Gazociąg Baltic Pipe ma otrzymać unijne dofinansowanie z funduszy Connecting Europe Facility (CEF) - wynika z wypowiedzi ministra Piotra Naimskiego.
Dokładne kwoty dofinansowania nie są na razie znane. Koszt budowy Baltic Pipe jest szacowany na około 1,5-2 mld euro.
Już wcześniej Baltic Pipe otrzymał z Unii Europejskiej dofinansowanie na studium wykonalności i prace projektowe przekraczające w sumie 33 mln euro.
Baltic Pipe (Gazociąg Bałtycki) to magistrala gazowa o przepustowości 10 mld metrów sześc., która miałaby połączyć systemy gazowe Polski i Danii, a przez to również gazociągi transportujące gaz ziemny ze złóż norweskich. Gazociąg Bałtycki jest wpisany na listę priorytetowych inwestycji energetycznych UE.
Czytaj także: Piotr Naimski: pierwsza rura Baltic Pipe zostanie położona w 2020 r.
Projekt realizowany jest przez operatorów gazociągów przesyłowych - duński Energinet.dk i polski Gaz-System.
Inwestycja składa się z pięciu głównych elementów: połączenia systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowy trasy przesyłu przez Danię, tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu międzysystemowego z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. Cała trasa przesyłu ma, zgodnie z planami, ruszyć 1 października 2022 r.
Gazociągiem Batlic Pipe do Polski można będzie sprowadzić rocznie 10 mld m sześć. gazu ziemnego ze złóż norweskich. Łącznie z dostawami poprzez gazoport w Świnoujściu do Polski trafi 16-17 mld m. sześć. gazu.
Czytaj również: Piotr Naimski: ostateczna trasa Baltic Pipe w czerwcu
Przedsięwzięcie zostało uznane przez Komisję Europejską za projekt o znaczeniu wspólnotowym. Status ten przyznawany jest projektom infrastrukturalnym mającym na celu wzmocnienie europejskiego wewnętrznego rynku energii, realizującym cele polityki energetycznej UE.