PARTNERZY PORTALU

Będą zwiększać wydobycie węgla, bo im się to opłaci

Będą zwiększać wydobycie węgla, bo im się to opłaci
W Chinach i innych państwach Azji węgiel to podstawowy nośnik energii Fot. junrong / Shutterstock.com
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: JD
 • Dodano: 10-03-2021 08:29

W Unii Europejskiej węgiel jest na cenzurowanym, prowadzony jest proces dekarbonizacji. Natomiast rola węgla nie maleje, a wręcz rośnie między innymi w przypadku niektórych krajów azjatyckich. Popyt na węgiel ze strony rozwijających się gospodarek Azji będzie wypełniał lukę pozostawioną przez kraje odchodzące od węgla na rzecz gazu oraz OZE. Także Rosja zamierza zwiększyć wydobycie węgla i zarabiać na jego eksporcie.

W ubiegłym roku Chiny zdołały uruchomić 38,4 GW nowych mocy bazujących na węglu. To przeszło trzy razy więcej niż w innych częściach świata. W przypadku gospodarki Chin, czy Indii gospodarka jest napędzana przede wszystkim energią z węgla.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (24)

Do artykułu: Będą zwiększać wydobycie węgla, bo im się to opłaci

 • logik 2021-03-11 20:54:47
  Zdaje się, że określenie "opłaci się", ma w tym przypadku znaczenie kluczowe.
 • Zwykły podatnik 2021-03-10 19:37:00
  Jeśli interes przynosi dochody i jest w stanie sam się utrzymać to świetnie. Przy prowadzeniu każdej działalności płacimy podatki i inne opłaty np. licencje, koncesje, zezwolenia. Nie można oczekiwać że dostanę coś za nic. Jeśli bilans zysków i strat jest na minusie to są dwa wyjścia: 1sze- zamknąć i minimalizować straty, 2gie-dokapitalizować z własnych środków i oczekiwać na (ewentualną) poprawę koniunktury. Żądane pieniędzy od innych podatników to taka trochę NIEUCZCIWOŚĆ!! Biznes to biznes. Tu nie ma miejsca na emocje, wspomnienia i szantaże.
  • Wini 2021-03-10 19:56:10
   Aha czyli jak przynosi zys kto nic że truje.Typowy Janusz.
 • Zawiść 2021-03-10 14:14:09
  Najlepiej prywatne, ja mam źle to niech wszyscy też tak mają, Komuna... Jeżeli były by prywatne, ludzie byli by traktowani jak ścierwo najniższe umowy trochę w łapę jak to w Polsce, co 3 lata zmiana właściciela żeby podatków nie płacić. Pewnie niech się bogaci jednostka i najlepiej żeby właściciel był z Niemcem bo on może mieć lepiej
  • Hanys 2021-03-10 16:28:53
   Ja wam nie żałuję pod warunkiem że zarobicie na swoje emerytury , przywileje i wypłaty no i jako spółka skarbu państwa czyli nas wszystkich tak samo jak inne firmy ,KGHM, PGNiG, PKN, podzielicie siev zyskiem , bo kk dobrej pory to trzeba to wszystko utrzymywać z podatków właśnie tych ludzi co robią u tych prywaciarzy kolego ...
   • Acik 2021-03-10 18:54:59
    Ty napewno utrzymujesz kochanka swojej baby
  • Jożin z zBazin 2021-03-10 16:42:46
   A kto obalił Komunę w Polsce? Jakie hasła głosił, jak to będzie dobrze i sprawiedliwie? A ok jest dobrze teraz i komu. Węgiel za komuny ponoć za darmo wywozilismy do Rosji. A teraz leży na haldach i nikt nie wie co z nim zrobić?
   • jerzy Lipka 2021-03-16 13:19:12
    To nie strajki robotnicze obaliły komunę! Przypomnę fakty! W lecie 1988 roku stało w Polsce kilkanaście dużych zakładów pracy, ale poza Stalową Wolą i Stocznią Gdańską gdzie było po kilka tysięcy ludzi, to w pozostałych było najwyżej po kilkuset - najodważniejszych i chylę czoła przed nimi - robotników strajkujących. Reszta siedziała w domu i trzęsła tyłkiem ze strachu, taka prawda! W Warszawie studenci też wzywali do oporu, było nas trochę na UW, strajk solidarnościowy ze Stocznią Gdańską, w maju 1988, czy ktoś się ruszył z dużych zakładów pracy, żeby poprzeć? Nikt, ani Ursus ani Huta, nikt. Bo tak łatwiej, niech inni narażają głowy! Solidarność ani robotnicy nie obalili w Polsce komuny bo się najnormalniej w świecie bali, także w kopalniach tylko nieliczni mieli odwagę, komuna ustąpiła sama na dogodnych dla siebie warunkach, Okrągły Stół, całe to rozkradanie Polski później! Kiedy z komuną trzeba było się bić, chętnych brakowało, potem po latach namnożyło się "bohaterów" którzy obalali komunę! Taka prawda! To było tylko kilkanaście tysięcy ludzi w całej Polsce, którzy chcieli wtedy naprawdę walczyć z komuną!
  • Zwykły podatnik 2021-03-10 19:47:00
   Stary. To proste! Zrób z kolegami zrzutkę. Kupcie sobie zakład i gospodarujcie jak na swoim! Nikt Was wtedy nie okradnie a co zarobicie to Wasze. Jedno ale..., wara od pieniędzy innych podatników, czyli tzw. "Budżetowych" ew. "Państwowych". Z całego serca życzę powodzenia oraz dużych dochodów. Pozdrawiam
   • Brox 2021-03-15 13:20:15
    Ale komu ty to piszesz?? Górnikom ?? Pracownikom fizycznym których to gówno obchodzi to nie oni zarządzają ani nie ty więc te twoje "wara" od tego czy tamtego możesz sobie w dupe wsadzić bo nie masz na nic wpływu nikt z nas zwykłych ludzi nie ma.
 • Hanys lep 2021-03-10 14:03:11
  REKLAMA REKLAMA NAJNOWSZE W Górniczej o płci pięknej na szychcie i nie tylko 10 marca, 13:23 Chcą odpowiadać na wyzwania na Śląsku polityką i 10 marca, 13:20 Wsparcie dla inwestycji JSW Koks 10 marca, 13:10 Moc fotowoltaiki w polskim systemie przekroczyła 4 GW 10 marca, 12:38 Kolejne autobusy zeroemisyjne pojawią się na 10 marca, 12:11 Polska nie jest jeszcze gotowa na auta elektryczne 10 marca, 11:32 Szukają możliwości dla terenów po kopalni 10 marca, 10:13 Niebawem połączą się z Wujkiem 10 marca, 09:31 AUTOREKLAMA REKLAMA NAJNOWSZE GALERIE Szukają możliwości dla terenów po kopalni 10 marca 2021 Górnicy ścigali się na biegówkach 1 marca 2021 Dostawy nawet na koniec świata 22 lutego 2021 Nowa instalacja w ruchu Chwałowice 16 lutego 2021 Ci górnicy szczepienie na COVID-19 mają już za sobą 3 lutego 2021 REKLAMA REKLAMA 15 lipca 2018 Trybuna Górnicza : : autor: Aldona Minorczyk-Cichy GÓRNICTWO, CZYLI PODATKI RAZY 34 System obciążeń górnictwa jest pod względem formalnoprawnym nadmiernie rozbudowany i skomplikowany, a przez to kosztowny w utrzymaniu zarówno dla administracji publicznej, jak i dla przedsiębiorstw fot: Maciej Dorosiński Iloma podatkami obciążone jest górnictwo? Jak wynika z wyliczeń Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, jest ich 34. Większość, bo 65 proc. kosztów ponoszonych przez branżę, to podatki i składki za pracowników, m.in.: ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, podatki od osób fizycznych, FP, FGŚP i FEP, PFRON. Do tego dochodzą podatki, opłaty i kary na rzecz gmin, następnie VAT, akcyza, opłaty i kary na NFOŚiGW oraz WFOŚiGW, podatek dochodowy od osób prawnych, wypłata z zysku i dywidenda. Kolejna płatność to opłaty za udostępnianie informacji geologicznej. Średnie obciążenie tony węgla przekracza 100 zł. Oprócz płatności charakterystycznych dla wszystkich branż w górnictwie są jeszcze dodatkowe, specyficzne dla przemysłu wydobywczego. W sumie jest ich 9. Nie wynikają z prawodawstwa unijnego. Są zobowiązaniami nałożonymi prawem krajowym. To m.in. obowiązek tworzenia zabezpieczeń finansowych na wypadek pokrycia kosztów likwidacji negatywnych skutków działalności w środowisku. Wszystko to jest poważnym obciążeniem finansowym dla przedsiębiorców.
  • Hanys 2021-03-10 15:46:46
   No ja nie widzę ani jednego bezpodstawnego podatku , wszystkie są odpowiednie , gribicy by chcieli niszczyć środowisko i nie płacić za to , chcieliby wyeksploatować kopalnie a żeby ktoś inny posprzątał i zapłacił za likwidację itd . Jedna rzecz , górnicy ciągle mają za złe że nasze elektrownie nie chcą od nich barć węgla droższego i gorszej jakości , i teraz pomyślmy ilu górników pójdzie kupić droższy produkt polski a nie wybierze tańszego zagranicznego jeśli taki będzie ? Ilu górników by kupiło polski samochód zamiast niemieckiego ? Tacy z nich patrioci kiedy trzeba im dać ale oni już komuś to nie zabardxo. Obłuda i nic więcej , albo zabiorą się do pracy przestaną wierzy. Zz i temu że oni ich zawsze obronią ,albo znikną szybko , bo to przez brak zmienne górnictwie jest dziś właśnie tak . Obalali komunizm po którym dołożyli sobie tylko przywilejów i dalej żyją w bańce komuny gdzie się chodziło do pracy a nie zawsze pracowało, nie mówię wszyscy ale połowa ludzi na kopalniach jest nie potrzebna zaczynając od góry biur sztygarów kalfaktorow i innych dziadów co biorą kasę nie wiedząc za co .
  • Jożin z zBazin 2021-03-10 16:49:18
   Czy w tej Izbie to są normalni ludzie? Czy wiedza że w systemie kapitalistycznym to państwo istnieje tylko dzięki podatków Czy wg P Prezesa tejże Izby pozostałe firmy w Polsce podatków nie płacą? Panie prezesie trochę rozsądku zanim Pan coś głupiego wypowie!
   • Hanys 2021-03-10 19:15:04
    Dokładnie ludzie by chcieli wszystko ,dobre drogi , parki baseny ,oświetlenie itd . Ale podatków nie płacić , to skąd będą pieniądze na to wszystko? Jeśli ryle by nie płacili podatków mieli by więcej dla siebie kupili by sobie jeszcze lepsze samochody tylko gdzie by nimi jeździli jak nikt by drogi nie wybudował bo podatków by nie było itd ludzue nic nie myślą tylko im dać , nikt nie lubi podatków i nie zawsze sprawiedliwe ale to dzięki nim utrzymujemy nasze państwo , no i górnictwo panowie ryle,bo wy na siebie od dawna nie zarabiacie a na wasze emerytury to nigdy nie odlozyliscie bo musielibyście co miesiąc odprowadzać kilka tysięcy złotych a tak nie jest.
 • Jozek Porwozek 2021-03-10 13:07:10
  Dokładnie przez 38 podatków. Polskie kopalnie od zawsze były najbardziej opodatkowanymi zakładami pracy na całym świecie, te dodatki górnicze to pryszcz przy tych podatkach i wałach które robią nasi kochani politycy:)
  • Hanys 2021-03-10 13:30:07
   No to przedstaw nam te podatki które płacicie ,a inne firmy nie płacą i dlaczego niby kopalnie miałby nie płacić tych podatków?
   • Ryl 2021-03-11 11:04:43
    Podatki; 1 koncesja-podatek 2 wydobycie-opodatkowane 3 ściana w ruchu-podatek 4 emisja co2- podatek od każdej tony wydobytej 5 podatek od nieruchomości 6 VAT 7 dochodowy 8 akcyza Osiem różnych podatków zanim węgiel wyjedzie na powierzchnię i dlatego polski węgiel jest mało konkurencyjny. Ludzie nie piszcie o czym nie macie pojęcia.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.130.97
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!