Skroplony gaz ziemny (LNG) kontra gaz płynny (LPG). Który wybrać dla przedsiębiorstwa?

Skroplony gaz ziemny (LNG) kontra gaz płynny (LPG). Który wybrać dla przedsiębiorstwa?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dotychczas wielu przedsiębiorców pozbawionych dostępu do sieci gazowej opierało swoją działalność biznesową na gazie płynnym, najczęściej propanie. Najnowocześniejsza technologia LNG daje im obecnie możliwość korzystania również z gazu ziemnego. Powstaje więc pytanie, który gaz wybrać do firmy i ile kosztuje każde z tych rozwiązań?

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
LPG a LNG - co je łączy, a co różni?

Oba te rozwiązania są idealnym źródłem energii dla firm pozbawionych dostępu do tradycyjnego gazociągu lub tych, u których pobór gazu charakteryzuje się dużą zmiennością w ciągu roku. Mogą być wykorzystywane zarówno do zasilania różnego rodzaju urządzeń grzewczych, jak również w procesach produkcyjnych. Gaz ziemny (w głównej mierze składający się z metanu), podobnie jak gaz płynny pochodzenia naturalnego, powstaje w głębi ziemi w warstwach skał osadowych pod wpływem oddziaływania wysokich temperatur i ciśnień. Dotyczy to np. dostępnego w Polsce gazu płynnego Novatek, którego złoża znajdują się na dalekiej Syberii. Jednakże LPG można otrzymać również jako jeden z produktów ubocznych rafinacji ropy naftowej, co jest jedną z metod stosowanych także przez polskich producentów.

Oba paliwa transportowane i magazynowane są w postaci ciekłej, jednakże różnią się znacząco parametrami skraplania. W przypadku LPG można tego dokonać w temperaturze pokojowej, gdy ciśnienie wynosi od 2,2 do 4 atm. Natomiast gaz ziemny staje się cieczą dopiero w temperaturze poniżej -162°C, dlatego też przechowywanie i transport LNG musi odbywać się w specjalnych zbiornikach kriogenicznych, utrzymujących tak niską temperaturę.

Polska jest liderem jeśli chodzi o zużycie LPG, a to głównie z powodu wykorzystywania autogazu w pojazdach samochodowych, przy czym nasze rafinerie są w stanie zaspokoić tak duży popyt tylko w kilkunastu procentach. Pozostała część gazu płynnego importowana jest głównie z Rosji, a największym dostawcą z tego kierunku jest Novatek. Gaz tego producenta trafia do Polski drogą kolejową, pokonując cysternami po szerokim torze dystans 5 tys. km w ciągu 10 dni, by docelowo z terminalu przeładunkowego trafić autocysternami do klientów. W przypadku skroplonego gazu ziemnego ogromne ilości transportowane są drogą morską metanowcami, a mniejsze koleją i autocysternami kriogenicznymi.

Dlaczego warto oprzeć swój biznes na LPG lub LNG?

Zarówno gaz płynny jak i ziemny są niezwykle bezpieczne oraz przyjazne dla otoczenia, a zakłady produkcyjne wykorzystujące te paliwa bez problemu są w stanie spełnić rygorystyczne normy środowiskowe. Stosowane w obu technologiach kotły gazowe są bezobsługowe i nie wymagają utylizacji odpadów, co pozwala na optymalizację kosztów zatrudnienia. Nie ma także potrzeby wnoszenia jednorazowych opłat za zakup paliwa, tak jak w przypadku węgla, czy oleju opałowego. Koszt ponoszony jest dopiero po zużyciu, zgodnie z odczytem z licznika. I co ważne, tak jak w przypadku firmy Novatek Polska, jej specjaliści na bieżąco monitorują ilość gazu w zbiornikach i w odpowiednim momencie dostarczają go autocysternami, co zapewnia ciągłość funkcjonowania zakładów przemysłowych.

LNG czy LPG, które paliwo wybrać do firmy i ile kosztuje każde z rozwiązań?

Stosowanie LPG lub LNG w danym przedsiębiorstwie wymaga zapewnienia odpowiedniej infrastruktury związanej z przechowywaniem paliwa, jak i jego dostarczeniem do firmy. W przypadku gazu płynnego stosuje się najczęściej wielozbiornikowe instalacje o pojemności zbiorników 6400 litrów każdy, które mogą być zamontowane zarówno nad, jak i pod powierzchnią ziemi. Przy dużych mocach dodatkowo wykorzystuje się parowniki, co znaczenie zwiększa moc instalacji. Tego typu rozwiązania działają już od wielu lat w fabrykach na terenie całej Polski, a także w rolnictwie, np. w suszarniach zbóż.

W technologii LNG buduje się specjalne stacje regazyfikacyjne, które wyposażone są w naziemne zbiorniki kriogeniczne oraz zestaw parownic, umożliwiających zmianę stanu skupienia gazu z ciekłego na lotny. Gaz po regazyfikacji i nawonieniu dostarczany jest do odbiornika. Dodatkowe korzyści daje przedsiębiorcom możliwość odzyskiwania energii chłodu zawartej w LNG, co może mieć duże znaczenie w takich branżach jak np. mleczarska.

W obu przypadkach wymagane jest uzyskania stosownych pozwoleń budowlanych, a czas potrzebny na realizację inwestycji jest porównywalny i wynosi najczęściej od kilku do kilkunastu miesięcy. Najbardziej zauważalna różnica pomiędzy technologiami LNG i LPG to koszty inwestycji. W przypadku skroplonego gazu ziemnego są one kilkukrotnie wyższe, co wynika z konieczności zastosowania zbiorników o odpowiedniej izolacji cieplnej oraz specjalistycznych urządzeń do regazyfikacji. Dlatego też wybór pomiędzy LNG a LPG dokonywany jest głównie na podstawie zapotrzebowania na energię gazową, przy czym z analiz wynika, iż minimalną granicą opłacalności stosowania LNG jest zużycie gazu na poziomie ok. 350 tys. m3/rok. Warto podkreślić, że w przypadku Novatek Polska, spółka w obydwu rozwiązaniach pokrywa koszty wykonania projektów technicznych, zbiorników oraz instalacji zewnętrznej. Po stronie przedsiębiorstwa jest przystosowanie instalacji wewnątrz budynku oraz urządzeń odbiorczych. Jeśli chodzi o ceny samego paliwa to można je porównać analizując tabelę przygotowaną przez firmę Novatek Polska, która zestawiła koszty stosowania różnych źródeł energii w przedsiębiorstwie, i jak widać, przy zużyciu rocznym gazu LNG na poziomie 500 tys. m3 rozwiązanie to jest korzystniejsze niż stosowanie LPG. Szczegółowo można to przeanalizować tutaj.

Podsumowanie

Zarówno gaz płynny jak i skroplony gaz ziemny to ekonomiczne i ekologiczne źródła energii, które w dobie wprowadzanych obecnie przez samorządy uchwał antysmogowych mogą okazać się atrakcyjną alternatywą dla firm pozbawionych dostępu do tradycyjnego gazociągu. Natomiast wybór pomiędzy LNG a LPG dla swojego przedsiębiorstwa najlepiej powierzyć specjalistom, którzy dokonają szczegółowych analiz i z pewnością zaproponują najbardziej optymalne rozwiązanie. Kontakt do doradców działających na terenie całej Polski, udzielających bezpłatnych porad w zakresie technologii LNG lub LPG.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Skroplony gaz ziemny (LNG) kontra gaz płynny (LPG). Który wybrać dla przedsiębiorstwa?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.63.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!