Więckowski: wsparcie rynku biogazowego wydaje się być kluczowe

Więckowski: wsparcie rynku biogazowego wydaje się być kluczowe
Robert Więckowski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa mat.pras.
 • Autor: Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.
 • Dodano: 10-06-2022 10:43

7 czerwca w Warszawie odbyła się XIX Międzynarodowa Konferencja Nafta i Gaz 2022. Robert Więckowski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa, wziął udział w panelu pt. „Nowa strategia i inwestycji dla rynku gazu w dobie transformacji energetycznej”.

Dyskusja podczas sesji poświęcona była m.in. roli gazu jako paliwa przejściowego, planowanej rozbudowie infrastruktury gazowej, a także finansowaniu projektów gazowych. W panelu poza prezesem Więckowskim wzięli udział także: Maciej Kołaczek, zastępca dyrektora Departamentu Regulacji i Spraw Międzynarodowych PGNiG i dr Krystian Wójcik reprezentujący Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy.

– Należy pamiętać, że przyszłością energetyki są paliwa gazowe będące mieszaniną gazu ziemnego i gazów odnawialnych, a w konsekwencji samych gazów odnawialnych. Jesteśmy spółką nowoczesną, niedługo zaczniemy realizować pierwsze projekty transportu wodoru. Naszą ambicją jest to, żeby już od jesieni tego roku budować tylko takie gazociągi, które będą mogły przesyłać gazy domieszkowe. Odnośnie natomiast biogazu, to Polska Spółka Gazownictwa jest gotowa na jego transport. Potrzebne jest jednak skonstruowanie przez administrację rządową systemu wsparcia dla biogazowni, żeby te mogły wyprodukować biometan spełniający odpowiednie parametry. Jeśli przepisy zostaną zmienione, to gaz ziemny w 2030 r. może być zastąpiony biometanem na poziomie 10-15 %. Od razu nie staniemy się Holandią, w której działa ponad 700 biometanowni, ale musimy od czegoś zacząć. Na tę chwilę do Polskiej Spółki Gazownictwa z wnioskiem o wydanie warunków przyłączenia wystąpiło ponad 40 biogazowni. Bez odpowiedniego wsparcia biogazownie nie zdecydują się jednak na podpisanie z nami umów. Polska ma jeden z największych w Europie potencjałów do produkcji biogazu i biometanu. W obliczu obecnej sytuacji na rynku energetycznym i decyzji o uniezależnieniu się od rosyjskich surowców, wg. nas wsparcie rynku biogazowego wydaje się być kluczowe – powiedział Robert Więckowski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.

×

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Więckowski: wsparcie rynku biogazowego wydaje się być kluczowe

 • Władysław 2022-06-10 11:08:44
  Polska, jako kraj rolniczy, powinna mieć kilka tysięcy biogazowni. Wystarczy mądrze przygotować wsparcie. Fotowoltaika prosumencka wystrzeliła dzięki programowi Mój Prąd, potrzebny jest podobny program dla biogazu.
  • Ziutek 2022-06-10 15:23:09
   Bracie lewaku dzięki FF55 nie będzie biogazu...bo nie będzie Chodowli zwierząt...
   • EL 2022-06-10 16:46:49
    Szanowny Prawaku! Optujesz za wylewaniem nieprzetworzonej gnojowicy na pola, zasmradzając okolicę, ale co gorsza - zatruwając glebę, cieki wodne i rzeki, aż do Bałtyku. Prawaku, to tylko jeden aspekt biogazowni, które utylizują wszystkie pozostałości rolnicze i spożywcze. Pozbawiasz rolnika cennego nawozu naturalnego tzw. pofermentu. Nie pajacuj więc z tym lewactwem, tylko się poducz.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.251.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!