PARTNERZY PORTALU

"Zakup amerykańskiego LNG przez Polskę to więcej niż transakcja"

"Zakup amerykańskiego LNG przez Polskę to więcej niż transakcja"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/JS
  • Dodano: 13-07-2018 23:02

Senator Anna Maria Anders na łamach dziennika "Houston Chronicle" argumentuje, że podpisana przez spółkę PGNiG w ubiegłym miesiącu umowa o zakupie amerykańskiego LNG to więcej niż zwykła biznesowa transakcja.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Anders, senator i minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wskazuje, że umowa podpisana w ubiegłym miesiącu podczas Światowej Konferencji Gazownictwa (World Gas Conference) w Waszyngtonie przez polską spółkę PGNiG z dwoma amerykańskimi producentami skroplonego gazu ziemnego (LNG) - Port Arthur LNG oraz Venture Global LNG - o dostawach, począwszy od 2022 r., w sumie 4 mln ton LNG rocznie to ważny krok dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy oraz "dla rozkwitu wspaniałej przyjaźni Polski z północno-wschodnim wybrzeżem Teksasu".

"Ta specjalna i wyjątkowa przyjaźń - jak wyjaśnia senator Anna Maria Anders w komentarzu opublikowanym w największym dzienniku nazywanej energetyczną stolicą Ameryki metropolii Houston - "oparta jest na kluczowym znaczeniu tego regionu w produkcji energii dla świata, szczególnie skroplonego gazu ziemnego".

Umowa PGNiG z firmą Port Arthur - zwraca uwagę polska minister - ma miejsce w okresie postępującego spadku wydobycia gazu w Europie, co powoduje, że kontynent coraz bardziej uzależnia się od "nierzetelnego i pozbawionego skrupułów" dostawcy, jakim jest Rosja.

Anders, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego, przypominając historię wykorzystywania przez Rosję dostaw gazu jako "narzędzia politycznego nacisku" na Ukrainę i inne państwa ościenne, argumentuje, że rozwój współpracy Polski z regionem Houston w dziedzinie energii jest korzystny dla Polski, Europy i dla regionu Houston. W ubiegłym roku LNG stanowił zaledwie 10 procent dostaw gaz ziemnego dla Europy, a w roku 2025, zdaniem wielu ekspertów, będzie stanowił 25 procent dostaw gazu do Europy - wyjaśnia.

Gazoport im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu jest jedynym gazoportem w Unii Europejskiej na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Dlatego, zdaniem senator Anders, Polska "może wkrótce stać się bezpieczną przystanią energetyczną Europy".

Senator Anders zwraca uwagę na obawy Polski i innych państw graniczących z Rosją spowodowane budową gazociągu Nord Stream 2, który jej zdaniem jest "narzędziem realizacji przez Władimira Putina jego podstawowych celów - osłabienia spójności NATO i Unii Europejskiej".

Wraz z umową o dostawach przez firmę Port Arthur LNG dla polskiej spółki PGNiG, jak zapowiada senator Anders na łamach "Houston Chronicle", ta "rozkwitająca wspaniała przyjaźń" Polski z regionem Houston "przyczyni się do zapewnienia nowego bezpieczeństwa energetycznego całej Europy, powodując zarazem wzrost eksportu i liczby nowych miejsc pracy w Ameryce".

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Zakup amerykańskiego LNG przez Polskę to więcej niż transakcja"

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.6.58
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!