Barbara Piontek, PGG: Nie wolno się zgodzić na szokową transformację

Barbara Piontek, PGG: Nie wolno się zgodzić na szokową transformację
Różnorodność jest potrzebna. Ale najbardziej aktualne pozostaje pytanie o alternatywę dla węgla – przekonuje Barbara Piontek, szefowa rady nadzorczej PGG. Fot. PTWP

- Chodzi o to, aby proces transformacji nie odbył się kosztem miejsc pracy. W Polskiej Grupie Górniczej zatrudnionych jest około 40 tysięcy osób. Jeżeli będzie likwidowane górnictwo, to należy odtwarzać miejsca pracy w innych sektorach. A to oznacza olbrzymie koszty - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Barbara Piontek, przewodnicząca Rady Nadzorczej Polskiej Grupy Górniczej.

  • - Potrzebujemy stabilnych i pewnych dostaw energii elektrycznej po odpowiedniej cenie, najlepiej z własnych, krajowych zasobów. W PGG takie zasoby mamy – przekonuje przewodnicząca RN PGG.
  • - Największa spółka węglowa będzie kluczowym uczestnikiem procesu transformacji. Trzeba ją realizować stopniowo, bo w przeciwnym przypadku koszty społeczne będą przewyższać korzyści ekonomiczne – uważa Piontek.
  • O pracy górnika krążą, jak zauważa Piontek, niesprawiedliwe stereotypy. Tymczasem praca w górnictwie wymaga bardzo wysokich kompetencji technologicznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (62)

Do artykułu: Barbara Piontek, PGG: Nie wolno się zgodzić na szokową transformację

  • Jarek 2020-12-09 16:31:06
    Największymi Dotacjami do Górnictwa są Dotacje do... Górniczych Emerytów! To jest Kilkanaście MLD PLN rocznie. Dotacją do Górnictwa były także DEPUTATY- na to poszło 2.5 MLD PLN. Tych pieniędzy NIGDY Kopalnie nie oddadzą Społeczeństwu Polskiemu. Np. na program "Mój Prąd" poszedł tylko 1 MLD PLN. Kopalnie praktycznie nie płacą ZUS-u, a to co płacą, jest tylko kwotą symboliczną. Kopalnie powinny płacić 1.8x za pracownika dołowego, a tego nie robi nawet Bogdanka, bo kopalnie zostały ustawowo z tego zwolnione... W ciągu 30 lat kopalnie kilka razy zostały zwolnione z płacenia składek ZUS, a ostatnio dotyczyło to "nieboszczki" Kompanii Węglowej u kresu jej życia. Taki system płacenia kopalniom składek emerytalnych przez innych pracowników nie związanych z Górnictwem jest możliwy tylko... w Polsce. Wszędzie indziej doszłoby do buntu społecznego. Każda bowiem firma powinna płacić za siebie i za swoich pracowników, a nie "żerować" na innych. To są Gigantyczne Ukryte Dotacje do Górnictwa, a w porównaniu z Wielomiliardowym bezpośrednim dokapitalizowaniem PGG przez banki i Koncerny Energetyczne... To naprawdę "pikuś". Tak na marginesie: te firmy i banki zobaczą te wyłożone na PGG pieniądze, tak samo jak Podatnik Polski (budżet) zobaczy pieniądze wyłożone na Deputaty dla Górniczych Emerytów i Wdów, czyli Nigdy!!!
  • krzysztof 2020-12-08 09:54:20
    ona sie zna na górnictwie w temacie wysokosci płacy jako przew. RN. RN zero odpowiedzialności, wiedzy a kasa leci na konta. Rady Nadzorcze to siano dla swoich.
  • Chmurka 2020-12-07 21:39:21
    Najważniejsze aby transformacja nie odbyła się kosztem miejsc pracy w radzie nadzorczej PGG !
  • Chmurka - podatnik 2020-12-07 21:38:28
    Najważniejsze, aby transformacja nie odbyła się kosztem miejsc pracy w radzie nadzorczej PGG !
  • Elektryk 2020-12-07 17:12:36
    Ta fotowoltaika jeszcze wam wyjdzie bokiem. Geje z brukseli aż się proszą by to dotować.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.46.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!