PARTNERZY PORTALU

Rosjanie znowu mieszają w przesyle i cenach gazu

Rosjanie znowu mieszają w przesyle i cenach gazu
Gazprom ograniczy przeysł gazu, ukraińskimi rurociągami. Fot. ptwp.
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: DM
  • Dodano: 08-02-2022 13:42

Ceny gazu na europejskim rynku wzrosły we wtorek o 5 procent. To efekt informacji o tym, że Rosja nie jest zainteresowana zwiększeniem przesyłu gazu przez terytorium Ukrainy, nie jest także zainteresowana uruchomieniem przesyłu polskim odcinkiem gazociągu Jamał-Europa.

W poniedziałek okazało się, że Gazprom nie jest zainteresowany rezerwacją dodatkowych mocy przesyłowych ukraińskich gazociągów. Gigant nie jest także zainteresowany kwartalnymi rezerwacjami mocy przesyłowych na polskim odcinku gazociągu Jamał-Europa. Te informacje natychmiast znalazły odbicie w cenie gazu na europejskim rynku.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Rosjanie znowu mieszają w przesyle i cenach gazu

  • Marcin 2022-02-09 22:01:12
    Mało rosyjskiego gazu to źle, a dużo także źle, bo uzależnia Europę. To końcu kiedy będzie dobrze. Ceny gazu nie dyktuje Rosja tylko giełda, która znajduje się nie w Rosji tylko w Holandii. Poza tym to gdzie tani gaz z USA.
    • Rosomak 2022-02-09 23:04:39
      Ludzie myśleli że wolny rynek popyt i podaż to jest coś cudownego, ale każdy kij ma 2 końce. P.s gaz rosyjski kupisz tylko w sankt Petersburgu, Holandia ma ból d... O to.
  • Adam 2022-02-09 19:59:43
    Dlaczego Rosjanie nie mieszają Niemcom tylko Polsce, dlaczego od czasu zaproszenia wojsk amerykańskich do Polski w obronie kaliningradzkim mamy rosyjskie rakiety skierowane na Warszawę. Gdy nie było u nas wojsk amerykańskich w Kaliningradzie stacjonowała mała jednostka kwatermistrzowska. Dlaczego gdy jest większe zagrożenie wojną na Ukrainie wzmacnia się dolar a gdy niestety brak jest perspektyw na sprowokowanie do wojny Rosji dolar malejeba euro się wzmacnia. Tak dlaczego można by było mnożyć. Może ktoś zna sensowną i normalną odpiwiedź
  • Robert 2022-02-09 18:51:08
    To się nazywa biznes ! Ale rozumiem. Że Rosjanie mają dawać gaz za darmo a Amerykanie zrobią to samo ?????? Skąd ta nienawiść ????? Może skierujmy ją w innym kierunku i napiszmy kto pacyfikował Warszawę po powstaniu ????? Nasi nowi towarzysze !!! Ukraińcy
  • Jan 2022-02-09 07:48:40
    " nie będzie nadmiarowej ilości gazu na rynku" bo Gazprom dostarcza tyle ile klienci zamówili. Obecna cena jest wysoka, wiec Gazprom mógłby zarobić więcej dostarczając więcej gazu. Tak pisze autor - "specjalista od rynku". Tylko zapomina, ze zwiekszenie podaży powoduje natychmiastowy spadek cen a tym samym mniejsze dochody dla sprzedawcy. Wiec po co dostarczać więcej żeby zarobić tyle samo lub nawet mniej?
    • Jożin z zBazin 2022-02-22 16:35:31
      Tak właśnie P. Redaktorze działa podstawowe prawo ekonomii i: prawo popytu, podaż, cena . To jest tak samo jak w rachunkach dwa dodac dwa - moze byc czytery.!!!!!!!!
  • BB 2022-02-08 13:58:34
    A ile kosztuje LNG w Rotterdamie ?
    • Robert 2022-02-08 15:32:47
      to jest tajemnica państwowa... hahaha
      • Lech 2022-02-14 17:59:17
        Cenę LNG w Rotterdamie to znamy, tylko w kontraktach terminowych zawartych z USA, to tajemnica handlowa. Z Rosją tez mieliśmy ceny kontraktowe, ale gdy ceny na rynku giełdowym były niskie, to zrezygnowaliśmy z kontraktu i teraz ręka w nocniku. Cena na giełdzie to konfrontacja podaży z popytem. Podaż to nie tylko Rosja, ale innym graczom na rynku gazu i ropy, też to się podoba. Nie muszą na siłę ograniczać wydobycia, a zarobić dobrze można.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.147.50
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!