Wojna na Ukrainie przyspiesza wodorową rewolucję. Czas na działanie

Wojna na Ukrainie przyspiesza wodorową rewolucję. Czas na działanie
Orlen na terenie biorafinerii w Trzebini uruchomił pod koniec ubiegłego roku pierwszą w Polsce i największa w Europie instalację do produkcji glikolu propylenowego. Jej integralną częścią jest pierwszy w kraju hub wodorowy produkujący wysokiej czystości wodór dla transportu. fot. mat. pras.

Wodór został okrzyknięty paliwem przyszłości. Jednak ta przyszłość nastała zdecydowanie szybciej. Kryzys energetyczny, w którym znalazła się Europa po napaści Rosji na Ukrainę, i konieczność rezygnacji z rosyjskich surowców przyspieszyły rozwój wypadków.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Proces uniezależniania się Europy od importu paliw z Rosji nie będzie prosty, łatwy, ani tani, ale zgodnym zdaniem unijnych przywódców konieczny; ważną rolę w tej emancypacji mają do odegrania zielone technologie, w tym wodór.
 • Polska ma już swoją strategię wodorową, jako pierwsza w UE ma też porozumienie na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej, powstają kolejne tzw. doliny wodorowe. Wodorem zainteresowały się polskie firmy i samorządy. 
 • Wciąż jednak jesteśmy dopiero na początku drogi, której celem jest budowa gospodarki wodorowej. To, czy wodór stanie się polskim sposobem na niezależność energetyczną, zależeć będzie od tego, jak szybko przejdziemy od deklaracji do czynów. 
 • Raport ten powstał w ramach przygotowań do Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022.  Rejestrację na naszą konferencję w dniach 25-27 kwietnia znajdziecie tutaj.
- Putin i jego napaść na Ukrainę sprawiły, że obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Pękła bańka (złudnego) energetycznego bezpieczeństwa, upadł mit, że możemy dalej beztrosko płacić Rosji za jej surowce. Przez ostatnie 20 lat sama Polska wydała na paliwa kopalne ok. biliona złotych, z których większość trafiła właśnie do Rosji. Jak zostały wykorzystane widać dziś na Ukrainie – zasponsorowały śmiercionośną broń. Tak, my też jesteśmy sponsorem tego, co się dziś dzieje u naszych wschodnich sąsiadów - mówi Tomoho Umeda, przewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych KIG, prezes spółki Hynfra Polska.

Czytaj także: Ćwierć miliarda euro dziennie. Tak Europa finansuje wojnę Putina

Wojna uświadomiła Europie, jak bardzo jest uzależniona od rosyjskich surowców . Ponad 1/4 importowanej przez Unię Europejską ropy pochodzi właśnie z tego kierunku. W przypadku gazu i węgla to uzależnienie jest jeszcze większe. Rosyjski gaz odpowiada za ponad 41 proc. europejskiego rynku, podczas gdy węgiel importowany ze Wschodu to prawie 47 proc. unijnego rynku.

Europa stawia na wodór, by szybko uniezależnić się od Rosji

Odcięcie tej surowcowej pępowiny łączącej Europę z Rosją nie będzie ani proste, ani tanie. Jednak unijni przywódcy zdają sobie sprawę, że jest to koniczne, a przyszłością dla Unii powinny być zielone technologie, które trwale uniezależnią kraje członkowskie od paliw kopalnych z Rosji.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Wojna na Ukrainie przyspiesza wodorową rewolucję. Czas na działanie

 • Adam 2022-03-25 11:51:21
  Polska 2GW, mniejsza Portugalia 2GW, Holandia 3-4GW. Zawsze bedziemy ponizej przecietnej bo u nas sie nie mysli do przodu. Nsjwazniejszy krzyz i jezus. Kraj poddancow.
 • gość 2022-03-25 10:21:34
  W tym wszystkim brak jest najważniejszego. Prawdziwa gospodarka wodorowa może zacząć się dopiero po opanowaniu sytezy termojądrowej. Dopiero posiadając takie czyste i niezwykle wydajne źródło energii możemy zaspokoić bez ograniczeń zapotrzebowanie na energię elektryczną i można efektywnie wspomagać produkcję wodoru np. do celów transportowych. Należy pamiętać, że dotychczasowe paliwa wydobywamy, natomiast wodór trzeba wytworzyć i to przy włożeniu dużej ilości energii. Z tego powodu zgadzam się z innymi komentatorami, że jest tu dużo entuzjazmu i histerii a nie ma rozumu i logicznego myślenia. Przypomina to trochę hasło, "Jedźmy na Marsa, bo tam dużo wolnego miejsca jest i ziemia tania".
  • as 2022-03-25 10:31:59
   Hurra optymizm bierze się z braku elementarnej wiedzy na temat fizycznych właściwości wodoru. Gorsze są publikacje świadomie wprowadzające w błąd tylko dla kasy.
 • Jarek 2022-03-25 08:49:31
  Już kilka lat temu mój niemiecki znajomy powiedział, że "przyszłością energetyki będą Magazyny Energii w różnych technologiach w tym te oparte na wodorze"... Te technologie już są, ale nie można tego zrobić szybko, bo... nie będą tanieć. Wystarczyło, że po latach spadków cen, nastał covid, zakłócenie łańcucha dostaw i... panele fotowoltaiczne zaczęły drożeć. Np. gdy podaż ropy na rynek spada o 10%, to jej cena rośnie o nawet 50%... Dotyczy to też OZE... a nawet węgla. Gdyby wiedziano co faktycznie siedzi w głowie Putina, to by już dawno temu zaradzono, aby nas nie dotknął "szok energetyczny" . Do tej pory żyliśmy z Rosją we względnej pokojowej i gospodarczej symbiozie. Ja też nie wierzyłem, że Putin to taki diabelski dyktator i zaatakuje inny kraj, a nie tylko swoją opozycję...
  • as 2022-03-25 09:13:09
   Podaj przykład dużych magazynów wodoru i technologii magazynowania.
 • Albin 2022-03-25 08:41:47
  Elektroliza wody – to nie jest najtańsza droga do pozyskania wodoru. Rozwijajmy przede wszystkim zgazowanie biomasy, zwłaszcza tej odpadowej. To w niej zmagazynowana jest energia słoneczna.
  • EL MPPW-3 2022-03-25 11:18:09
   Elektroliza wody MORSKIEJ - TAK ! Z wody śródlądowej, z głębinową włącznie -NIE ! Mamy jedne z najniższych zasobów wody w Europie . Z tego powodu zalecana jest przytomniej z tą hydrolizą wody na terenie całej Polski, nawet z b. wysokim udziałem OZE.
 • As 2022-03-25 07:54:49
  Mrzonki.... bajanie polityków i oderwanych od realiów "specjalistów" o produkcji i wykorzystaniu na szeroką skalę zielonego wodoru jest wręcz śmieszne... to nie tu i teraz, ale może i kiedyś.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.241.39
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!