PARTNERZY PORTALU

Putin musi obawiać się 2023 roku. Dramat z ropą i gazem może być ogromny

Putin musi obawiać się 2023 roku. Dramat z ropą i gazem może być ogromny
Wydobycie ropy naftowej w Rosji może zmaleć dramatycznie. Fot. Shutterstock.com

Gazprom to nie jest normalna, komercyjna firma, zarabiająca na sprzedaży gazu. To element rosyjskiej polityki zagranicznej. Tu nie liczą się zyski, a przynajmniej nie są najważniejsze. Priorytetem jest uzyskanie takiego wpływu na odbiorcę, by ten (dany kraj) potem był uzależniony od Rosji. Bo nie od Gazpromu. Wszystko wedle zasady, wypowiedzianej 20 lat temu przez Putina, że gaz to nie biznes, to geopolityka. Na dużo mniejszą skalę Rosjanie chcieliby takich zasad także w branży naftowej. Tu jednak nie do końca im to wychodzi, bo ropę z reguły się importuje z bardzo wielu krajów. O tych kwestiach rozmawiamy z byłym dyrektorem do spraw komunikacji korporacyjnej w NAK Naftohaz Ukrainy, analitykiem energetycznym z Kijowa Maksymem Bielawskim.

 • Rosjanie chcieliby szantażować Europę ograniczaniem dostaw gazu, a jednocześnie nie mają zbytnio gdzie tego surowca sprzedawać. Trwa zatem wyścig...
 • Na rynku ropy Rosjanie nie mogą się za bardzo rozpychać. Tego surowca jest na świecie w bród.
 • - Rosja w przyszłym roku najprawdopodobniej i w gazie, i w ropie zaliczy kolosalny spadek eksportu i samego wydobycia - twierdzi Maksym Bielawski.
 • Chiny to nie sojusznik Rosji, lecz chłodny obserwator, który może się rychło zamienić w dyktującego Moskwie warunki.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (56)

Do artykułu: Putin musi obawiać się 2023 roku. Dramat z ropą i gazem może być ogromny

 • Krasawica 2022-08-01 16:07:35
  Uprzejmie proszę ruskie trolle, by wreszcie napisały coś więcej nt. nędzy i rozpaczy w kraju ruskich morderców: Rosstat oficjalnie podał, że przez 5 miesięcy zachodnich sankcji PKB ruskich morderców zmniejszyło się o jedną piątą. Proszę od kilku dni, by napisać na wnp trochę szczegółów tej nędzy jak z Zimbabwe, a ruskie trolle plują w odpowiedzi spod co najmniej 11 pseudonimów - bez żadnych konkretów. Kilka zdań o upadku tej Burkiny Faso z bronią atomową bardzo by się tu przydało. Nu, matuszka, piszy, jak schudłaś i jak dajesz popalić swoim (bo pojeść to na pewno nie dajesz). PS. pamiętajmy: ruski mir=UPA.
  • Adrian 2022-08-02 04:41:31
   Napisz o nędzy i rozpaczy na zachodzie gdzie jeszcze zimy nie ma a rosnąca ilość obywateli ma dylematy czy kupić jedzenie czy zapłacić rachunki za energię. Banki żywności na zachodzie już wszędzie zostały ogołocone co nie dziwne skoro nawet osoby pracujące na pełnym etacie są zmuszeni vsie tam zwracać o pomoc.
   • Krasawica 2022-08-02 11:12:43
    (...) propaganda jest coraz głupsza. This is official.
  • Adrian 2022-08-02 04:57:57
   "Spadek"'pkb w Rosji to w znacznym stopniu wynik nominalny polegający na tym że wycofały się zachodnie sklepy sprzedające chińszczyznę z 400-500% marzą i teraz tamtejsi mieszkańcy kupują bezpośrednio na Aliexpress za znacznie tańsze ceny. I prócz ciuchów mogą sobie kupować tanią elektrotechnikę z Chin gdzie ja jako Polak w Polsce mogę sobie pomarzyć bo bez znaczka CE nie wpuszczają do Polski. Natomiast jeśli o chodzi o jedzenie w Rosji to błędnie wymyśliłeś bo tam w modzie są uprawy na własne potrzeby i jak pisałem z Rosjanką to uprawiają kabaczok, tykwę, boby, swiekłę , i jedzenia im nie brakuje. Za to na zachodzie mnożą się kradzieże sklepowe,ćw Polsce na ten przykład sklepy dają zabezpieczenia antykradzieżowe na maśle.
   • Krasawica 2022-08-02 11:14:19
    Tylko według ruskich przygłupów Siemens, Renault i jeszcze innych 800 firm handluje chińskimi ubraniami. No, ale czego wymagać od ruskich morderców... Posiadania mózgu - to nawet nie wypada.
 • Adaś 2022-08-01 13:20:00
  Skąd tu tyle upaińskiego śmiecia w komentarzach?
  • Krasawica 2022-08-01 13:47:20
   O, nowy ruski troll. Będziesz chwalić naczelnego ruskiego mordercę czy też wysławiać ludobójstwo ruskich morderców pod Kijowem? A może zaczniesz opisywać ,,dzielnych" kałmuków z Buriacji, którzy razem z białymi ruskimi mordercami z Moskwy i Petersburga gwałcili dzieci w Buczy i Irpieniu? Jak się wysilisz, to pewnie dodasz, że wszystkiemu winna Ameryka, w której biją Murzynów. Nu, dawaj, idi ... Ty uże znajesz kuda nada tiebia ijti.
   • O! 2022-08-01 14:05:51
    Stara banderowska najmimorda! Won na Dzikie Pola Rusów rezaty...
   • Krasawica 2022-08-01 14:25:08
    Rusów rezaty może każdy i nawet nieźle to wychodzi; im więcej ich się wyrezaty, tym lepiej dla wszystkich, zwłaszcza dla Chin. Nie trzeba być Ukraińcem, żeby rezaty ruskich morderców, pół świata zjeżdża się rezaty ruskich morderców: Anglicy, Francuzi, Hiszpanie, Latynosi, Amerykanie, Szwedzi, Polacy, nawet Murzyni z Nigerii. ,,Gratulacje" dla naczelnego ruskiego mordercy za pomysłowość. A kopulacja matuszki rossiji z chińskim jeżozwierzem coraz bliżej...
 • Sin 2022-08-01 12:55:05
  Brakuje mi tu informacji skąd i za ile Ukraina bierze ropę i gaz .Niezależnie jak skończy się konflikt Ukraina będzie głównym importerem ropy i gazu .W wielkiej polityce liczy się interes tak było i tak będzie .A takich morderców jak ruskie to szukaj też na Bliskim Wschodzie tam wojenka trwa 50 lat a świat milczy i robi interesy
  • james bond 2022-08-01 13:27:20
   Bliziutko ogromne złoża gazu/ropy w Kazachstanie, Turkmenistanie, Iranie, Azerbejdżanie .I technicznie prostsze w wydobyciu niż rosyjskie. Zwłaszcza te o których poniżej półgłówki techniczne gaworzą czyli te z Arktyki.. Jak Arktyka i Syberia sie odmrożą to 1/3 Rosji utonie w błocie....
   • Alaska i jej szelf się nie odmrozi? 2022-08-01 14:07:51
    Banderowskie bajdurki...
 • Krasawica 2022-08-01 12:16:42
  Na tym forum pojawia się ostatnio coraz więcej coraz głupszych wpisów propagandy ruskich morderców. Może to oznaka desperacji ruskich morderców? Może paniki? W końcu sami ruscy mordercy (Rosstat) informują, że w pięć miesięcy zachodnie sankcje skasowały jedną piątą (!!!) gospodarki ruskich morderców. Swoją drogą, może wnp coś więcej napisze, jak się zaczyna głód w kraju ruskich morderców? Pan redaktor, zdaje się, lubi pisać o wschodzie - to może da radę napisać coś więcej o narastającej nędzy miast ruskich morderców? To dobry temat, przykładów mnóstwo.
  • Adrian 2022-08-01 13:22:23
   Wracaj do szkoły i do do klas I - IV czyli arytmetyki. PKB Rosji (oficjalne nie liczące powszechnego uprawiania warzyw i owoców na własne potrzeby) to 15% PKB Niemiec. A Niemcy obliczyli że będą mieli spadek PKB 13% , to lepiej pomyśl jak to dotknie Niemców i ich polskich robotników w niemieckich zakładach w Polsce. W 150 mln Rosji nawet miastowi mają daczę i uprawy na własne potrzeby. Wiem bo kiedyś pisałem z Rosjanką z ogłoszeń matrymonialnych. Zrezygnowałem bo nie chciałem żeby jej wyobrazenia Zapadu czyli Zachodu nie zderzyły się boleśnie z rzeczywistością Polski.
  • Krasawica 2022-08-01 13:41:34
   Jakiś czas temu twój kolega z propagandy ruskich morderców odpisywał mi, że ,,miał narzeczoną z Białorusi i że dzięki temu wie, jak jest na Białorusi". Teraz ty ,,korespondowałeś z Rosjanką, ale nie chciałeś jej zawieść". Głupsi jesteście, propagandyści ruskich morderców niż się można spodziewać. Aż mi wstyd pisać pod tak idiotycznymi wpisami, jak wasze. Ech... Wiesz ty co... Napisz lepiej o braku gazu i bieżącej w miastach, miasteczkach i wsiach ruskich morderców, o głodzie i pożarach na Syberii, o szczegółach tego, co się składa na spadek PKB ruskich morderców o jedną piątą, o czym pisze ogólnie Rosstat... A najlepiej napisz do tej twojej rosjanki, czy wzorem Zimbabwe zjada już tylko jeden posiłek dziennie, czy też stać ją jeszcze na półtora.
   • Adrian 2022-08-01 14:18:13
    Na razie to banki żywności w Polsce, Niemczech, Anglii, Holandii, Włoszech, Hiszpanii, Francji zostały ogołocone z towaru przez potrzebujących. Coraz więcej ludzi w Europie ma odłączane prąd i gaz za niepłacenie rachunków.
   • G. mnie obchodzi, 2022-08-01 14:23:23
    jak bydlą u siebie Ruscy i UPAińcy. I to jak bardzo kochają się nawzajem ci "bracia Słowianie" wyrzynać. Bogom dzięki, że wreszcie historia nas, Polaków od motłochu odcięła. I niech tak zostanie. Azjaci do Azji! Róbta tam co chceta.
   • Krasawica 2022-08-01 14:43:55
    Banki żywności, powiadasz? Zachodnie? A daj wam, ruscy mordercy, 10 proc. tej jakości i tej ilości jedzenia, jaka jest w zachodnich bankach żywności dla zachodnich ubogich... To znaczy, nie, broń Boże. Nawet tego ruskim mordercom nie daj.
  • Pytam grzecznie... 2022-08-01 14:19:16
   Twierdzisz więc, że banderowscy humanitarnie Lachów na Wołyniu (i nie tylko) masowo i bestialsko mordowali, zostawiając zwłoki ofiar w pobliskim jarze na żer zdziczałym psom? Więc i ukraińskie Rusy nie mogli się powtórki w Donbasie oczekiwać, bo banderia jest cacy? Bałakaj debilizmy dalej, w diasporze u Lachów wolno ci. My (jak wskazuje powszechna pomoc ukraińskim uchodźcom) banderowskich ciągot nie mamy. Pomijając oczywiście banderowski pomiot, który tu wlazł od 45. i się zadomowił. Taka z ciebie "nastajaszczija polskija pani", przybłędo...
   • Krasawica 2022-08-01 15:07:50
    To jakiś nowy sposób bełkotania ruskich trolli? Pomieszanie z poplątaniem? Stare podręczniki do polskiego ruskich morderców i bzdurki z podręcznika ruskiego trolla, piszącego po polsku razem do - nomen omen - kupy? Chyba tak. PS. A co do Polaków, to (a) Ruski mir = UPA. (Mateusz Morawiecki) oraz (b) Powinno być nie więcej niż 50 mln ruskich morderców. Zachód miał okazję, by tak zrobić już za Gorbaczowa. (Lech Wałęsa).
  • Na szczęście banderowska 2022-08-01 15:41:45
   propaganda jest jeszcze durniejsza i płaczliwa. A banderowski materac zwany "Krasawica" jest szczytem płaczliwości i bezsilnych bluzgów.
   • Krasawica 2022-08-01 15:53:48
    To już jedenasty pseudonim, spod którego wypisujecie te swoje bzdury, ruscy mordercy. Ciekawe, czy to jedno konto i wiele nazw, czy też co najmniej 11 ruskich matołów. W sumie nieważne; ważne, że Amerykanie dosłali Ukraińcom kolejne wyrzutnie rakiet na ruskich morderców, że nawet pomagierzy ruskich morderców z RFN jakieś wyrzutnie też przekazali, a do tego gospodarka ruskich morderców skurczyła się oficjalnie (Rosstat) o jedną piątą (!!!) przez zaledwie pięć miesięcy zachodnich sankcji. PS. Ruski mir=UPA (Mateusz Morawiecki).
 • Rother 2022-08-01 11:56:49
  Jak już zniknie upaina nastanie pokój i ceny wrócą do normalności. Oby jak najszybciej.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.208.126.232
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!