Australijska spółka rozgrzewa inwestorów. W tle arbitraż z polskim rządem

Australijska spółka rozgrzewa inwestorów. W tle arbitraż z polskim rządem
Wizualizacja projektu Jan Karski. Fot. Prairie Mining
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: ZJ
  • Dodano: 05-01-2021 14:12

Inwestorzy przypomnieli sobie o australijskiej spółce Prairie Mining, która domaga się odszkodowania od polskiego rządu za uniemożliwienie realizacji węglowych projektów Jan Karski i Dębieńsko. We wtorek, 5 stycznia jest to najszybciej rosnąca spółka na warszawskim parkiecie.

  • We wtorek 5 stycznia 2021 roku w godzinach wczesnopopołudniowych kurs akcji Prairie poszedł na warszawskiej giełdzie w górę o ponad 41 proc. Australijska spółka we wrześniu ogłosiła wszczęcie międzynarodowego postępowania arbitrażowego przeciwko Polsce.
  • Być może wzrost kursów wiąże się z tym, że niebawem złożone zostaną dokumenty w tym postępowaniu. Ale nie wiem, czy tak jest. To tylko gdybanie. Prairie Mining to spekulacyjna spółka, która nie ma własnej produkcji. Tam są tylko projekty, do których trzeba pozyskać jakiegoś partnera, żeby je potem realizować - zaznacza Jakub Szkopek, analityk mBanku w rozmowie z WNP.PL.
  • Z kolei Jerzy Markowski, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG), były wiceminister gospodarki tłumaczy obecne ożywienie wartości akcji Prairie Mining przekonaniem inwestorów, że inwestycje prywatne w wydobycie węgla w Polsce mają dobrą perspektywę rynkową, zwłaszcza wobec spadku wydobycia w państwowych spółkach i kłopotów ze zbytem wydobywanego tam węgla.
Przypomnijmy, Prairie Mining zamierzało zrealizować w Polsce projekty budowy dwóch kopalni węgla koksowego na Lubelszczyźnie i Górnym Śląsku. 9 września australijska spółka ogłosiła, że rozpoczęła międzynarodowe postępowanie arbitrażowe przeciwko Polsce i domaga się odszkodowania. W ocenie inwestora, jest to następstwo "działań i zaniechań Rzeczypospolitej Polskiej, które uniemożliwiły Prairie rozwój światowej klasy projektów węgla koksowego Jan Karski i Dębieńsko".

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (22)

Do artykułu: Australijska spółka rozgrzewa inwestorów. W tle arbitraż z polskim rządem

  • A spółka od respiratorów? 2021-01-08 07:38:31
    Albo Srebrna? Też spekulacja i też "tylko projekty". W wyciąganiu kasy. Nie mówiąc o bankierku co u Prezesa na kolanka siadał. Jak u św. Mikołaja. Hehe
  • Pawka 2021-01-06 20:04:31
    Nie chcemy obcego kapitału i prywatnych firm, bo obnażyłyby dziadostwo działających państwowych reliktów PRLu. Tak jak wiatraki trzeba było wygonić i zapłacić za to duże niepotrzebne pieniądze podatników. Bo rynek, technologia i prywatny biznes wygrałby z ramotami.
  • ANNA CHROMA FINANSOWANIE 2021-01-06 15:31:24
    ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję Bogu że ponownie postawiłeś ANNA CHROMA na mojej ścieżce. W przypadku wszystkich Twoich potrzeb finansowych lub masz kłopoty finansowe, po prostu skontaktuj się z tą wspaniałą ANNA CHROMA, a będziesz miał pełną satysfakcję.Ta kobieta właśnie pomogła mi niewielką sumą 55 000 zł, a to mi wystarczy. Jest kobietą serca, dzięki tej wspaniałej kobiecie mogłem podnieść standard życia i zadłużenie. Jeśli potrzebujesz małej pożyczki, skontaktuj się tylko z nimi, a nie zawiedziesz się. E-mail: annachroma1949@gmail.com Dziękuję Ci UWAGA NIE POLSKI i Holandia, wstrzymaj się
    • patryk 2021-01-06 16:21:00
      patrykchromy@złodziej.ue dzieki ci AAno chroma
  • Bodek 2021-01-06 09:48:24
    Przykre, że Pan Prezes Markowski nie ma wiedzy na temat finansowania projektów górniczych, zwłaszcza że pracował dla niemieckiego inwestora w Orzeszu. Aby móc pójść z projektem górniczym na rynek finansowy przede wszystkim musi być bardzo dobrze rozpoznane złoże. Jest to podstawa. "Polskie" rozpoznanie jest mało wiarygodne - zresztą zasadnie, dlatego trzeba rozpoznać złoże zgodnie z międzynarodowymi standardami (np. JORC ). Metoda ta ze względu na kompleksowe rozpoznanie złoża, od zasobów (rygorystyczne prowadzenie odwiertów rozpoznawczych) po kwestie technologii wydobycia, transport, środowisko, ekonomikę oraz większą liczbę otworów i model cyfrowy złoża jest respektowana na rynku finansowym. (więcej na ten temat pisał np. prof. Saługa). Stąd teza Prezesa Markowskiego o niepotrzebnych otworach jest z gruntu nieprawdziwa. Warto zwrócić uwagę na to że w prospektach emisyjnych JSW czy Taurona rozpoznanie złóż było transponowane na JORC, choć dotyczyło to istniejących kopalń.
    • Jerzy Markowski 2021-01-06 20:09:33
      Szanowny Panie ,istotnie wszystkie instytucje oceniające projekty inwestycyjne w górnictwie wymagają informacji o stanie zasobów wg. standardów JORC. Natomiast nie ma to żadnego związku z ilością wykonanych otworów ,ta ilość bowiem musi być taka aby była wiarygodną podstawą dla zatwierdzenia dokumentacji geologicznej złoża przez Komisję Zasobów Kopalnych w Ministerstwie Srodowiska. Pozdrawiam. Jerzy Markowski
  • Bronisław 2021-01-06 00:16:46
    Wbrew powszechnemu mniemaniu moim zdaniem trzeba rozważyć jednak opcję wykupu Prairie Mining przez spółkę sp, może to być lbw jsw lub dowolny energetyk. W zależności od szczegółów mogą twale rozbroić minę w promocyjnej cenie 0,5-1mld. W arbitrażu polegną bez wątpienia. Spółka wydzieli zapewne w postępowaniu oczywistą do ustalenia kwotę poniesionych nakładów plus odsetki co wygeneruje lekką ręką 150-200 mln podręcznej kasy a resztę do bólu wyciągną bez znieczulenia od nas, tak tak nie od mitycznego SP , od Kowalskich i Nowaków. Projekt zakładał 25 lat pracy przy koszcie wydobycia 35-312 Usd, 8 mln t / rok, 10mld możliwych wysoce ptswopodobmych korzyści. Może trzeba będzie to pomniejszych o należny podatek i pośrednie koszt jak choćby na dzień dobry 3mld za samo postawienie kopalni. Tak czy siak 7-12 mld w grze. Alternatywą jest dużo niższy wydatek przy przyjęciu. Zielone światło dla Lwb na złożach gdzie planowo prairie. Choć spółka Za każdym razem podkreśla że jest otwarta na polubowne załatwienie sprawy to cofnięcie koła historii byłoby nieprawdopodobnym zdarzeniem, ale fak faktem orzyznanie5komcesji na budowę kopalni byłoby najtańsze : 0 wydatków, ok co. najmniej 5mld pośrednich wpływów przez podatki spółki i pracowników i całe ryzyko< ekologia, CO2, ceny węgla) wyłącznie po stronie inwestora. Elo!! czy żaden cenzor czy bliski współpracownik nie śledzi dyskusji w necie??? Za darmo podsuwam pomysł jak nie płacić cwaniakom z AU
    • cenzor 2021-01-06 10:17:46
      Ba.Gdyby to była np. spółka Czarneckiego można by było taki wariant rozważyć.Jednak przy takim układzie właścicielskim sprawa nie wydaje się taka prosta.
    • Jorg 2021-01-12 14:19:20
      Na tym właśnie polegal biznesowy pomysł Prairie - albo odszkodowanie w arbitrażu albo wykup (po jakimś czasie) przez LW Bogdanka, bo są to naturalne kierunki jej rozwoju. Prairie nie wystąpiło o koncesję wydobywczą, bo nie zamierzało fedrować. A ja dałbym im koncesję z wyznaczonym terminem uruchomienia wydobycia i po tym terminie nie byłoby kopalni, a koncesja wygasłaby bez odszkodowań. Prywatni inwestorzy z zagranicy, wiedząc jakie jest podejście rządu, budują biznesy z grą na wysokie odszkodowanie za symboliczne nakłady. Panowie z Prairie nie zamierzali budować żadnej kopalni!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.16.173
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!