Zmiany w prawie wystraszyły odbiorców gazu, ale PSG uspokaja

Zmiany w prawie wystraszyły odbiorców gazu, ale PSG uspokaja
Gazu nie brakuje, a informacje mają charater prewencyjny. Fot. mat. pras.
 • Autor: DM
 • Dodano: 15-02-2022 11:05

Obecny sezon gazowy jest pod wieloma względami wyjątkowy. Zagrożenie przesyłu przez Ukrainę i wysokie ceny surowca spowodowały, że pojawiły się obawy o to, czy gazu starczy dla wszystkich chętnych. Dodatkowo pojawiły się informacje o możliwych ograniczeniach poboru. Polska Spółka Gazownictwa uspakaja, że o możliwych ograniczeniach jest zobowiązana informować, bo wynika to z niedawnych zmian w prawie. Informacje mają charakter prewencyjny, a surowca dla chętnych nie zabraknie.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Informowanie odbiorców gazu o możliwości ograniczeń dostaw, to rutynowe działania.
 • Wraz ze zmianami w prawie informacje otrzymują nowe firmy.
 • Sama decyzja o ograniczeniach jest podejmowana na szczeblu rządowym.
Do niektórych przedsiębiorców dotarły pisma z PSG z informacjami dotyczącymi ograniczeń w poborze gazu. Zrodziło to obawy o to, że odbiorcy nie będą otrzymywać całej ilości gazu,. Tymczasem to nieporozumienie. Skąd obawy?

- Bezpieczeństwo dostaw gazu nie jest zagrożone – plan wprowadzenia ograniczeń w poborze gazu to standardowe działanie – tłumaczy dostawca surowca.

Czytaj też: Rosja rezygnuje z przesyłu gazu przez Polskę w marcu

W czym rzecz? Polska Spółka Gazownictwa, przekazując komunikat dotyczący zakwalifikowania do planu ograniczeń, wykonuje obowiązek informacyjny wynikający z Rozporządzenia Rady Ministrów z 17 lutego 2021 r. w sprawie sposobu i trybu wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego [Dz. U. z 2021 r. poz. 549].

Co kluczowe, informacja ta ma charakter prewencyjny i nie jest równoznaczna z wprowadzeniem ograniczeń w poborze gazu ziemnego. Informuje ona jedynie o odpowiedniej kwalifikacji odbiorców, którzy – na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej – mogą podlegać ewentualnym ograniczeniom w poszczególnych stopniach zasilania.

- Przesyłanie pism z informacją o zatwierdzeniu planu ograniczeń jest czynnością rutynową, wykonywaną przez Operatorów Systemów Dystrybucyjnych gazu, corocznie po zatwierdzeniu planu ograniczeń przez Urząd Regulacji Energetyki i nie wynika z bieżącej sytuacji na rynku gazu – wyjaśnia PSG.

Co ciekawe większe zaniepokojenie mają firmy o stosunkowo małym zapotrzebowaniu na gaz. A przepisy o ograniczeniach istnieją przecież od wielu lat i dotykały także największych odbiorców gazu w kraju, spółek chemicznych.

Dlaczego wiec niepokój powstał teraz? W 2021 roku miała miejsce istotna zmiana przepisów, wprowadzająca kolejne stopnie zasilania (11. i 12. stopień zasilania), czego efektem jest konieczność ujęcia w planie ograniczeń większej liczby odbiorców. Celem tych działań jest zapewnienie dostaw gazu dla odbiorców chronionych, w szczególności gospodarstw domowych. To właśnie „nowi” na liście mają największe obawy.

Warto także pamiętać, że samo wprowadzenie ograniczeń nie dzieje się automatycznie. Ewentualną decyzję o zmniejszonych dostawach gazu podejmuje rząd, na wniosek ministra właściwego do spraw energii.

Dopiero w przypadku podjęcia takiej decyzji Gaz-System, jako Operator Gazociągów Przesyłowych, opublikuje na swojej stronie internetowej komunikat, w którym poda, jaki stopień zasilania obowiązuje. Komunikat ten będzie również podawany na antenie Programu I Polskiego Radia.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Zmiany w prawie wystraszyły odbiorców gazu, ale PSG uspokaja

 • Czesio 2022-02-18 11:28:46
  Jak gaz będzie drożał to ludzie się przerzucą na węgiel którego w Polsce mamy na ponad 1000 lat i po problemie
 • Pan Tadeusz 2022-02-18 11:23:49
  Błędnie przyjęta strategia względem komunikacji spółki z klientami/odbiorcami. Gdyby tylko wcześniej spółka wskazała konieczność powiadomienia swoich klientów o obowiązku wywiązania się z rozporządzenia związanego z nowym katalogiem ograniczenia poboru gazu ziemnego, inaczej przebiegał by obecny niepotrzebny szum medialny.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.62.64
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!