Polska blisko rozwiązania problemu gazowego

- Od strony bezpiecznego zaopatrzenia polskiej gospodarki w gaz ziemny jesteśmy po bardzo dobrej stronie - i ten problem po 30 latach w Polsce jest bliski pozytywnego rozwiązania - powiedział podczas  Europejskiego Kongresu Gospodarczego - na inaugurację dyskusji panelowej "Rynek gazu w Europie i w Polsce" - Piotr Naimski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

-  Nie ma zagrożeń: za 13 miesięcy gazociąg Baltic Pipe będzie uruchomiony - zapewnił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Piotr Naimski. - Na pewno całość przepustowości będzie do dyspozycji pod koniec przyszłego roku. Jednocześnie będzie ukończona pierwsza faza rozbudowy gazoportu w Świnoujściu i całość dostaw z wygasającego rosyjskiego kontraktu zastąpi inna droga.

A szczegóły? Baltic Pipe ruszy na początku umożliwi  przepustowość równoważną 2-3 mld m sześc. rocznie. Projektowaną moc przesyłową – czyli 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. do nas do Danii - zyska do końca 2022 r. 

Piotr Naimski prognozuje w latach 20. naszego wieku duży wzrost zapotrzebowania na gaz, a do lat 30. przewiduje się wzrost zapotrzebowania na gaz z 20 do 30 mld m3.

- To jest związane z transformacją w sektorze energii, w którą weszliśmy. Będą budowane nowe bloki energetyczne gazowe - potrzebują surowca. To wszystko jest przewidziane i w wielkiej inwestycji, którą prowadzi Gaz System, mieści się zbudowanie nowego systemu przesyłu gazowego w Polsce - wyjaśnił Piotr Naimski. I dodał:  - Od strony bezpiecznego zaopatrzenia polskiej gospodarki w gaz ziemny jesteśmy po bardzo dobrej stronie i ten problem po 30 latach w Polsce jest bliski pozytywnego rozwiązania.

Minister podkreślił też,  że po ostatniej porażce Gazpromu w niemieckim sądzie, w efekcie której rosyjski gigant w kwestii Nord Steram II jest zobligowany formalnie do podporządkowania się prawidłom III Pakietu Energetycznego, co w konsekwencji wzmocni pozycje przetargową naszego ukraińskiego sąsiada.

Sytuacja na rynku gazu (ceny, popyt) tak się ułożyła – po kwartałach spadków – w II kwartale 2021 r PGNiG istotnie powiększyło zakupy z rosyjskiego kierunku (dodajmy: zarazem mnożąc umowy o przyszły zakup gazu w USA). Czy to, w jakimś sensie, zapowiedź jednak elastycznego i racjonalnego - bo już bez uwzględniania  faktycznego dyktatu Moskwy – analizowania sytuacji, możliwości i szans na europejskim gazowym rynku - w tym brania w rachubę zakupów spotowych z kierunku rosyjskiego po roku 2022? Co odpowiada minister Piotr Naimski - w rozmowie wideo. 

Cała rozmowa z Piotrem Naimskim - poniżej:
 

×

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Polska blisko rozwiązania problemu gazowego

 • Adi 2021-09-29 14:43:22
  Na każdym forum Pejsate TROLE
 • moje imie 2021-09-25 17:40:27
  stworzyli sami sobie problem i już prawie go rozwiązali. ile to kosztuje nie powiedzieli.
 • Wyy 2021-09-21 21:43:26
  Wysokie ceny na nosniki energetyczne, gaz, prąd wpływają na unowoczesnienie, na postęp i wzrost innowacyjnosci. Nie ma potrzeby produkować w PL statki, stal, cement, parowozy, ubrania, samochody, meble. Można je produkować poza krajem, tam gdzie siła robocza jest tansza, gdzie wymogi sanitarne są mniej rygorystyczne. W kraju należy projektowac, tworzyc design, nowe, maszyny i urzadzenia. Pracownikom bez pracy nalezy zapropnowac minimalną za wykonywanie bzdurnej roboty takiej np jak pisanie artykułów do gazet, prowadzenie kanalow na YouTube. Albo wyslac ich do Holandii. Ewentualnie można zaproponować im anihilację podczas obrony Białegostoku i Smoleńska od strasznie złych wschodniakow.
 • nie gazownik 2021-09-21 16:53:36
  Rusofobiczny Naimski swoją polityką dywersyfikacji dostaw gazu w ciągu trzech lat doprowadził do 200% podwyżek dla indywidualnych konsumentów w Polsce,o EJ nie wspominając,oby jego rządy skończyły się jak najszybciej
  • Anton 2021-09-23 10:18:17
   Ufać kacapskiej władzy to jak kopać sobie grób. Dziwię się ludziom ślepo wpatrzonym w tych bandytów.
 • bOLESŁAW 2021-09-21 14:54:02
  dODAJCIE TO CO NAPISAŁEM . GAZ RUSKI " BE" -DROGI!! GAZ Z AMERYKI LEPSZY TAŃSZY !!! TO DLACZEGO TAKIE CENY DLA " KUCHNI" ,PANIE NAIMSKI???

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!