Polskę czeka skok zapotrzebowania na gaz. Pomoże nam pionierska inwestycja

Gaz w strategii polskiego rządu ma kluczową rolę do odegrania jako paliwo przejściowe transformacji energetycznej umożliwiające przejście od energetyki opartej na węglu do  systemu wykorzystującego przede wszystkim źródła odnawialne. - Polski system przesyłowy musi być gotowy na takie wyzwania - mówi Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

 • Transformacja energetyki i ciepłownictwa oznacza szybki wzrost popytu na gaz.
 • Dziś mówimy o krajowym zapotrzebowaniu rzędu 19 mld m3 rocznie, za 10 lat będzie to już ok. 30 mld m3. Nasz system przesyłowy musi być w perspektywie 10 lat na to gotowy - mówi w rozmowie z WNP.PL Artur Zawartko.
 • Wiceprezes Gaz-Systemu będzie panelistą sesji "Rynek gazu w Europie i w Polsce" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który rozpocznie się już 20 września w Katowicach. Rejestracja na wydarzenie prowadzona jest na stronie Kongresu.
Budowa polskiego odcinka Baltic Pipe dobiega końca. Gazociąg, po tym jak został przeciągnięty pod plażą i klifem w okolicy miejscowości Pogorzelica, osiągnął właśnie polski brzeg.

Realizacja tego strategicznego projektu, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich, to pionierska inwestycja w dziejach polskiego przemysłu i gazownictwa.

- Każdy etap inwestycji jest trudny - mówi WNP.PL Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu, spółki, która realizuje po stronie polskiej to przedsięwzięcie. Zaangażowano specjalistów z różnych zakątków świata, mających profesjonalne przygotowanie i odpowiednie doświadczenie. Dodatkowym utrudnieniem była pandemia, która przerwała łańcuchy dostaw i utrudniła pracę wykonawcom robót budowlanych. 

- Na dziś wszystko przebiega planowo, nie ma żadnych opóźnień. Monitorujemy stale przebieg inwestycji i bardzo uważnie obserwujemy jej otoczenie - dodaje wiceprezes Gaz-Systemu.

Jak wyjaśnia, co prawda gazociąg jest już położony na dnie morza w ponad 90 proc., ale do wykonania pozostało jeszcze szereg prac, takich jak zabezpieczenie rurociągu, przygotowanie do eksploatacji, próby techniczne, odbiory i uzyskanie pozwoleń na użytkowanie. To wszystko musi potrwać, dlatego wciąż bardzo restrykcyjne procedury antycovidowe zostały utrzymane, również dla wykonawców tego odcinka prac.

Cały program inwestycyjny Baltic Pipe obejmuje również część lądową, umożliwiającą dostarczenie gazu do odbiorców w różnych miejscach w kraju. W tym obszarze projektu również trwają zaawansowane prace – powstają dwa gazociągi i budowane lub rozbudowywane są trzy tłocznie gazu.

 

×

KOMENTARZE (16)

Do artykułu: Polskę czeka skok zapotrzebowania na gaz. Pomoże nam pionierska inwestycja

 • Rebeka 2021-09-21 20:58:21
  W Polsce nie da się zapewnić większości energii ze źródeł odnawialnych przy obecnym zapotrzebowaniu, które przecież będzie rosło w kolejnych latach.
 • Klemens 2021-09-20 07:59:39
  Zbliża się zima, wyobraźmy sobie piękną zimową noc. Pada śnieg, nie ma wiatru, niewielki mróz. Panele słoneczne nie dają prądu, wiatraki stoją. Skąd wziąć prąd na ogrzanie milionów mieszkań, zasilenie fabryk pracujących w ruchu ciągłym, oświetlenie miast i tysiące innych potrzeb. Gaz i węgiel jeszcze długo będą podstawą wytwarzania energii w Polsce. Pieprzenie ludzi którzy skończyli prawo, socjologię lub historię to bzdury.
 • Gesia 2021-09-19 22:25:03
  Pionierska? Pionierzy budują?
 • stachurski 2021-09-18 13:08:48
  Przez 6 lat Popaprańcy i Szkodnicy wpychają Polskę w brak e-e i ciepła i faktycznie gaz nawet tak drogi będzie dla wielu ratunkiem na najbliższe zimy. Ale pusty Baltic Pipe nie pomoże: Dania zaprzestała już zagospodarowywania nowych złóż gazu a Norwegia wyprzedała swoje zasoby do 2030 roku. Czyli przewidywany przez Gas System wzrost dostaw do 30 mld m3 będziemy zmuszeni pokrywać z NS2 nawet jak w Zatoce Gdańskiej uda się postawić Terminal. A gaz z USA czy Kataru i tak będzie zawsze droższy od gazu "czerwonego".
  • PS. 2021-09-18 17:42:54
   Kilka miesięcy temu Norwegowie ogłosili, że wyeksploatowali już 50% swoich zasobów gazu. A eksploatują je od ok 50lat. Czyli zostało jeszcze gazu do ok. 2070 roku. I wszystko....
 • Ryszard 2021-09-18 00:17:07
  Przed wojną nie kupowaliśmy gazu z Rosji i nikt z zimna nie umarł. Sami stwarzamy problemy z tym gazem, jakbyśmy byli stuknięci.
  • skorpion 2021-09-18 12:46:53
   Dziś mamy rok 2021 a nie 1938! Produkujemy 26GW EE a nie 5! Mieszkań jest ponad dwukrotnie więcej niż w 38. A wszystko ogrzać trzeba. A PRZEDE WSZYSTKIM - NIE NAKOPCIĆ!
   • PS. 2021-09-18 17:45:47
    Właśnie - żeby nie nakopcić. Więc gaz się też nie nadaje. Tylko atom i energia odnawialna. I wszystko....
  • Andrzej 2021-09-18 19:29:56
   Prawie każde małe nie mówić o dużych miało własna gazownie .

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.22.31
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!