Prezes PGNiG: fuzja z Orlenem jest konieczna, jeżeli chcemy być naprawdę silni

Prezes PGNiG: fuzja z Orlenem jest konieczna, jeżeli chcemy być naprawdę silni
Jerzy Kwieciński popiera połączenie PGNiG z Orlenem. Fot. PTWP
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/PSZ
  • Dodano: 26-08-2020 08:43

Fuzja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z PKN Orlen zapewni Polsce silną i konkurencyjną pozycję na rynku europejskim, międzynarodowym - ocenił w środę prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Jak dodał, Polska potrzebuje firm, które będą miały znacznie większą łatwość sięgania po środki finansowe i realizacji potężnych inwestycji.

"Jak spojrzymy na rynek globalny w naszym sektorze paliwowym, czyli w sektorze gazu i ropy naftowej, to widzimy, że zazwyczaj kraje, które są rozwinięte, mają po jednym, bardzo silnym podmiocie w tym obszarze" - powiedział w środę na antenie radia PR24 Kwieciński.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Prezes PGNiG: fuzja z Orlenem jest konieczna, jeżeli chcemy być naprawdę silni

  • Zadra 2020-09-03 12:12:39
    Jak nastąpi cykliczne „tąpniecie” ( co 10 – 15 lat), to wszyscy spotkają się na dnie!
  • gazu? 2020-08-31 20:59:23
    wnp, czy wam płacą za szerzenie tej pisowskiej propagandy? gdy zaczynało się sprawa Orlenu i Lotosu to przynajmniej raz w tygodniu publikowaliście artykuły wychwalające "fuzję".. a ja chcę zobaczyć LICZBY, analizy, prognozy, wyliczenia! na co najmniej dekadę, nawet dwie. Jakie to połaczenie będzie miało skutki finansowe. A tu nic, publikujecie tylko pisie wypociny propagandowa o "silnych graczach" i "konieczności". ciągle to samo, to samo to samo, a konkretów LICZBOWYCH jak nie było tak nie ma..
  • Przewidywane warunki KE łączenia Orlenu z PGNiG 2020-08-28 11:28:20
    Jeżeli chodzi o możliwość połączenia Orlenu i PGNiG. To też będzie ciekawe ze strony KE... W mojej ocenie KE da jako warunek połączenia Orlenu z PGNiG, kompletne uwolnienie handlu gazem w Polsce przez PGNiG, łącznie z wolnym dostępem do możliwości importu gazu do Polski przez terminal LNG i Baltic Pipe, oraz uwolnionym dostępem do magazynów gazu w Polsce. Chodzi o to, aby udział PGNiG w regulowanej części rynku w Polsce nie mógł być wykorzystywany, poprzez wewnętrzne "transfer pricing" w PGNiG, do rozwoju już znacznie większej spółki, połączonych Orlenu i PGNiG. I co po takim wtedy okrojeniu PGNiG z dużej części rynku polskiego zostaje? Bardzo niewiele. Natomiast upadek tzw. "market power" PGNiG (czyli utraty zyskowności) będzie wtedy spektakularny. Do tego rozszczelnienie zasad bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nawet już wiem kto za tym do KE lobbuje (więcej niż jeden podmiot. Można tylko popatrzeć na los tzw. "szwajcarskich" inwestorów w Hermesa, którego szlag trafił jako wskazówkę. Pewnie będę zaproszony do napisania analizy i zrobienia modelu ekonometrycznego jeżeli będzie połączenie PGNiG i Orlenu już poważnie rozpatrywane. Na razie są przedbiegi.
  • Mm 2020-08-27 19:34:01
    Moim zdaniem zaraz dowiemy sie ze połączenia z Lotosem nie będzie, bo źle czynniki zewnetrzne, ale za w zamian będziemy świadkami szybkiego połączenie z Orlenu z PGNiG....
  • komuna wiecznie żywa 2020-08-26 20:27:57
    Wolny rynek jest oparty o konkurencję a pis tworzy państwowy monopol paliwowo-energetyczny więc wraca do komuny gdzie był jeden wielki państwowy monopol na wszystko i wiadomo jak to się skończyło. Monopole z zasady szkodzą konsumentom i przy braku konkurencji będą wysokie podwyżki cen paliwa, energii i gazu. Jak już powstanie jeden wielki monopol na wszystko to przywróci się zjednoczenia do ręcznego sterowania i znowu wrócimy do komuny z której wyleżliśmy 30 lat temu.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.111.47
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!