Bank Światowy: Polska skorzysta na odejściu od węgla

Bank Światowy: Polska skorzysta na odejściu od węgla
Ambitny scenariusz przedstawiony w raporcie zakłada zmniejszenie do roku 2030 liczby miejsc pracy w górnictwie o 25 procent, czyli 20 tysięcy etatów. Jednakże spadek ten zostałby z nadwyżką zrekompensowany poprzez wzrost zatrudnienia w sektorze związanym z poprawą efektywności energetycznej Polskich domów, w którym pracę znaleźć może nawet 100 tysięcy osób. fot. Pixabay

Polska mogłaby przyjąć ambitny cel zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii do niemal 50 procent do 2030 roku (obecnie jest to 14 procent) oraz zmniejszenia udziału węgla do poziomu poniżej 40 procent (obecnie 80 procent). Realizacja takiego scenariusza oznaczałaby drastyczne obniżenie emisji zanieczyszczeń, a także emisji dwutlenku węgla - przekonuje w najnowszym raporcie Bank Światowy.

 • Zwiększenie udziału odnawialnych źródeł w produkcji energii przyniosłoby korzyści polskiej gospodarce - przekonuje w raporcie Bank Światowy.
 • Przyczyniłoby się to do poprawy stanu zdrowia Polaków i zmniejszyłoby poważne problemy środowiskowe, w tym problem najbardziej zanieczyszczonego powietrza w miastach w Europie.
 • Raport został opublikowany w czwartek, 13 grudnia w trakcie trwania konferencji COP24 w Katowicach.
Jak wylicza Bank Światowy, całkowity koszt realizacji takiego scenariusza byłby jedynie o siedem procent wyższy w porównaniu z kosztami planowanej obecnie przez Polskę transformacji energetycznej. Co więcej, korzyści związane z potencjalnie niższymi opłatami za emisje dwutlenku węgla oraz mniejszymi wydatkami zdrowotnymi całkowicie zrekompensowałyby ten dodatkowy koszt.

Ten ambitny scenariusz przedstawiony w raporcie zakłada zmniejszenie do roku 2030 liczby miejsc pracy w górnictwie o 25 procent, czyli 20 tysięcy etatów. Jednakże spadek ten zostałby z nadwyżką zrekompensowany poprzez wzrost zatrudnienia w sektorze związanym z poprawą efektywności energetycznej Polskich domów, w którym pracę znaleźć może nawet 100 tysięcy osób.

- Jedną z kluczowych kwestii w dążeniu do osiągnięcia gospodarki niskoemisyjnej są kwestie społeczne. Ważne jest aby wszelkie wprowadzane działania były efektywne kosztowo - mówił Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska, uczestniczący w prezentacji raportu. 

Minister Mazurek przypomniał, że jednym z priorytetowych programów obecnie realizowanych w Polsce w ramach działań na rzecz transformacji energetycznej i zachowania efektywności energetycznej jest program Czyste Powietrze.

Raport wskazuje również, że wpływ tej restrukturyzacji na rynek pracy w skali kraju byłby prawie niezauważalny, zaś w skali lokalnej niewielki chociażby ze względu na dynamiczny rozwój Śląska i problemy z niedoborem pracowników w tym regionie. Dodatkowo negatywny wpływ transformacji na rynek pracy mógłby zostać ograniczony przez programy aktywizacji zawodowej.
- Polsce udało się oddzielić wzrost gospodarczy od wzrostu emisji, co należy uznać za sukces. Polski produkt krajowy brutto wzrósł od 1989 r. siedem razy, zaś emisje w sektorze energii elektrycznej i ciepłownictwa spadły o 30 procent – mówi Carlos Piñerúa, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

Jednocześnie, wciąż duży udział węgla w sektorze powoduje szereg poważnych problemów środowiskowych i zdrowotnych wśród Polaków, którzy oddychają zanieczyszczonym powietrzem.

- Nasza analiza pokazuje, że zainwestowanie teraz w odnawialne źródła energii byłoby dobre dla zdrowia społeczeństwa, a także uzasadnione z punktu widzenia całej gospodarki – dodaje Carlos Piñerúa.

Raport podkreśla również, że węgiel pomógł w rozwoju społecznym i gospodarczym Polski. Jednakże obecne europejskie i światowe trendy sprawiają, że transformacja w kierunku czystej energii jest nieunikniona, zaś postęp technologiczny sprawia, że przejście na czystszą energię jest tańsze i bardziej opłacalne. Na świecie produkcja energii staje się coraz bardziej zrównoważona ze względu na korzyści finansowe, potrzebę poprawy jakości powietrza oraz krajowe cele środowiskowe wynikające z Porozumienia Paryskiego.

- Ponad 60 procent istniejących elektrowni węglowych w Polsce ma ponad 30 lat. Konieczność wymiany tych elektrowni oznacza, że Polska ma teraz okazję poprawić jakość powietrza i ograniczyć emisje poprzez przejście na czystsze źródła energii – mówi Xiaodong Wang, starsza specjalistka ds. energii w Banku Światowym i autorka raportu.

- Decyzje podjęte dziś będą miały duży wpływ na emisje za 30-40 lat, więc jeśli Polska chce znaleźć się na zrównoważonej ścieżce w swojej polityce energetycznej, musi działać już teraz – dodaje Xiaodong Wang.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (45)

Do artykułu: Bank Światowy: Polska skorzysta na odejściu od węgla

 • Elda cooper 2019-01-25 12:11:09
  Dołącz do Iluminatów, aby zdobyć władzę polityczną i ekonomiczną, bogactwo i siłę duchową. Email: illuminatistar6666@gmail.com lub WhatsApp +1(806)305-9914. KORZYŚCI DOTYCZĄCE CZŁONKÓW, KTÓRZY DOŁĄCZĄ DO ILUMINATI. 1. Nagroda pieniężna w wysokości 20 500 000 USD. 2. Nowy Sleek Dream Dream o wartości 700 000 USD. 3. Dom marzeń kupiony w wybranym kraju. 4. Miesięczna wypłata 3 000 000 USD na Twoje konto bankowe co miesiąc jako członek. Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do nas, e-mail: illuminatistar6666@gmail.com lub WhatsApp +1(806)305-9914.
 • Bogdan Kasierski 2019-01-14 16:08:21
  za 5-15 lat będą komercyjne mini reaktory termojądrowe, czas zwijać kopalnie
 • kopidół 2018-12-13 17:14:57
  Czyli zastąpimy ogrzewanie domów węglem i będzie znowu wielka wymiana pieców na gazowe i elektryczne(wtedy rachunki za ogrzewanie pójdą ostro w górę - min 50 %). Może będą odprawy i urlopy górnicze, a za 3-5 lat okaże się że brakuje węgla i znowu będą przyjmować do kopalni, czyli historia kołem się toczy
  • jo 2018-12-13 20:55:57
   Jeżeli nie potraficie wydobyć węgla energetycznego w rozsądnej cenie to na pewno go zabraknie.Kopalnie same się zamykają i nie ma kłopotu z importem z różnych stron świata .Jest tylko jedno pytanie czy polscy górnicy potrafią przekwalifikować się?Rząd ;obywatele' rocznie dopłacają do samych emerytur górniczych ok.10mld zł .70% górników nie powinno przechodzić na emeryture po 25l na dole .
 • wuuu 2018-12-13 15:55:41
  Proszę pisz jak znasz temat..jak nie to idż po literaturę...
 • Starywyga 2018-12-13 15:55:26
  "Cały cywilizowany świat odchodzi od węgla" ha ha, śmiechu warte, światowe wydobycie węgla kamiennego w 2000 roku 2,3 miliarda ton, a w 2018 roku ponad 7 miliardów ton ...........zielona mafia mydli nam oczy
  • ekonomista 2018-12-13 17:46:14
   Czarna mafia kłamie bo już nawet kraje azjatyckie odchodzą od węgla.Chiny z powodu katastrofalnego zanieczyszczenia powietrza ograniczają energetykę węglową, zamykają setki kopalń i zmniejszają import węgla a inwestują potężną kasę w OZE, gaz i atom. To samo robi Tajwan który do 2025 roku zmniejszy udział węgla w energetyce z 47% do 30% a udział gazu zwiększy się z 35% do 50% i nawet będzie miał 20% z OZE czyli więcej niż my. Całkowicie też zrezygnuje z 8% energii z atomu.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.133.27
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!