Prezydent: rozpoczyna się budowa Baltic Pipe - wykonawca wybrany

Prezydent: rozpoczyna się budowa Baltic Pipe - wykonawca wybrany
Rozpoczyna się budowa Baltic Pipe - poinformował prezydent Andrzej Duda Fot. Baltic Pipe

Rozpoczyna się budowa Baltic Pipe, ta inwestycja zaczyna się dosłownie w najbliższych dniach faktycznie poprzez konkretne prace budowlane - poinformował w poniedziałek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Andrzej Duda. Wykonawcą podmorskiej części gazociągu będzie włoska firma Saipem.

 • Zgodnie z harmonogramem, pierwsze prace rozpoczną się w drugiej połowie 2020 roku.
 • Samo układanie gazociągu rozpocznie się latem 2021 roku. Planowana data oddania gazociągu do eksploatacji to październik 2022 roku.
 • Część podmorska realizowana na dnie Morza Bałtyckiego będzie przechodziła przez obszary trzech państw: Danii, Polski i Szwecji.

Gaz System poinformował o podpisaniu umowy z włoskim koncernem Saipem Limited na zrealizowanie prac związanych z ułożeniem gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego. Prace budowlano – montażowe obejmą także miejsca tzw. lądowania gazociągu, czyli połączenia części podmorskiej z odcinkami lądowymi w Polsce i Danii. Wartość kontraktu to ok. 280 milionów euro.

Według Saipemu, kontrakt opiera na 280 mln euro.

Włoska firma podała też, że prace budowlane mają zacząć się bezzwłocznie. Kontrakt obejmuje nie tylko transport rur i ułożenie ich na dnie Bałtyku, ale także mikrotunelowanie i roboty budowlane na brzegach polskim i duńskim. O wybraniu wykonawcy poinformował w poniedziałek w specjalnym świadczeniu prezydent Andrzej Duda.

- Jest rzeczywiście bardzo dobra wiadomość dla Polski i to nie tylko na najbliższy czas, ale wierzę głęboko w to, że na dziesięciolecia - faktycznie rozpoczyna się (...) budowa Baltic Pipe, czyli tego słynnego gazociągu, który biegnie najpierw z szelfu norweskiego do Danii, a następnie właśnie poprzez Danię i z Danii do Polski, na nasze wybrzeże, do Trzęsacza - powiedział prezydent.

- Ta inwestycja zaczyna się dosłownie w najbliższych dniach faktycznie poprzez konkretne prace budowlane - dodał.

Prezydent podkreślił na konferencji prasowej znaczenie gazociągu Baltic Pipe dla uniezależnienia Polski od dostaw gazu z Rosji. - Jeżeli mówimy o pełnej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, jeżeli mówimy o pełnym uniezależnieniu Polski jako odbiorcy od Rosji, to właśnie to jest ten milowy krok na drodze do tego nieuzależnienia - podkreślił.

Kluczowa inwestycja dla bezpieczeństwa energetycznego 

- Podpisana przez Gaz System umowa z Saipem, wykonawcą podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe oznacza, że cała inwestycja nie tylko uzyskała wszystkie wymagane pozwolenia na budowę zarówno w Danii jak i w Polsce, ale weszła już w fazę realizacji. Inwestorzy, zarówno Gaz System jak i duński Energinet, mają podpisane umowy z wykonawcami prac budowlanych i dokonali zakupów rur i niezbędnych elementów technicznych dla nowych i rozbudowywanych tłoczni gazu. Baltic Pipe, kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i ważna dla Unii Europejskiej inwestycja, jest realizowana dokładnie zgodnie z przyjętym harmonogramem. Gaz z Szelfu Norweskiego popłynie nową trasą do Polski 1 października 2022 roku – powiedział Piotr Naimski, Sekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

- Podpisana umowa jest kolejnym obok kontraktu na dostawy rur, kluczowym punktem realizacji projektu Baltic Pipe. Na dzień dzisiejszy mamy już zakontraktowanych wszystkich głównych wykonawców i dostawców niezbędnych do rozpoczęcia budowy gazociągu łączącego wybrzeża Danii i Polski – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz System. 

Połączenie Danii i Polski

Zakres podpisanej umowy obejmuje m.in. wykonanie dwóch mikrotuneli w rejonach linii brzegowych w Polsce i Danii (zastosowanie tej techniki pozwoli ochronić plażę, klify oraz inne elementy środowiska naturalnego) a także przetransportowanie rur, z których zostanie ułożony gazociąg z miejsca ich składowania na statki układające gazociąg.

Umowa zakłada również połączenie poszczególnych odcinków rur w gazociąg i opuszczanie go na dno Morza Bałtyckiego i odpowiednie ułożenie gazociągu, ustabilizowanie go i wykonanie wszystkich prac
zabezpieczających instalację podmorską oraz jej skrzyżowania z innymi elementami infrastruktury podmorskiej.

Kontrakt zakłada także połączenie gazociągu podmorskiego z lądowymi odcinkami projektu Baltic Pipe w Polsce i w Danii oraz przeprowadzenie testów i udział w uruchomieniu zarówno samego gazociągu podmorskiego, jak i jego współdziałania z resztą infrastruktury wchodzącej w skład
projektu Baltic Pipe po stronie duńskiej oraz polskiej.

Zgodnie z harmonogramem, pierwsze prace, za które będzie odpowiadać Saipem Limited rozpoczną się w drugiej połowie 2020 roku.

Będą obejmowały m.in. przygotowanie placów budowy w miejscach lądowania gazociągu w Polsce i w Danii oraz rozpoczęcie prac budowlanych związanych z budową mikrotuneli.

W drugim półroczu spodziewany jest także początek aktywności na morzu, czyli rozpoczęcie przed-montażowych badań trasy rurociągu. Statki przygotowujące podłoże pod układanie gazociągu pojawią się na Morzu Bałtyckim w pierwszym półroczu przyszłego roku. Samo układanie gazociągu rozpocznie się latem 2021 roku. Planowana data oddania gazociągu do eksploatacji to październik 2022 roku.

Saipem Limited została wybrana w wyniku wieloetapowej konkurencyjnej procedury zakupowej obejmującej m.in. etap negocjacji z oferentami. Proces przetargowy trwał kilkanaście miesięcy i był poprzedzony procedurą Zapytania o Informację, która umożliwiła wstępne zbadanie możliwości poszczególnych firm operujących w różnych rejonach świata.

Status projektu Baltic Pipe

O tym, że budowa Baltic Pipe ruszy niebawem portal WNP pisał już w ubiegłym tygodniu. 

Pod koniec kwietnia wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na budowę podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe - od granicy wyłącznej strefy ekonomicznej Polski po wyjście na ląd w Niechorzu.

W czwartek Gaz-System podpisał umowę na dostawę 55 km rur. Zgodnie z podpisanym kontraktem wykorzysta zakupione rury do budowy lądowych komponentów programu Baltic Pipe, w tym gazociągów Goleniów – Lwówek oraz Niechorze – Płoty. Dostawcą rur została firma Izostal, która złożyła najkorzystniejszą ofertę.

Uzyskano komplet pozwoleń na budowę dla wszystkich elementów części lądowej w Polsce, czyli ok. 230 kilometrów nowych gazociągów oraz rozbudowy dwóch tłoczni gazu i budowy trzeciej. 
Część podmorska realizowana na dnie Morza Bałtyckiego będzie przechodziła przez obszary trzech państw: Danii, Polski i Szwecji.

Zarówno polskie jak i duńskie władze zatwierdziły już budowę wszystkich elementów projektu Baltic Pipe w części lądowej i morskiej. Ostatnim z wymaganych pozwoleń jest decyzja dotycząca przechodzenia fragmentu gazociągu przez teren szwedzkiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Uzyskanie jej spodziewane jest w najbliższych miesiącach.

W 2019 roku Komisja Europejska przyznała projektowi Baltic Pipe dofinansowanie w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF) na prace budowlane w maksymalnej wysokości prawie 215 mln euro. Był to kolejny raz, kiedy projekt objęto unijnym wsparciem.

Łączna kwota przyznanego dotychczas unijnego wsparcia dla Baltic Pipe wynosi maksymalnie 266,8 mln euro. Projekt został też czterokrotnie uznany przez Komisję Europejską za „projekt o znaczeniu wspólnotowym” (Project of Common Interest – PCI) i posiada ten status od 2013 roku.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (21)

Do artykułu: Prezydent: rozpoczyna się budowa Baltic Pipe - wykonawca wybrany

 • Gość 2020-05-11 07:12:47
  Z tego co pamiętam to Saipem coś nam już budował.... co to było? Aha, Gazoport ;)
 • Adam 2020-05-09 09:04:55
  Juz raz zrywaliśmy z Rosją. W latach 90 jak zerwaliśmy wszystkie umowy na eksport zywności. Ucieszył się Zachód i USA. A u nas popadały PGR. Trzeba było tylko renegocjować umowy a Ruski wziełyby wszystko. Poza tym pieniądze za zywność były by na gaz. Teraz tez mamy możliwość renegocjacji. Możemy sciągac tani gaz i go przerabiać. A my co? Zrywamy kontrakt Jamalski a ładujemy sie w 20 letni z USA. Tak to jest jak krajem rzadzi dziadek który już dawno powinie iść na emeryture
 • Zbigniew 2020-05-05 10:58:41
  Ciekawe tylko co sie będzie działo z gazociagiem jamalskim po wygaśnięciu w 2022 r. umowy na eksport rosyjskiego gazu do Polski. Obecnie importujemy tą droga 8,7 mld m3 gazu rocznie. Inaczej mówiąc Polska zainwestowała ok. 1 mld Euro w ideę dywersyfikacji dostaw i zafundowała Rosji dod. szlak eksportu gazu do Niemiec na min. 8,7 mld m3 gazu rocznie. Czegoś tu nie rozumiem: przecież walczymy jak lwy aby nie dopuscić do uruchomiena NS-2 i zwiększenia uzależnienia Zachodu od importu gazu z Rosji a tu taki pasztet. Inna sprawa, że nie wiadomo, czy przy obecnym stanie zapasów gazu w Niemczech i relatywnym spadku zuzycia Rosjanie w ogóle wykupią przesył tranzytowy do Niemiec po 17 maja 2020. Wkrótce się o tym przekonamy. Nie wiem czemu ale radość Naimskiego z wyrolowania Rosji wydaje mi się jakoś podejrzana.
 • tomekkk 2020-05-04 12:19:07
  a co ma do tego Andrzej Duda? darmowa kampania wyborcza na plecach inwestycji która będzie za 3 lata może działać ? żenada
 • jaś wędrowniczek 2020-05-04 10:52:55
  Ruskie trolle i pożyteczni idioci w akcji. W każdym temacie ich aktywność jest wprost proporcjonalna do ważności zadania dla Polski.
  • Skąd "przywędrowałeś do Polski, Hryćko? 2020-05-14 15:04:02
   Nie z Dzikich Pól po Rzezi Wołyńskiej, czasem? Jak te banderowcy Lachów kochają! Rezać...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.65.228
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!