Spółka Polskie LNG, zarządzająca terminalem w Świnoujściu, podpisała 21 sierpnia w Sydney porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Australii Zachodniej. Uroczystość odbyła się podczas Polsko-Australijskiego Forum Energetycznego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Porozumienie zakłada regularną współpracę między stronami, umożliwiając partnerstwo w obszarze rozwoju technologii dla rynku LNG, nauki i innowacji.
- Gaz-System i Polskie LNG liczą na transfer australijskich technologii do Polski.
- Uniwersytet Australii Zachodniej kształci około 19000 studentów.
- Przyszłość dostaw LNG do Polski będzie przedmiotem panelu dyskusyjnego "Polski regionalny hub gazowy", który odbędzie się 28 września na Nowy Przemysł Expo w Katowicach.
Porozumienie dotyczy wymiany wiedzy i rozwoju technologii LNG (ang. liquefied natural gas). "Polskie LNG dołączyło tym samym do czołówki światowych koncernów, współpracujących już z tym ośrodkiem naukowym" - zaznaczono w komunikacie operatora polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-Systemu.
"Współpraca z Uniwersytetem Australii zachodniej będzie kolejnym, tym razem milowym krokiem w budowanych przez nas od dłuższego czasu relacjach z partnerami australijskimi. Liczymy na jeszcze intensywniejszą i systematyczną współpracę w obszarze LNG, która zaowocuje transferem wiedzy w zakresie innowacji i technologii, a w konsekwencji doprowadzi do wdrożenia przez nas najbardziej efektywnych i nowoczesnych rozwiązań technicznych w prowadzonej obecnie rozbudowie terminalu w Świnoujściu. Dziękujemy naszym partnerom za zaufanie i przystępujemy niezwłocznie do realizacji postanowień porozumienia" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Polskiego LNG Paweł Jakubowski.
Polskie LNG współpracuje z Austalijczykami od ubiegłego roku, kiedy to w ramach Grupy Gaz-System wraz z Austrade zorganizowana została w Warszawie konferencja Focus on gas: linking Australia and Central & Eastern Europe. Wzięły w niej udział australijskie i polskie firmy działające w branży gazowniczej. W marcu 2018 roku przedstawiciele spółki brali także udział w Australasian Oil & Gas Exhibition & Conference w Perth. Jednym z tematów podczas odbywających się w tamtym okresie spotkań dwustronnych była możliwość nawiązania współpracy w zakresie R&D z australijskimi ośrodkami naukowo-badawczymi. W wyniku prowadzonych rozmów, w kwietniu 2018 roku gościł w Polsce profesor Eric May reprezentujący Uniwersytet Australii Zachodniej.
Jak podkreślono w komunikacie, zawarte we wtorek porozumienie "konstytuuje" regularną współpracę między stronami, umożliwiając partnerstwo w obszarze rozwoju technologii dla rynku LNG, nauki i innowacji.
"Jednym z najbliższych planowanych działań jest organizacja w Polsce spotkania kadr akademickich reprezentujących Uniwersytet Australii Zachodniej oraz ośrodki naukowe Pomorza Zachodniego, w tym ze Szczecina i Świnoujścia. Ponadto, z firmami australijskimi, między innymi przy projekcie Baltic Pipe, pracuje także GAZ-SYSTEM, spółka matka Polskiego LNG. W zainteresowaniu Grupy jest więc poszerzanie dotychczasowej współpracy o nowe obszary i projekty. Australia, ze swoim zapleczem zasobowym, naukowym i technologicznym przejawia bardzo duży potencjał w obszarze LNG, w tym w zakresie ekspansji świadczonych przez ten kraj usług poza rynki Australii i Oceanii" - informuje operator.
Gaz-System zauważa, że transfer australijskiego know how na grunt polski może pozytywnie wpłynąć na działalność inwestycyjną Polskiego LNG. W 2018 roku spółka rozpoczęła program rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu, w wyniku której zwiększy się jego moc regazyfikacyjna z 5 mld m sześc. do 7,5 mld m sześc. rocznie, co bliskie będzie połowie rocznego zapotrzebowania Polski na gaz. Na terenie terminala powstanie trzeci zbiornik, pierwsza w regionie bocznica kolejowa do transportu LNG koleją i dodatkowe nabrzeże, przeznaczone dla mniejszych jednostek pływających. Finalizacja programu rozbudowy planowana jest w ciągu najbliższych 4-5 lat.
Polskie LNG jest właścicielem i operatorem Terminalu LNG w Świnoujściu (Polska), jedynego tej skali obiektu importującego gaz skroplony w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Działający od 2015 r. terminal to strategiczna inwestycja polskiego rządu, zwiększająca bezpieczeństwo energetyczne regionu i umożliwiająca dywersyfikację kierunków dostaw błękitnego paliwa do tej części Europy.
Uniwersytet Australii Zachodniej został założony w 1911 roku w Perth, w Australii. W ramach dziewięciu wydziałów kształci około 19000 studentów. Prowadzi intensywne badania w obszarze inżynierii (w tym dot. LNG), jak również posiada bogate doświadczenie w zakresie implementacji rozwiązań technicznych w Australii i na świecie. Uniwersytet prowadzi szereg, wysoko ocenianych przez branżę, programów badawczo-rozwojowych przyczyniających się do wdrażania na skalę przemysłową innowacyjnych rozwiązań w zakresie wykorzystania LNG. Ośrodek posiada także niezbędną infrastrukturę dla realizacji programów w partnerstwie z wiodącymi światowymi koncernami, jak np. Chevron, Hundai czy NERA.