Unia może zrezygnować z 91 proc. gazu z Rosji już w tym roku

Unia może zrezygnować z 91 proc. gazu z Rosji już w tym roku
Unia Europejska mogłaby ograniczyć import gazu z Rosji o 91 proc. już w tym roku Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Unia Europejska mogłaby ograniczyć import gazu z Rosji o 91 proc. już w tym roku; z tego kraju pochodzi obecnie 45 proc. sprowadzanego przez UE surowca - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Import surowców energetycznych zasila jedną trzecią budżetu Rosji - dodał.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • 25 proc. importowanej przez UE ropy naftowej, 45 proc. importu gazu ziemnego, a także 44 proc. sprowadzanego węgla kamiennego pochodzi z Rosji.
  • Import gazu z Rosji do UE stanowi ok. 45 proc. całego importu i odpowiada za 40 proc. zapotrzebowania.
  • Dzięki dywersyfikacji dostaw, zastąpieniu gazu energią z OZE, atomu i węgla możliwe byłoby ograniczenie importu gazu aż o 91 proc. na poziomie UE - uważają analitycy PIE.
  • O trudnej sytuacji na rynku surowców energetycznych będziemy dyskutować na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach w dniach 25-27 kwietnia. Rejestracja na wydarzenie już trwa.

Jak zwrócili uwagę analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Unia Europejska jest w dużym stopniu uzależniona od importu surowców energetycznych z Rosji - z tego kraju pochodzi 25 proc. importowanej przez UE ropy naftowej, 45 proc. importu gazu ziemnego, a także 44 proc. sprowadzanego węgla kamiennego.

Według raportu Instytutu pt. "Unia Europejska niezależna od Rosji? Alternatywne źródła dostaw surowców energetycznych", możliwe jest znaczące ograniczenie uzależnienia UE od Rosji w zakresie surowców energetycznych. "Unia Europejska mogłaby ograniczyć import gazu z Rosji aż o 91 proc. już w 2022 r." - wskazano.

Zobacz także: Pora zmienić podejście do węgla

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak zauważył, że w związku z rosyjską i białoruską napaścią na Ukrainę wznowiono dyskusję o uniezależnieniu się UE od importu surowców energetycznych z Rosji. "Import surowców energetycznych zasila aż jedną trzecią rosyjskiego budżetu i w bezpośredni sposób finansuje machinę wojenną reżimu Putina" - zaznaczył. Jego zdaniem jesteśmy w "historycznym momencie szansy na przełom w polityce energetycznej UE". Europa powinna być wolna od ropy i gazu z Rosji - dodał.

Rosyjska ropa już jest w mniejszości

Jak wskazano w raporcie, import ropy do UE w ostatnich trzech latach jest mniej zależny od dostaw z kierunku wschodniego - poza Rosją, która dostarcza ok. 25 proc. ropy naftowej, UE importuje surowiec z Norwegii, Kazachstanu, USA, Arabii Saudyjskiej, Nigerii, Iraku i innych państw. "W Polsce w ciągu ostatniej dekady udział rosyjskiej ropy w konsumpcji i imporcie ogółem spadł o ok. 30 pkt. proc. i wynosi obecnie nieco ponad 60 proc." - wskazano.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Unia może zrezygnować z 91 proc. gazu z Rosji już w tym roku

  • :-) 2022-03-22 23:29:02
    A co Greta na to?
  • Do WNP 2022-03-22 17:01:02
    Czytając ten portal w jednym artykule można się dowiedzieć że UE importuje 45% gazu ziemnego z Rosji, żeby w innym artykule tego portalu dowiedzieć się że UE importuje 55% gazu ziemnego. To jak to w końcu jest? Ponieważ inne bardziej wiarygodne źródła podają, że UE importuje 38% gazu ziemnego. Czy ktoś z Redakcji zarządza informacjami podawanymi w tym portalu?
  • stawo73 2022-03-22 13:36:25
    Niemcy miałyby ograniczyć finansowanie Rosji, z którą połączone są geopolityczną wizją? To tak jakby oczekiwać, że USA wprowadzi blokadę Wielkiej Brytanii.
    • ekonom 2022-03-22 20:20:04
      Bredzisz bo nowy kanclerz już jeżdzi po całym świecie i pilnie szuka nowych dostawców gazu a rząd niemiecki już zdecydował o budowie aż 2 gazoportów.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.171.156
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!