PARTNERZY PORTALU

To może zaboleć Rosję. Gaz z nowego kierunku alternatywą dla Europy

To może zaboleć Rosję. Gaz z nowego kierunku alternatywą dla Europy
Turkmenistan ma czwarte co do wielkości zasoby gazu na świecie. Fot. mat. pras.

Turcja bada trzy opcje dostaw turkmeńskiego gazu. Jednak chodzi o coś więcej. Gaz z tej republiki mógłby stać się doskonałą alternatywą dla Europy wobec nierzetelnego dostawcy, jakim jest Rosja. Jednak droga do tego nie jest prosta, a i Moskwie nie podobają się te plany.

 • Turkmenistan ma czwarte co do wielkości zasoby gazu na świecie.
 • Pierwsze rozstrzygnięcia co do nowego gazociągu mogą zapaść jeszcze w tym roku.
 •  W przyszłości szlak dostaw przez Turcję uniezależniłby UE od działań Rosji.

Turkmenistan to jedna z republik powstałych po rozpadzie ZSRR. Pod względem zasobów naturalnych jedna z najbogatszych. BP Statistical Review of World Energy za 2020 rok wskazują, że Turkmenistan posiada potwierdzone zasoby 600 milionów baryłek ropy naftowej. Jednak to gaz ziemny, którego rezerwy szacowane są na 19,5 bln m3 stanowi o bogactwie jak i znaczeniu kraju.

W czołowej piątce

Tak duże zasoby gazowe Turkmenistanu - większe mają tylko Rosja, Iran i Katar - powodują, że kraj ten mógłby być na długie lata centrum zaopatrzenia w surowiec dla Europy.

Jednak nie jest to takie łatwe. Bo choć Turkmenistan leży nad morzem, to jest to Morze Kaspijskie. A więc nie mające bezpośredniego połączenia z innymi akwenami. To powoduje, że eksport gazu z Turkmenistanu nastręcza kłopotów.

Czytaj też: Rosjanie nie ustąpili. Nord Stream przestanie tłoczyć gaz do Europy

Idealnym rozwiązaniem byłby gazociąg z Turkmenistanu, przez Iran i dalej Turcję. Jednak ze względów politycznych może to nie być łatwe. Inna potencjalną drogą jest gazociąg przez Morze Kaspijskiej do Azerbejdżanu i dalej przez Kaukaz do Turcji.

Wiceprezydent Turcji Fuat Oktay poinformował, że opracowywane są trzy opcje dostaw turkmeńskiego gazu ziemnego do Turcji, prace przygotowawcze w tym kierunku dobiegają końca.

Ta która jest brana w pierwszym rzędzie pod uwagę to wykorzystanie linii TANAP. W skrócie koncepcja ta polegałaby na budowie wzdłuż już istniejącego gazociągu nowych nitek. Oprócz niej badane są także mieszane połączenia z udziałem LNG.   

Zaletą pierwszego rozwiązania jest już praktycznie wytyczona trasa, względnie łatwe negocjacje pomiędzy zainteresowanymi krajami, w końcu całkowite ominięcie udziału Rosji.

Choć na razie nie podaje się szczegółów dotyczących zdolności przesyłowych ewentualnego połączenia, to w grę mogłyby wchodzi dwie nitki o łącznej przepustowości 50-60 mld m3 gazu rocznie - czyli tyle ile Nord Stream (na początku miałaby powstać jedna).

Wielu zainteresowanych

Choć na razie piłeczka pozostaje po stronie Turcji, to już teraz możliwość budowy połączenia wydaje się ze wszech miar atrakcyjna. Po pierwsze  podłączone zostałyby ogromne zasoby gaz, po drugie nastąpiłaby dywersyfikacja źródeł.

Eksperci zauważają, że nawet jeśliby gazociąg miałby mniejsza przepustowość, to i tak korzystnie wpłynęłoby to na europejski rynek gazu. Po prostu zwiększyłaby się różnorodność gazu, a europejski rynek tego surowca nie byłby tak bardzo jak obecnie podatny na rosyjski szantaż gazowy.

Jak na budowę nowego gazociągu zapatrują się potencjalni interesariusze? Bardzo pozytywnie o planach inwestycji mówi Serdar Berdimuhamedow, prezydent Turkmenistanu, wskazujący na potencjalne jej ponad regionalne znaczenie. Zielone światło dla tych planów dała już Ankara.

Zainteresowane gazem ze Środkowej Azji byłyby liczne kraje europejskie, zwłaszcza południa kontynentu.

A co z Rosją?

Ewentualna budowa gazociągu najbardziej zabo0lałaby Rosję. Oficjalnie Moskwa nie komentuje tych planów, mimo że bezpośrednio uderzałyby w jej interesy. Jednak należy się spodziewać, że argumentacja byłaby podobna jak w przypadku TANAP. Wysokie koszty projektu i techniczne zaawansowanie.

Na koniec analitycy zauważają jeszcze jedną kwestię. Z Turcja sąsiaduje Iran, który ma drugie co do wielkości zasoby gazu na świecie. Jeśliby doszło do  normalizacji stosunków między Teheranem i państwami zachodnimi, wówczas tą samą trasą przez Turcje co Turkmeński gaz do Europy mógłby podążyć i irański.   

Zobacz naszą najnowszą "Moc opinii" o węglu, górnictwie i kryzysie energetycznym

 

×

KOMENTARZE (32)

Do artykułu: To może zaboleć Rosję. Gaz z nowego kierunku alternatywą dla Europy

 • Polak 2022-08-06 04:18:20
  Ruskie to są (...)..
 • Albin 2022-08-04 09:48:17
  Wróćmy do problemu transportowania tego gazu z Turkmenistanu do klienta: Można to robić bez rury, kopania, zgody/niezgody politycznej. Ciągle to powtarzam narażając się ruskim trollom: bezpośrednio drogą powietrzną – bo tym lekkim gazem można napełnić wahadłowe i bezzałogowe Sterowce. Czekam na nowe czerwone kciuki w dół. Zapraszam Turkmenów do technicznej dyskusji.
  • Zgred 2022-08-04 10:02:34
   Tobie jest potrzebna dyskusja ale z lekarzem.
 • Q 2022-08-03 22:11:14
  Niejaki Adrian @ czy można prowadzić merytoryczny dialog z kimś kto twierdzi ze kraje azjatyckie tak świetnie się rozwijają bo widział film na yt?Do dziś pamietam ludzi sortujących śmieci i ich rodziny mieszkające w czymś przypominającym dom a zrobionym z blachy i bliżej mi nie znanych materiałów pod mostami na jawie w Indonezji .Szczególnie utkwił mi w głowie widok małych dzieci.Po wizycie na Sri lance moja żona powiedziała ze nigdy nie pojedzie do Indii .Azja jest piekna ma w sobie coś magicznego ale to ze te kraje się rozwijają jest zasługa bardzo pracowitych ludzie ale i strasznej biedy od poziomu której startują.Ja zawsze gdy wracam z takiego kraju zwanego azjatyckim tygrysem lub z Afryki czy Ameryki południowej dziękuje niebiosom ze mieszkam w Polsce .U nas jest bieda? ty prawdziwej biedy na oczy nie widziałeś .Po jakości twoich komentarzy sadze ze nie rozumiesz świata który Cie otacza.Jest takie powiedzienie”podróże kształcą „radzę wziąć sobie je do serca.A oprócz you tuba jest tez prawdziwe życie .
  • Adrian 2022-08-04 03:41:43
   U mnie na wsi i to nie pod białoruską granicą są takie zakwaterowania jak praktycznie gruzy poniemieckich domów, barakowozy, kleconki samoróbki z byke czego gdzie mieszkają nie tylko jakieś babcie ale właśnie nawey rodziny z dziećmi. W pobliskim mieście stoją podobne kleconki samoróbki postawione na dziko - wystarczy zjechać na teren zalewu rzeki, mieszkają tam rodziny z dziećmi. Gdybym nie widział może bym nie uwierzył. Śmiech bezgraniczny mnie ogarnia jak słyszę brednie ludków z Polskiego Alarmu Smogowego czy z rządu żeby tacy zlikwidowali kopciuchy , ocieplili "domy" i kupili pompy ciepła. Co do kwestii "podróże kształcą" to ci powiem że bezgranicznych bezdomnych żebrających 100% miejscowych żuli widziałem w Norwegii czyli oficjalnie najbogatszym kraju świata. Widziałem tam także dzielnice całorocznie zamieszkanych przyczep kempingowych i lokale mieszkalne zamieszkane o standardzie poniżej mojej szopki na stare graty w Polsce. Tak że trzeba być bezgranicznie zadufanym aby myśleć że w Polsce nie ma biedy skoro jest nawet w najbogatszym kraju świata.
   • Edmunt 2022-08-04 09:18:15
    Bogaty kraj, nie jest jednoznaczny z tym, że mieszkają tam bogaci ludzie. Najczęściej bogaty kraj, to wysokie podatki i mniej pieniędzy dla ludzi.
   • Krasawica 2022-08-06 22:06:18
    Metoda szczucia niniejszego ruskiego trolla: na Zachodzie jest głód, USA jest niedobre, nawet Norwegia jest biedna. Według judzącego ruskiego trolla jedyny bogaty i sprawiedliwy kraj na świecie to kraina ruskich morderców, któremu pomagają żółte wuje i więzienie Łukaszenki. Podpuszczający ruski troll adrian najlepiej wszystko widzi na świecie, a najlepiej dostrzega biedę w USA, Norwegii i Polsce. W pocie czoła troll adrian ostrzega listownie skromne i czyste białorusinki i rosjanki przed biednym, rozczarowującym Zachodem, czytuje dostępne w necie spekulacje nt. gospodarki, które w swym kacapim łebku podaje jako dane o polskiej gospodarce. Najgłupszy jest początek wpisu tego rusa: jeśli mu tak źle w ,,poniemieckiej ruderze", to czemu nie wyjedzie? Ano, nie wyjedzie, bo z rusko-białoruskiego gułagu można wyjechać tylko do gułagu chińskiego. Wot, wsjo (tym razem).
  • Krasawica 2022-08-06 22:18:01
   Tzw. adrian to ruski troll, piszący z Białorusi. Jego celem jest wpisywanie bzdur na polskich portalach, podawanych jakby to były fakty - oraz szczucie i podgrzewanie nastroju, jak to u wszystkich ruskich trolli. Z logiką u niego słabo, jeszcze gorzej z polskim. Nie traktujcie go poważnie, nie podejmujcie dyskusji, a w odpowiedzi przypominajcie mu fakty nt. ruskich morderców i ewentualnie więzienia Łukaszenki.
  • Krasawica 2022-08-06 22:18:01
   Tzw. adrian to ruski troll, piszący z Białorusi. Jego celem jest wpisywanie bzdur na polskich portalach, podawanych jakby to były fakty - oraz szczucie i podgrzewanie nastroju, jak to u wszystkich ruskich trolli. Z logiką u niego słabo, jeszcze gorzej z polskim. Nie traktujcie go poważnie, nie podejmujcie dyskusji, a w odpowiedzi przypominajcie mu fakty nt. ruskich morderców i ewentualnie więzienia Łukaszenki.
 • Krasawica 2022-08-03 17:27:09
  Wpisy ruskiego łajna na wnp z ostatniego tygodnia: że Polska upada, że w Polsce bieda, że w Polsce nic nie powstaje, że polskie dane statystyczne są nieprawdziwe (jak wiadomo, prawdziwe dane statystyczne Polski, UE i Ukrainy powstają wyłącznie w Moskwie), że upadają fabryki, że głód, że nie ma pieniędzy, że Zachód jest be, że USA niedobre, że-że-że... Ruskie łajno pisze za to o matuszce rossiji, że to odwieczna krynica wolności, że naczelny ruski morderca z KGB jest boski, że ruscy mordercy kwitną gospodarczo, zwłaszcza po najechaniu Ukrainy, że wsjo u nich jest (na czele z naczelnym ruskim mordercą), że złe USA zaatakowało na Ukrainie biedny, niewinny kraj ruskich morderców.
  • Adrian 2022-08-03 20:16:09
   Jesteś taki głupi czy takiego udajesz? W Polsce jest w odróżnieniu od zagranicy łatwo zauważyć biedę gdyż w Polsce ludność jest materialnie bardzo przemieszana w dzielnicach. Idę 300 metrów do skrzynki pocztowej to oprócz willi dużego przedsiębiorcy mijam przyczepę holenderską, barakowóz od gminy, 2 poniemieckie rozpadające się zamieszkałe domy, jeden dom z czasów Gomułki też ledwo trzymający się kupy w którym mieszkaja 3 rodziny. To nie są objawy dobrobytu. Zresztą nawet twoje oficjalne dane statystyczne wykazują ostatnio bezprecedensowe załamanie sprzedaży kredytów hipotecznych i mieszkań, sprzedaż np.samochodów w Polsce, czy mebli, czy AGD wg oficjalnych danych wykazuje spadki 2 cyfrowe. Do tego dodajmy plagę podwyżek opłat za mieszkanie na kwoty znacznie przekraczające emerytury wielu osób. Ot taki to krasawicowy "dobrobyt" do góry nogami.
   • Bingo 2022-08-03 20:37:42
    Adrian , ty chyba nigdzie nie jeździsz i nic nie widzisz. Takie domy i dzielnice masz wszędzie. W Brukseli na przedmieściach brud smród i ubóstwo, nawet na przedmieściach Berlina widać takie rzeczy. Francja, Hiszpania brud w pewnych dzielnicach widać szczególnie południe Francji. Są dzielnice gdzie strach wejść. A pojedź do Azji- Indie, Tajlandia to dopiero zobaczysz jak mieszkają ludzie. A w Maroku slamsy widziałeś? Meksyk, teraz byłem i widziałem biedę na prowincji. Gdzie ty żyjesz? Ty tylko oglądasz filmy i narzekasz. TO KAPITALIZM. Są bogaci i biedni. Taki jest świat. Albo jesteś trolem i piszesz celowo bzdury albo nic nie wiesz.
   • Adrian 2022-08-03 21:00:16
    Do Bingo. Rzecz w tym że za granicą są dzielnice biedy i bogactwa oddzielne więc rzeczywiście ci z bogatszych dzielnic nie zawsze widzą. A w Polsce było tak że wtykano nowe domy wśród dotychczasowej zabudowy i tylko ślepy nie chce zauważyć biedy
  • mDyr 2022-08-04 00:39:15
   Akurat dane statystyczne przeczą Twoim tezom.
   • ss 2022-08-04 13:17:59
    Statystycznie ja i mój kot mamy po trzy nogi
   • Krasawica 2022-08-06 22:09:26
    Słusznie ruski troll podpisał swoje głupoty ,,ss". Tam jego miejsce. PS. Jak głupim trzeba być, żeby w sprawach gospodarczych zaprzeczać danym statystycznym? Ano, trzeba być ruskim mordercą. Nic dziwnego, że takich matołów zatrzymała nawet rozbrojona armia ukraińska.
 • Krasawica 2022-08-03 17:27:09
  Wpisy ruskiego łajna na wnp z ostatniego tygodnia: że Polska upada, że w Polsce bieda, że w Polsce nic nie powstaje, że polskie dane statystyczne są nieprawdziwe (jak wiadomo, prawdziwe dane statystyczne Polski, UE i Ukrainy powstają wyłącznie w Moskwie), że upadają fabryki, że głód, że nie ma pieniędzy, że Zachód jest be, że USA niedobre, że-że-że... Ruskie łajno pisze za to o matuszce rossiji, że to odwieczna krynica wolności, że naczelny ruski morderca z KGB jest boski, że ruscy mordercy kwitną gospodarczo, zwłaszcza po najechaniu Ukrainy, że wsjo u nich jest (na czele z naczelnym ruskim mordercą), że złe USA zaatakowało na Ukrainie biedny, niewinny kraj ruskich morderców.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.210.132.31
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!