Bogdanka z nową koncesją na wydobycie węgla

Bogdanka z nową koncesją na wydobycie węgla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Dariusz Ciepiela
  Dariusz Ciepiela
 • Dodano: 30-12-2019 15:27

30 grudnia zarząd Lubelskiego Węgla Bogdanka poinformował o otrzymaniu przez kopalnię koncesji na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża "Lubelskie Zagłębie Węglowe - obszar K-6 i K-7" w obszarze górniczym Cyców. Koncesja obejmuje zasoby operatywne szacowane na poziomie ok. 66 mln ton węgla.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Jak poinformowała Bogdanka, otrzymanie tej koncesji stanowi kolejny etap zwiększania bazy zasobowej, co daje możliwość długoterminowego planowania produkcji i zabezpiecza rozwój kopalni oraz zapewnienia jej stabilne zaplecze surowcowe.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Bogdanka z nową koncesją na wydobycie węgla

 • Gorol 2019-12-31 23:00:52
  Czyżbym miał rację? W 2014r. pisałem tak: LW „Bogdanka” kontra PD Co Sp. z o.o. MŚ odmówiło przyznanie koncesji LW „Bogdanka” na wydobywanie węgla z pola Cyców K-6-7, uzasadniając wcześniejszym przyznaniem koncesji na rozpoznawanie złoża węgla w tym polu Spółce PD Co. Można to w skrócie skomentować – LW „Bogdanka” „przespał”, PD Co Sp. z o.o. „wycwaniła”. Niby wszystko jest w porządku, ale jeżeli bliżej się temu przyjrzymy, jest „pewien smrodek”. PD Co Sp. z o.o. występując do MŚ i uzyskując koncesję na rozpoznawanie złoża węgla w polach: Kopina K-9, Cyców K-6-7, Kulik K-4-5, Syczyn K-8 o łącznej powierzchni 182 km2, praktycznie „zablokowała” rozwój LW „Bogdanka” w tym kierunku, gdyż zgodnie z art.15.1. ustawy pgig, „Ten, kto rozpoznał złoże kopaliny, stanowiące przedmiot własności górniczej, …, może żądać ustanowienia na jego rzecz użytkowania górniczego z pierwszeństwem przed innymi”. A to jest kolejny krok do ubiegania się o uzyskanie koncesji na wydobywanie kopaliny z tego złoża. Czy Spółka PD Co złamała w tej sprawie prawo? Nie. Czy MŚ mogło odmówić przyznanie koncesji na rozpoznanie złoża? Z formalno-prawnego punktu widzenia, raczej – nie. PD Co Sp. z o.o. spełnia wszelkie wymagania stawiane przez upgig. Czy przyznanie koncesji na rozpoznawanie złóż węgla w przedmiotowych obszarach jest przedmiotowo zasadne? Moim zdaniem – nie. Dlatego, że złoże w obszarach objętych koncesją jest doskonale rozpoznane ponad 200 otworami wykonanymi w przeszłości. „W przeszłości”, co nie znaczy, że w tak odległej, aby można było sądzić, że nastąpiły wyraźne zmiany w strukturze geologicznej. W samym obszarze Cyców K-6-7 widocznych jest 15 otworów badawczych, regularnie ułożonych. Próbki geologiczne z pewnością dają doskonałe rozpoznanie złoża kopaliny w tym obszarze. Udzielenie koncesji na rozpoznanie złoża w tych obszarach jest bezzasadne. Ponowne rozpoznanie złoża 2 otworami wykonanymi przez Spółkę PD Co w obszarze rozpoznanym 15 otworami jest co najmniej dziwne. O ile działania PD Co Sp. z o.o. w sprawie ubiegania się o koncesję na rozpoznanie złoża nie są sprzeczne z prawem, to decyzja MŚ przyznająca koncesje na rozpoznawanie złoża, już rozpoznanego, jest wątpliwa, względem prawnym. O ile sobie przypominam, Pan M. Taras po niesławnym rozstaniu się z LW „Bogdanka”, jak podawały media, przez pewien czas był doradcą PD Co Sp. z o.o. Będąc Prezesem LW „Bogdanka” doskonale znał plany kierunku rozwoju kopalni i kiedy będą podejmowane decyzje odnośnie wystąpienia do MŚ o uzyskanie koncesji na wydobywanie węgla ze złóż m. in. w polu Cyców K-6-7. Gdyby LW „Bogdanka” i PD Co Sp. z o.o. jednocześnie wystąpiły do MŚ o koncesję na wydobywanie węgla z pola Cyców K-6-7, najprawdopodobniej koncesję uzyskałby LW „Bogdanka”. Jedynym możliwym sposobem na zablokowanie tej decyzji było ubieganie się i uzyskanie koncesji na rozpoznanie złoża 7 otworami. Złoża, jak już wspominałem, rozpoznanego przeszło 200 otworami. Spiskowa teoria dziejów? Być może. A może nie?
 • Jakuza 2019-12-31 05:26:25
  Czym się tu szczycić,dlaczego społeczeństwu nie napiszecie o kaloryczność węgla z tej kopalni, Bogdanka najbardziej zanieczyszcza atmosferę i środowisko z wszystkich kopalń w Polsce pomijając węgiel brunatny, prędzej się zapali wagon z węglem niż sam węgiel w tym wagonie. Dla Unii Europejskiej i polskiego rządu nie liczy się emisja spalin tylko wynik ekonomiczny, dla kilku tysięcy górników którzy więcej zarobią niż w innych kopalniach PGG ziemia zakończy swój rzywot a Polacy wdychają gorsze powietrze i żyją krócej, brawo ekonomia i Unia Europejska.
 • Ringo 2019-12-30 22:10:07
  Cyców,brzmi nieżle
 • Ja 2019-12-30 22:09:33
  Mamy Ostrów dostaliśmy K6 K7 i mam pytanie: Czy dwie sroki za ogon ktoś na raz złapał? Jan Karski z Prezesem Tarasem miał już w tych złóżach fedrować i co ni nic.
 • Jan 2019-12-30 17:50:36
  Brawo Bogdanka!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.238.189.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!