Bogdanka myślami jest już przy węglu koksowym i nie tylko

Dzisiaj kraje Unii Europejskiej starają się pozyskać gaz z innych źródeł aniżeli Rosja. Zobaczymy, jak ukształtuje się rynek podaży gazu w Europie. Natomiast myślę, że powrót do węgla jest chwilowy - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Artur Wasil, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka.

- Chcemy, jak najdłużej to możliwe, zarabiać na węglu energetycznym - podkreśla Artur Wasil, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka. - Natomiast spoglądamy też na węgiel koksowy typu 35. Ale również już powoli rozglądamy się za inną działalnością górniczą. Nie tylko węglową, ale też pozyskiwaniem innych surowców i w perspektywie ich przetwarzaniem - dodaje Artur Wasil.

Zobacz wywiad z prezesem Lubelskiego Węgla Bogdanka Arturem Wasilem, jaki przeprowadzono w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Lubelski Węgiel Bogdanka w 2021 roku odnotował 288,3 mln zł zysku netto. W 2021 roku spółka zrealizowała plan produkcyjny na poziomie 9,9 mln ton oraz plan sprzedażowy na poziomie 10 mln ton. Łącznie wykonano 23,2 km robót chodnikowych.

W spółce podkreślają, że produkcja na poziomie 9,9 mln ton węgla oraz sprzedaż w wysokości ponad 10 mln ton węgla w 2021 roku to jej odpowiedź na wyzwania rynku.

Spółka umocniła swoją pozycję rynkową osiągając na koniec 2021 roku udział w rynku sprzedaży węgla energetycznego na poziomie 23,1 proc. oraz udział w rynku sprzedaży węgla energetycznego do energetyki zawodowej na poziomie 29,2 proc.

- W obecnej chwili chcemy osiągać zyski z tego na czym się najlepiej znamy, przy czym, obok produkcji węgla energetycznego, będziemy rozwijać się w obszarach, w których górnictwo jest dedykowane dla innych odbiorców. Chodzi tu o węgle typu 34 (semisoft) i 35, wykorzystywane do produkcji stali - wskazuje prezes Wasil.

Zobacz także: Janusz Kowalski: unijny system dobija Polaków i polski biznes

W spółce dąży się do większej koncentracji produkcji w jednym miejscu, co prowadzi do spadku kosztów eksploatacji. W 2021 roku grupa kapitałowa LW Bogdanka poniosła wydatki inwestycyjne na poziomie 452,8 mln zł. Największą część tej kwoty, 206,3 mln zł, przeznaczono na nowe wyrobiska i modernizację istniejących. Firma planuje w 2022 roku wydobycie zgodne z zapisami w strategii, a więc na poziomie 9,5 mln ton.

Zobacz również: Energia z węgla jest dziś najtańszą w Europie. Pojawią się niedobory surowca

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bogdanka myślami jest już przy węglu koksowym i nie tylko

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!