowa regionalnego rynku gazu coraz ważniejsza

Piotr Zawistowski, TGE: budowa regionalnego rynku gazu coraz ważniejsza
W 2022 r. Towarowa Giełda Energii będzie obchodziła jubileusz 10-lecia Giełdowego Rynku Gazu - mówi Piotr Zawistowski mat. pras.

Gaz jest jednym z tematów numer jeden w światowym dyskursie. Wzrost cen, konflikt za naszą wschodnią granicą - w tym kontekście idea budowy transgranicznego rynku gazu nabiera nowego znaczenia - mówi Piotr Zawistowski, prezes Towarowej Giełdy Energii (TGE).

  • W 2022 r. Towarowa Giełda Energii będzie obchodziła jubileusz 10-lecia Giełdowego Rynku Gazu. To jeden z najważniejszych rynków prowadzonych przez TGE. 
  • TGE angażuje się w działania na rzecz europejskiej wspólnoty energetycznej i rozwoju zintegrowanego rynku gazu w Europie południowo-wschodniej i wschodniej.
  •  O dostawach gazu do EU i wspólnej europejskiej polityce, dywersyfikacji dostaw vs. możliwości współpracy, o infrastrukturze przesyłowej będzie mowa podczas dyskusji o rynku gazu, jaka odbędzie się 25 kwietnia w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. 

 - W obliczu zmieniającej się rzeczywistości, tak krajowej, jak i międzynarodowej, nie dziwi, że gaz jest jednym z tematów numer jeden w światowym dyskursie. Wzrost cen, konflikt za naszą wschodnią granicą - w tym kontekście idea budowy transgranicznego rynku gazu nabiera nowego znaczenia - mówi Piotr Zawistowski, prezes Towarowej Giełdy Energii (TGE).

Regionalny rynek gazu

Podkreśla, że Towarowa Giełda Energii (TGE) nieustannie angażuje się w działania na rzecz europejskiej wspólnoty energetycznej, uczestnicząc w międzynarodowych projektach oraz sygnując ważne dla regionu porozumienia.

Jednym z nich jest choćby ubiegłoroczne porozumienie w ramach inicjatywy SEEGAS, której głównym celem jest rozwój zintegrowanego rynku gazu w Europie południowo-wschodniej i wschodniej, czyli w praktyce - wprowadzenie skutecznego systemu rozliczeń towarowych dla transakcji gazem.

- Tak budowana wspólnota oznacza jednocześnie gwarancję dywersyfikacji kierunków pozyskiwania błękitnego paliwa - istotną szczególnie w obliczu konieczności uniezależnienia się od dostaw rosyjskiego gazu - zaznacza Piotr Zawistowski. 

Przypomina, że funkcjonowanie Towarowej Giełdy Energii pozwala kształtować cenę referencyjną, uwzględniającą szeroki wachlarz pozyskiwania tego surowca, a co za tym idzie - wpływa na bezpieczeństwo i transparentność transakcji.

10 lecie rynku gazu na TGE

- To, jak TGE podchodzi do handlu gazem ziemnym, najlepiej widać w liczbach - w tym roku świętujemy bowiem 10-lecie Giełdowego Rynku Gazu. To piękna rocznica i powód do dumy, ponieważ przeszliśmy w tym czasie długą energetyczną drogę i tym większa satysfakcja z tego, gdzie aktualnie się znajdujemy - ocenia Piotr Zawistowski. 

- O gazie chcemy więc, ale i musimy rozmawiać, a tym samym stale podejmować działania na rzecz rozwoju tego segmentu naszej rodzimej i europejskiej gospodarki. Cieszy więc, że Towarowa Giełda Energii objęła patronat nad sesją „Europejski rynek gazu”, która odbędzie się podczas XIV Europejskiego Kongresu Energetycznego. Już 25 kwietnia br. razem z szanownym gronem prelegentów porozmawiamy o dostawach gazu do EU i wspólnej europejskiej polityce, dywersyfikacji dostaw vs. możliwości współpracy, o infrastrukturze przesyłowej, roli gazu w zmieniającym się ciepłownictwie i o wielu innych istotnych kwestiach. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa zarówno w naszym gazowym panelu, jak i w całym tegorocznym Kongresie - mówi Piotr Zawistowski. 

Z kolei 26 kwietnia 2022 r. odbędzie się debata dotycząca rynku energii, w której będzie uczestniczył Piotr Listwoń, wiceprezes Towarowej Giełdy Energii.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piotr Zawistowski, TGE: budowa regionalnego rynku gazu coraz ważniejsza

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.40.122
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!