PARTNERZY PORTALU

Urzędowy limit ceny gazu - czy to ma sens?

Urzędowy limit ceny gazu - czy to ma sens?
- W tak skrajnie niestabilnych i niepewnych warunkach, jako operator giełdy gazu, przede wszystkim musimy zadbać o zachowanie najwyższych standardów jej funkcjonowania - zaznacza Piotr Zawistowski, prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii. Fot. Shutterstock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Ireneusz Chojnacki
    Ireneusz Chojnacki
  • Dodano: 17-05-2022 20:05

- Ewentualne wygaszenie rynkowego mechanizmu ustalania cen gazu czy energii można porównać do sytuacji, w której następuje stłuczenie termometru, wskazującego wysoką temperaturę. Brak termometru nie sprawi, że gorączka zniknie, my natomiast tracimy możliwość monitorowania stanu chorego organizmu. Moim zdaniem, należy przede wszystkim skupić się na zastosowaniu odpowiednich środków obniżających nerwowość na rynkach i wzmacniających poczucie bezpieczeństwa ich uczestników - mówi Piotr Zawistowski, prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii.

  • - Zmaterializowało się ryzyko przerwania dostaw z kierunku wschodniego do Polski. W krótkim horyzoncie czasowym może nastąpić redukcja dostępnego wolumenu gazu na rynku krajowym - m.in. mówi Piotr Zawistowski, prezes Towarowej Giełdy Energii.
  • - Z punktu widzenia bezpieczeństwa rynku, przyjęcie jednego standardu unijnego w zakresie tworzenia zapasów gazu w trakcie roku gazowego, uznać należy za właściwe działanie - uważa.
  • - Dalsza dywersyfikacja kierunków dostaw gazu do Polski powinna spowodować zarówno wzrost wolumenów, wzrost płynności rynku gazu jak i ogólnie wzrost zainteresowania handlem tym paliwem - dodaj

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Urzędowy limit ceny gazu - czy to ma sens?

  • Pan Tadeusz 2022-05-18 15:41:55
    Być może Prezes TGE ma rację względem budowy nowych kierunków dostawy gazu ziemnego, nie mniej jednak jest to bardzo długi proces, który nie trwa miesiąc czy rok. Żeby odbudować rynek gazu ziemnego w Europie po Gazpromie, który dostarczał i sprzedawał gaz w okolicach c.a. 150 mld rocznie, nie ma szans na powrót w perspektywie roku do właściwych cen rynkowych gazu ziemnego i to sprzed pandemii (ponieważ zaburzona sprzedaż z uwagi na zamknięcie się większości dużych gospodarek doprowadziło do niskiej ceny, a niedostarczanie gazu ziemnego przez Gazprom doprowadził do znacznego wzrostu cen, chwiejąc rynkiem całej Europu). Dlatego w obecnej sytuacji dobrze było by na wdrożenie rozwiązań, które nie będą nad to pompowały cen gazu ziemnego na giełdzie względem jej wytwórców i spekulantów, którzy generują obecnie znaczne zyski kosztem gospodarek europejskich. W dalszej perspektywie może to doprowadzić do katastrofy poprzez upadłość wielu podmiotów, które wykorzystują gaz ziemny do produkcji oraz znaczne zubożenie wielu społeczeństw europejskich. Tym samym do puki nie zostaną odbudowane dostawy na rynek gazu ziemnego, która by w pełni zaspakajała popyt, handel gazem poprzez giełdę powinien zostać zawieszony. Na rynkach światowych ceny gazu ziemnego nie są obecnie tak wysokie, jak w Europie i to europejscy konsumenci obecnie tracą najwięcej. Kiedy zostaną zabezpieczone kontrakty, dostawy i zbilansowany rynek, wówczas można by na powrót uruchomić rynek giełdy. W przeciwnym razie wszyscy w Europie będą tracić, a zyskać będą jedynie wytwórcy, czy spekulanci, którzy sprzedają poprzez giełdę gaz ziemny. W szczególności, że przed nami sezon zimowy 22/23 i może być również brak węgla do produkcji e.e. oraz ciepłownictwa.
  • Gość 2022-05-17 20:20:32
    Cholerne socjalisty, przestańcie drukować kasę i wojować z wszystkimi którzy uważają ze gwalciciel nie.powinnien siedzieć w TV i zarabia duza kasę tylko w pierdlu jak mówi paragraf, no co k że ma legityumacje partyjengo propagandysta no i co z tego .
  • alee 2022-05-17 20:19:36
    A co z dostawą wegla robi rzad

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.251.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!