Polskie LNG pozyskało nowego partnera w Australii

Polskie LNG pozyskało nowego partnera w Australii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/PSZ
  • Dodano: 21-08-2018 16:09

Spółka Polskie LNG, zarządzająca terminalem w Świnoujściu, podpisała 21 sierpnia w Sydney porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Australii Zachodniej. Uroczystość odbyła się podczas Polsko-Australijskiego Forum Energetycznego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Porozumienie zakłada regularną współpracę między stronami, umożliwiając partnerstwo w obszarze rozwoju technologii dla rynku LNG, nauki i innowacji.
  • Gaz-System i Polskie LNG liczą na transfer australijskich technologii do Polski.
  • Uniwersytet Australii Zachodniej kształci około 19000 studentów.
  • Przyszłość dostaw LNG do Polski będzie przedmiotem panelu dyskusyjnego "Polski regionalny hub gazowy", który odbędzie się 28 września na Nowy Przemysł Expo w Katowicach.

Porozumienie dotyczy wymiany wiedzy i rozwoju technologii LNG (ang. liquefied natural gas). "Polskie LNG dołączyło tym samym do czołówki światowych koncernów, współpracujących już z tym ośrodkiem naukowym" - zaznaczono w komunikacie operatora polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-Systemu.

"Współpraca z Uniwersytetem Australii zachodniej będzie kolejnym, tym razem milowym krokiem w budowanych przez nas od dłuższego czasu relacjach z partnerami australijskimi. Liczymy na jeszcze intensywniejszą i systematyczną współpracę w obszarze LNG, która zaowocuje transferem wiedzy w zakresie innowacji i technologii, a w konsekwencji doprowadzi do wdrożenia przez nas najbardziej efektywnych i nowoczesnych rozwiązań technicznych w prowadzonej obecnie rozbudowie terminalu w Świnoujściu. Dziękujemy naszym partnerom za zaufanie i przystępujemy niezwłocznie do realizacji postanowień porozumienia" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Polskiego LNG Paweł Jakubowski.

Polskie LNG współpracuje z Austalijczykami od ubiegłego roku, kiedy to w ramach Grupy Gaz-System wraz z Austrade zorganizowana została w Warszawie konferencja Focus on gas: linking Australia and Central & Eastern Europe. Wzięły w niej udział australijskie i polskie firmy działające w branży gazowniczej. W marcu 2018 roku przedstawiciele spółki brali także udział w Australasian Oil & Gas Exhibition & Conference w Perth. Jednym z tematów podczas odbywających się w tamtym okresie spotkań dwustronnych była możliwość nawiązania współpracy w zakresie R&D z australijskimi ośrodkami naukowo-badawczymi. W wyniku prowadzonych rozmów, w kwietniu 2018 roku gościł w Polsce profesor Eric May reprezentujący Uniwersytet Australii Zachodniej.

Jak podkreślono w komunikacie, zawarte we wtorek porozumienie "konstytuuje" regularną współpracę między stronami, umożliwiając partnerstwo w obszarze rozwoju technologii dla rynku LNG, nauki i innowacji.

"Jednym z najbliższych planowanych działań jest organizacja w Polsce spotkania kadr akademickich reprezentujących Uniwersytet Australii Zachodniej oraz ośrodki naukowe Pomorza Zachodniego, w tym ze Szczecina i Świnoujścia. Ponadto, z firmami australijskimi, między innymi przy projekcie Baltic Pipe, pracuje także GAZ-SYSTEM, spółka matka Polskiego LNG. W zainteresowaniu Grupy jest więc poszerzanie dotychczasowej współpracy o nowe obszary i projekty. Australia, ze swoim zapleczem zasobowym, naukowym i technologicznym przejawia bardzo duży potencjał w obszarze LNG, w tym w zakresie ekspansji świadczonych przez ten kraj usług poza rynki Australii i Oceanii" - informuje operator.

Gaz-System zauważa, że transfer australijskiego know how na grunt polski może pozytywnie wpłynąć na działalność inwestycyjną Polskiego LNG. W 2018 roku spółka rozpoczęła program rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu, w wyniku której zwiększy się jego moc regazyfikacyjna z 5 mld m sześc. do 7,5 mld m sześc. rocznie, co bliskie będzie połowie rocznego zapotrzebowania Polski na gaz. Na terenie terminala powstanie trzeci zbiornik, pierwsza w regionie bocznica kolejowa do transportu LNG koleją i dodatkowe nabrzeże, przeznaczone dla mniejszych jednostek pływających. Finalizacja programu rozbudowy planowana jest w ciągu najbliższych 4-5 lat.

Polskie LNG jest właścicielem i operatorem Terminalu LNG w Świnoujściu (Polska), jedynego tej skali obiektu importującego gaz skroplony w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Działający od 2015 r. terminal to strategiczna inwestycja polskiego rządu, zwiększająca bezpieczeństwo energetyczne regionu i umożliwiająca dywersyfikację kierunków dostaw błękitnego paliwa do tej części Europy.

Uniwersytet Australii Zachodniej został założony w 1911 roku w Perth, w Australii. W ramach dziewięciu wydziałów kształci około 19000 studentów. Prowadzi intensywne badania w obszarze inżynierii (w tym dot. LNG), jak również posiada bogate doświadczenie w zakresie implementacji rozwiązań technicznych w Australii i na świecie. Uniwersytet prowadzi szereg, wysoko ocenianych przez branżę, programów badawczo-rozwojowych przyczyniających się do wdrażania na skalę przemysłową innowacyjnych rozwiązań w zakresie wykorzystania LNG. Ośrodek posiada także niezbędną infrastrukturę dla realizacji programów w partnerstwie z wiodącymi światowymi koncernami, jak np. Chevron, Hundai czy NERA.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie LNG pozyskało nowego partnera w Australii

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.209.138
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!