120 tys. zł odprawy dla górnika na rękę to wysokie ryzyko dla rządu

120 tys. zł odprawy dla górnika na rękę to wysokie ryzyko dla rządu
Harmonogram odchodzenia od węgla, założony w Polityce energetycznej Polski do 2040 roku, jest absolutnie przeszacowany Fot. arch.
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Jerzy Dudała
  Jerzy Dudała
 • Dodano: 12-03-2021 07:44

Import węgla spowoduje, że wprawdzie kupimy do Polski węgiel, którego w świecie wydobywa się coraz więcej, ale poprzez wysokie ceny energii, będziemy utrzymywali kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy w górnictwach innych państw. Z tego też powodu spodziewam się, że któryś z następnych rządów sporządzi inną kalkulację odchodzenia od węgla. Bardziej opartą o suwerenność energetyczną kraju. I wtedy będzie zmuszony sięgnąć po możliwości zwiększenia wydobycia węgla w Polsce - ocenia w rozmowie z portalem WNP.PL Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

 • Jerzy Markowski wskazuje, że harmonogram odchodzenia od węgla, założony w Polityce energetycznej Polski do 2040 roku, jest absolutnie przeszacowany.
 • Jeżeli bowiem w takim tempie będzie redukowany dostęp do polskiego węgla, to nie powstanie w tym czasie substytut dla energetyki węglowej.
 • Według Markowskiego rząd zgadzając się na kwotę odpraw 120 tys. zł netto, o jakiej mówili przedstawiciele górniczych związków zawodowych, podejmie spore ryzyko polityczne.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (87)

Do artykułu: 120 tys. zł odprawy dla górnika na rękę to wysokie ryzyko dla rządu

 • 6 2021-03-15 14:11:11
  Prywatyzacja!!!Odpowiedź na wszystko, tak jak są prywatne kopalnie na świecie. I nie było by problemów jakie są teraz! Proste!!!
 • Emeryt górniczy 2021-03-14 15:53:20
  Teraz po ostatniej waloryzacji ma 6700 górniczej emerytury ,dorabiam sobie u prywaciarza 1 tys. oficjalnie i 2 tys. do koperty by nie przekroczyć limitu . Żona pracuje na etacie w urzędzie skarbowym wyciąga lekko 3,9 tys. plus premie kwartalne . Dzieci już dorosłe i samodzielne jak żyć jak żyć .
 • Maciej 2021-03-14 08:24:40
  A co powiecie jak UE powie dobra jest zgoda na ten Wasz program ale jak zamkniecie ostatnią kopalnię w 2035 roku.
  • energetyk/podatnik 2021-03-14 08:30:49
   No tak będzie , a spodziewasz się innej odpowiedzi. Klamka zapadła tak czy tak spadną zarobki , bo nie będzie z czego płacić więc sami odejdą i problem się rozwiąże .
   • Jolo 2021-03-14 10:23:33
    Coś ty taki zawzięty na górników .żebyś się nie zdziwił bo na chwilę obecną maleje się całkiem inny obraz i co ci pozostanie tylko opuszczenie tego kraju jako forma protestu. Piszesz głupoty i utwierdzasz samego siebie wpadasz w paranoje czlowieku uspokuj się
   • energetyk/podatnik 2021-03-14 11:24:25
    Jolo nie jestem zawzięty tylko patrzę realnie na świat , a ty się łudzisz obiecankami tłustych kotów .A on boją się jednego że jak będzie wszystko już ustalone , to nie będą wtedy już do niczego potrzebni tego się boją . Ci co mieli odejść odejdą... jedni na urlopy drudzy za odprawę, dla reszty załogi będzie nowe porozumienie i związki nie będą już potrzebne . Wszystko będzie się toczyć według ustaleń z Brukseli .A na wszystkie zmiany płacowe i dotacje będzie wymagana zgoda urzędników z KE a nie tłustych kotów.
   • Janek 2021-03-14 12:36:10
    Panie energetyk, przykro mi to pisać, ale czytając pańskie wcześniejsze posty dochodzę do wniosku, że jesteś pan ograniczony intelektualnie. Ja rozumiem, że można mieć jakieś zdanie na dany temat, tylko jakiekolwiek argumenty pisane pod pańskim adresem, próbujące wytłumaczyć panu, ewentualnie pomóc w zrozumieniu pewnych spraw zostają rzucane na wiatr. Piszesz pan takie bzdury wyssane z palca, że obawiam się o pańskie zdrowie psychiczne. Ja rozumiem, że kopalnie przynoszą straty i trzeba w końcu coś z tym zrobić, ale pisanie takich głupot i dyrdymałów wyssanych z palca jest atutem ludzi chorych na głowę
  • energetyk/podatnik 2021-03-14 11:17:37
   Jojo której części nie zrozumiałeś
   • Do Janek 2021-03-14 13:01:00
    A na co wy liczycie ile jeszcze tych miliardów chcecie dopłacać te tego węgla , którego nikt nie chce , a dlaczego nie chce bo jest za drogi !!!! Kiedy w końcu to zrozumiecie mamy XXI wiek , a wy ciągle mentalnie w czasach kilofa i łopaty obudżcie się w końcu .Czas rządów związków zawodowych już minął i to was k....... boli .Nikt już z nimi nie rozmawia , a wasze zarobki w PGG to jakaś kpina wypłata jak na kasie w Lidlu ....ile chcecie to ciągnąć TO KONIEC BRANŻY CZY SIĘ TO PODOBA TAKIM JANKOM CZY NIE JANKOM TO KONIEC .Pamiętajcie o jednym ... NIE NALEŻY MYLIĆ PRAWDY Z OPINIĄ WĘGLOWYCH OSZOŁOMÓW , BO KIEDYŚ OKAZAŁO SIĘ ŻE ZIEMIA NIE JEST JEDNAK PŁASKA .
   • Bronek 2021-03-14 13:04:00
    Energetyk spytałeś czego nie rozumie Jolo - jeśli pozwolisz to Ci odpiszę za niego. Jolo nie jestem zawzięty tylko patrzę realnie na świat ,( światowe wydobycie węgla rośnie rok do roku więc pisanie w kontekście wydobycia węgla że patrzysz realnie na świat kiepsko wygląda) a ty się łudzisz obiecankami tłustych kotów ( racja wielu jest otyłych ale znam też chudych) .A on boją się jednego że jak będzie wszystko już ustalone ( nikt nie jest w stanie powiedzieć że wszystko będzie ustalone na 28 lat do przodu) , to nie będą wtedy już do niczego potrzebni tego się boją .(coś wymyślą) Ci co mieli odejść odejdą... jedni na urlopy drudzy za odprawę,( jak im KE pozwoli) dla reszty załogi będzie nowe porozumienie ( a dopiero pisałeś że wszystko ustalą) i związki nie będą już potrzebne . ( to jak ostatecznie potrzebni czy nie bo można się pogubić w twoim tekście) Wszystko będzie się toczyć według ustaleń z Brukseli ( jak się KE zgodzi tego jeszcze nikt nie wie). A na wszystkie zmiany płacowe ( te zmiany już są zapisane w porozumieniu - inflacja i 0 wzrostu) i dotacje będzie wymagana zgoda urzędników z KE ( ta zgoda będzie wydana raz na cały program tylko zmiany i odstępstwa lub przekroczenia będą wymagały uzasadnienia i ewentualnej zgody KE) a nie tłustych kotów. ( na etapie realizacji partnerem będzie Rząd RP to chyba powinieneś zmienić te barwne określenie)
  • Janek 2021-03-14 13:10:54
   A kto tu piszę o pozostawieniu kopalń, czy ja piszę o nie zamykaniu. Czemu wymyślasz własne teorie spiskowe i z góry zakładasz, że jestem przeciwny, nie ja jestem za zamykaniem, ale to nie oznacza, że mam tu wypisywać głupoty wyssane z palca. Piszecie takie głupoty, że kwarantanna powinna być obowiązkowa. Sugerujesz innym moja złą wole, pytam, na jakiej podstawie, pewnie dla tego, że nie bluzgam i wyzywam związki i górników
   • Bronek 2021-03-14 13:22:41
    "Taki mamy klimat" i taki poziom dyskusji.
 • Ryl 2021-03-13 17:07:42
  Zaczyna się zmieniać retoryka, jeszcze trochę i znów będziemy stąpać w chwale i glorii sukcesu. Może teraz jest czas upomnieć się podwyżki. Oczywista oczywistością jest to, że jeśli było by takie wielkie parcie na odchodzenie od węgla i zamykanie kopalń, powiedzmy tych, które przynoszą największe straty, powinno się puścić ludzi na urlopy górnicze i odprawy, co zapewne w szybkim tępię doprowadziłby do zamknięcia kilku kopalni. Czytając wypowiedzi ministra Sobonia, wywnioskować można, że jest całkowicie odwrotnie. Pierwsza kopalnia ma zostać zamknięta za osiem lat, nie mówimy tu o kopalni Pokój i Wujek, bo ta pierwsza i tak pozbyła się załogi, która przeszła na Halembę, a wydobycia i tak nie było, ale jest odtrąbienie sukcesu, że zamknięto kopalnie, co jest nieprawdą, Wujek dalej fedruje, lecz pod zmienioną nazwą. Odtrąbiono wielki sukces, ale koszty pozostały. To, o co tu w końca chodzi, zamykamy, ograniczamy, czy dalej robimy PiS-owskie czary mary dla ludu i do przodu, a głupi lud wszystko kupi. Człowiek zaczyna się gubić w tych negocjacjach i z tego wszystkiego wynika, że to ZZ chcą zamykać kopalnie, a powodem tego jest zapis, że na urlopy górnicze i odprawy powinni odchodzić chętni z każdej kopalni, odwrotnie woła minister Soboń tylko z kopalni w stanie likwidacji, co nastąpi najwcześniej za osiem lat. Wnioski nasuwają się same, że to ZZ chcą ograniczenia wydobyci i szybszego zamykania kopalń nie rząd, który za wszelką cenę chce dopłacać do nierentownych kopalni, co najmniej przez osiem lat, ciekaw jestem ile to miliardów. Więc nie bluzgajcie na ZZ, bo to właśnie te ZZ mają parcie na szybsze odchodzenie od węgla, nie rząd
  • energetyk/podatnik 2021-03-13 17:17:15
   Wy chyba tak naprawdę to nie wierzycie że koniec będzie w 2049 bo jeśli tak to straszne z was naiwniacy .Tłuste koty was sprzedały tak jak wy.......li emerytów z deputatu , tak teraz was wydmuchali tak , że nawet o tym nie wiecie .Nie myślcie , że jakieś podwyżki dostaniecie , wręcz przeciwnie zarobki wam tak spadną , że sami się pozwalniacie .
   • Ryl 2021-03-13 17:25:29
    Ja o jednym ty o drugim, czytaj ze zrozumieniem, to z podwyżkami to bardziej pytanie retoryczne, ale walnij w stół a nożyce się odezwą
   • KiU 2021-03-13 17:46:45
    Górnicy sami chcą odchodzić z kopalni wszędzie o tym piszą, to minister Soboń wraz z PISem chce ich na siłę trzymać. Gdzie nie przeczytać to ludzie chętnie odejdą na urlopy, czy na odprawy, nawet ZZ mają takie parcie i negocjują za takim rozwiązaniem, to właśnie PIS jest przeciw i chce ciągnąć ten wóz przez koleje osiem lat
   • energetyk/podatnik 2021-03-13 18:02:55
    KiU ZZ mają takie parcie , bo jak ludzie odejdą to kto będzie płacił na tych pasożytów nie kumasz o co chodzi.....
  • KiU 2021-03-13 18:26:18
   Nie obraź się, ale jak i z której strony przeczytam twoją odpowiedz to nie wiem, o co ci chodzi. Może z innej beczki, tak prosto łopatologicznie. ZZ są za wcześniejszym puszczaniem ludzi na odprawy i urlopy, obojętnie, z jakiej kopalni, równa to się wcześniejszemu zamykaniu kopalń z powodu ograniczania załogi, bo sprawą jasną jest to, że na kopalni X nie będzie miał, kto pracować i tak ZZ stracą członków i delegatury ZZ na danej kopalni i wpływy do kasy związkowej, czyli świadomie działają na własną szkodę, ale w interesie kraju, chcą wcześniejszego zamykania kopalń, bo będzie to skutek ich działania, PRAWDA?. Rząd poprzez ministra Sobonia odwrotnie chce puszczać ludzi na urlopy i odprawy, ale i to właśnie, ALE z kopalni w stanie likwidacji i tylko z likwidowanych kopalni, gdzie pierwsza kopalnia według harmonogramu ma być zamykana dopiero z osiem lat, czyli jeszcze osiem lat będziemy dopłacać do górnictwa, tego chce rząd. To sam wyciągnij wnioski i zadaj sobie pytanie jakom sposobem ZZ chcą ciągnąć pieniądze od ludzi, którzy odejdą z kopali wcześniej i to za sprawą samych ZZ, a rząd chce jeszcze te kopalnie utrzymywać przez kolejne osiem lat i to przez te osiem lat ludzie będą płacić na ZZ te ZZ, które ci tak przeszkadzają ROZUMIESZ
  • Lolek 2021-03-13 20:02:40
   Dokładnie i na temat. Kto w końcu jest tym pasożytem ZZ czy polski rząd wychodzi na to że to nasz rząd robi nas w balona. Ale czego można się spodziewać po PISie sami się już zagubili w swoich klamstwach i napuszczaniu jednych na drugich chcąc przykryć własne błędy
 • energetyk/podatnik 2021-03-13 10:20:18
  Jo sznupia

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.164.32
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!