PARTNERZY PORTALU

Przyszłość dostaw gazu dzieli Europę

Przyszłość dostaw gazu dzieli Europę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/AH
  • Dodano: 19-09-2018 10:35

Polityka energetyczna wywołuje w Unii Europejskiej coraz głębsze podziały, co można było zaobserwować także na ostatnim szczycie Inicjatywy Trójmorza - ocenia niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

  • Na spotkaniu w Bukareszcie Polska ponownie skrytykowała powstający gazociąg Nord Stream 2 między Rosją a Niemcami, wskazując, że projekt ten pozbawi kraje tranzytowe opłat za przesył gazu i zwiększy podatność na szantaże Moskwy.
  • W podobne tony uderzały niektóre kraje Europy Południowo-Wschodniej, przypominające ponadto, że z powodu sankcji nałożonych na Rosję musiały zrezygnować z alternatywnego projektu South Stream (gazociągu z Rosji do Bułgarii przez Morze Czarne - red.).
  • Ich zdaniem to pokazuje "dwulicowość" Europy Zachodniej.

Obecny na szczycie minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas "starał się uśmierzyć te obawy, przekonując, że Nord Stream 2 to projekt gospodarczy i że podejmowane są starania, by jego skutki polityczne złagodzić na drodze dialogu". Z kolei minister energetyki USA Rick Perry wykorzystał okazję, by na szczycie "podgrzać temperaturę wewnątrzeuropejskiego sporu za pomocą interesów energetycznych własnego kraju" - wskazuje "FAZ".

Gazeta krytycznie ocenia uwagę Perry'ego o tym, że z powodu agresywnej postawy Moskwy Europa musi postarać się o alternatywne źródła dostaw, w tym przede wszystkich o skroplony gaz ziemny (LNG) z USA.

"Póki co jest to bardziej życzenie niż rzeczywistość - wskazuje "FAZ". - Wynoszący 2,8 mld m sześc. udział (amerykańskiego gazu) obecnie zaspokaja mniej niż 1 proc. zapotrzebowania na gaz w Europie, bo transportowany statkami LNG na razie nie jest konkurencyjny wobec gazu płynącego rurociągami z krajów takich jak Rosja czy Norwegia". Jak przypomina dziennik, w Niemczech roczne zapotrzebowanie na gaz wynosi ok. 100 mld m sześc. i jest w ponad 90 proc. pokrywane przez dostawy z Rosji, Norwegii i Holandii.

Jednocześnie "FAZ" wskazuje, że nie wszystkie kraje europejskie mają tak korzystne połączenia rurociągowe, za to ich popyt na gaz rośnie z powodu odchodzenia od ropy, energii atomowej i węgla. Z tego powodu "niektórzy przedstawiciele branży w średnioterminowej perspektywie spodziewają się szybkiego wzrostu cen gazu, co stworzy wielką szansę dla LNG".

Trzeci szczyty Inicjatywy Trójmorza odbył się w poniedziałek i wtorek w stolicy Rumunii. Trójmorze ma służyć współpracy 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry) oraz wzmacnianiu spójności UE poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przyszłość dostaw gazu dzieli Europę

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.129.52
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!