Rosja chciała być światową potęgą. Właśnie pokrzyżowaliśmy te plany

Rosja chciała być światową potęgą. Właśnie pokrzyżowaliśmy te plany
Na zdjęciu norweski metanowiec Arctic Princess. PAP/Marcin Bielecki

Sektor LNG jest traktowany przez rosyjskie władze jako jeden z najbardziej priorytetowych z punktu widzenia rosyjskiej strategii energetycznej w horyzoncie długoterminowym. Tamtejsze Ministerstwo Energetyki założyło, że w 2035 r. Rosja będzie posiadała 20 proc. całego światowego rynku LNG. Powodzenie tej strategii zależy jednak od zachodnich technologii, do których dostęp właśnie utracono.

 • W podcaście "Energetyczna środa z Tauronem" rozmawiamy o tym, dlaczego dla Rosji Chiny nigdy nie będą takim samym rynkiem zbytu, jakim są obecnie kraje Europy. 
 • Nord Stream 2? „Ten projekt w takim kształcie, w jakim go znaliśmy, trzeba powoli uznać za rzecz przeszłą” – mówi nasz gość.
 • Obecnie nałożone sankcje najbardziej będą dotkliwe, jeśli chodzi o eksploatację tzw. trudnych złóż naftowo-gazowych na szelfie arktycznym oraz strategiczny dla Rosjan sektor LNG.

Wartość eksportu rosyjskiego LNG na rynki zewnętrzne oscyluje w granicach 7 mld dolarów. Nie jest to duża wartość w porównaniu z eksportem gazu przesyłanego systemem rurociągowym.

- Według danych z 2021 roku wartość eksportu gazu ziemnego z Rosji wyniosła 55,5 mld dolarów. LNG to było tylko niewiele ponad 7 mld dolarów. Różnica jest więc spora. Jednak sektor LNG jest traktowany przez rosyjskie władze jako jeden z najbardziej strategicznych z punktu widzenia rosyjskiej strategii energetycznej w horyzoncie długoterminowym. Jeśli popatrzymy na priorytetowe kierunki rozwoju rosyjskiego sektora energetycznego do 2035 roku, to wynika z nich, że te projekty mają być jedną z najważniejszych dźwigni rozwoju rosyjskiej energetyki – mówi dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich, główny ekspert w zespole rosyjskim tego ośrodka.

Szymon Kardaś, który specjalizuje się w OSW w tematyce energetycznej, wylicza, jak mocno zachodnie sankcje ograniczają dostęp Rosjanom do nowoczesnych technologii energetycznych.


- Problem rosyjski polega na braku własnej technologii produkcji LNG w ramach swoich zakładów. Jedną technologię opracowali, ale kiedy ją uruchomiono, okazało się, że ona nie jest tak efektywna, jak zakładano i nie stanowi dobrej substytucji dla tych technologii, które pozyskiwane są na Zachodzie. Pogłębiająca się izolacja i wycofywanie się ważnych partnerów zagranicznych oznaczałyby ograniczanie dostępu do tych ważnych technologii, a to może mieć bardzo poważne implikacje dla rozwoju tego segmentu – dodaje w podcaście Kardaś.

W Rosji działają w tej chwili dwa duże terminale LNG. Jeden na Dalekim Wschodzie – Sachalin 2. Drugi, Jamal LNG, działa w europejskiej części Rosji. Kolejne terminale są budowane.

Rosjanie mają ambicje zawojowania rynku LNG i to w skali globalnej. 

- Są plany, by do 2035 roku spróbować zająć około 20 proc. światowego rynku LNG. W momencie, gdy pojawiają się pewne bariery technologiczne i finansowe (w postaci kolejnych sankcji – red.), które w tę sferę uderzają, to one mogą utrudniać, a nawet uniemożliwiać realizację tych bardzo ambitnych planów – wyjaśnia gość naszego energetycznego podcastu.

Chiny uratują Rosję?

W „Energetycznej środzie z Tauronem” rozmawiamy też o energetycznym i surowcowym pomoście między Rosją a Chinami.

Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie plany energetyczne Moskwy zakładały zwiększenie eksportu gazu ziemnego do Chin. Rosja wie, że musi zdywersyfikować swój eksport. Czynnikiem decydującym była polityka klimatyczna UE, która wymusza rezygnację z tego paliwa. Obecne sankcje i zapowiedzi przywódców unijnych o odwróceniu się od rosyjskiego gazu tę potrzebę w Rosji jeszcze bardziej wzmocnią.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Rosja chciała być światową potęgą. Właśnie pokrzyżowaliśmy te plany

 • gość 2022-03-10 08:35:24
  -śmy pokrzyżowali plany?? Znowu megalomania, albo braki w przygotowaniu zawodowym dziennikarza. Odkąd to Polska mając jeden gazoport może krzyżować plany Rosji na tym polu. My możemy co najwyżej uczestniczyć w szerszym projekcie innych.
  • Gosc2 2022-03-10 11:45:02
   Z tekstu wynika, że chodzi o zachodnie sankcje, na zachodnie technologię do LNG, a nie o gazoport nasz, czy nawet ten planowany w Niemczech.
 • Oś Berlin Moskwa Pekin. 2022-03-09 21:12:07
  Jak tylko skończy się wojna na Ukrainie, zaraz szkopy zaczną się z kacapami obwąchiwać.
  • federalny 2022-03-11 07:26:24
   do czasu zakończenia należnej infamii powstaną inne stabilne konektory, projekty, umowy i dostawy. Rozwój innych źródeł energii, pomysły zielonych i wiele innych czynników spowodują, że Europa nie będzie klientem rosyjskich dostawców. Co nie zmienia faktu że napewno ciśnienie kremlo-niemieckich oligarchów będzie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.251.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!