Złoża łupkowe w Polsce nie nadają się do eksploatacji

Złoża łupkowe w Polsce nie nadają się do eksploatacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Złoża łupkowe w Polsce nie dają wystarczającej możliwości ich gospodarczej eksploatacji - ocenia Ministerstwo Finansów w projekcie ustawy.

Rząd przygotował projekt ustawy zmieniając termin powstania opodatkowania wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej na 1 stycznia 2019 z 1 stycznia 2020. Jednocześnie uchylono ustawę o specjalnym podatku węglowodorowym.

Podstawą opodatkowania specjalnym podatkiem węglowodorowym miał być zysk z działalności wydobywczej węglowodorów. Pobór podatku miał rozpocząć się w 2020 roku.

"Obecnie złoża łupkowe, jakie się znajdują na terytorium Polski, nie dają wystarczających możliwości ich gospodarczej eksploatacji. W konsekwencji nie zostało spełnione również kolejne założenie ustawodawcy, zgodnie z którym specjalny podatek węglowodorowy miał zapewniać budżetowi państwa odpowiedni udział w zyskach z tytułu wydobycia gazu łupkowego" - napisało MF w uzasadnieniu do projektu ustawy, posiłkując się danymi wynikającymi z analiz Ministerstwa Energii przekazanych resortowi finansów.

MF podaje, że obecnie według informacji Ministerstwa Środowiska na dzień 30 kwietnia 2017 r. obowiązuje w Polsce 20 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. To oznacza, że w porównaniu ze stanem na 1 lipca 2013, tj. stanem jaki był oceniany na potrzeby Oceny Skutków Regulacji dla ustawy o podatku węglowodowrowym, kiedy było wydanych w Polsce 108 koncesji, liczba obowiązujących koncesji spadła o 81 proc.

"Zauważalny jest także drastyczny spadek dynamiki wykonywania prac poszukiwawczo-rozpoznawczych za gazem z formacji łupkowych" - napisano.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Złoża łupkowe w Polsce nie nadają się do eksploatacji

  • Do oberwatora (nie dokładnego) 2018-11-30 14:16:36
    Jest podatek od węgla tzw opłata eksploatacyjna , która jest naliczana od każdej wydobytej tony węgla. Jest przekazywana częściowo bezpośrednio do gmin i ministerstwa. Dodaj jeszcze PIT, CIT, VAT, opłaty środowiskowe, podatki od nieruchomości, zakupy materiałów i usług opodatkowane, Fakt koplnia jest prowadzona bez zysku , zyski generują podmioty wokół górnictwa.
    • obserwator 2018-11-30 15:25:52
      Kłamiesz bo nie ma podatku od wydobycia węgla tak jak dla gazu i ropy.Natomiast te pozostałe podatki to jest tylko propaganda jak pit i vat.
      • ptasiek 2019-08-05 12:08:10
        jest podatek od węgla sprawdź sobie w ustawie prawo geologiczne i górnicze
  • obserwator 2018-11-29 18:45:10
    Jesteśmy jedynym krajem na świecie który jeszcze nie ma podatku od wydobycia węgla. Więc najwyższy już czas żeby go wprowadzić tak samo jak już jest podatek węglowodorowy bo państwo jako właściciel wszystkich surowców nic z tego nie ma. Nie mają też z tego nic podatnicy a jeszcze dodatkowo muszą dopłacać do nierentownego górnictwa.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.188.113
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!