Bumech mocno w górę. Silesia to dobra kopalnia

Bumech mocno w górę. Silesia to dobra kopalnia
W kopalni Silesia liczą, że nadejdą dla niej lepsze czasy. Fot. mat.pras.

16 grudnia 2020 roku koncern EPH poinformował, że zawarł umowę sprzedaży PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Nowym właścicielem zakładu, po akceptacji transakcji przez stosowne urzędy, zostanie firma Bumech. Spółka zakupiła również czechowicką firmę Mining Services and Engineering. To bardzo ciekawa transakcja.

 • - Będziemy chcieli spotkać się z przedstawicielami Bumechu i poznać ich długoterminowe plany dotyczące przyszłości kopalni Silesia - podkreśla w rozmowie z WNP.PL Grzegorz Babij, szef Solidarności w PG Silesia.
 • A Marian Kostempski, były prezes Kopeksu wskazuje, że kopalnia Silesia ma przed sobą lepsze perspektywy niż przeciętna kopalnia Polskiej Grupy Górniczej.
 • W czwartek 17 grudnia cena akcji Bumechu poszybowała o 34 proc. a Bumech jest liderem wzrostów na warszawskiej giełdzie. 

- EPH (Energetický a průmyslový holding, as) zawarła 16 grudnia 2020 roku umowę sprzedaży posiadanych udziałów w PG Silesia (Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia Sp. z o.o.) stanowiących 38,946 proc. akcji PG Silesia na rzecz Bumech SA. Jednocześnie Braindour Development Limited sprzedaje swoje udziały w PG Silesia do tego samego kupującego, a więc Bumech, po rozliczeniu transakcji przez urząd antymonopolowy i rozliczeniu będzie posiadał 99,975 proc. akcji PG Silesia - poinformowała spółka EPH w środowym komunikacie.

Bumech to firma, której siedziba znajduje się w Katowicach. Zajmuje się drążeniem wyrobisk podziemnych, serwisem i remontem maszyn, produkcją urządzeń i maszyn górniczych oraz wyrobów z gumy.

Załoga liczy, że kopalnia nadal będzie wydobywać węgiel


- Jeszcze niedawno właściciel PG Silesia wskazywał, że chce się wycofać z dalszego finansowania kopalni, co oznaczałoby de facto likwidację zakładu - komentuje dla portalu WNP.PL Grzegorz Babij, szef Solidarności w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia. - Na dzień dzisiejszy, kiedy okazało się, że jednak inwestor jest, sytuacja się zmieniła, bowiem podpisując umowę przedwstępną z jednym z oferentów w postaci Bumechu kopalnia Silesia ma szanse dalszego wydobycia węgla, utrzymania miejsc pracy i zarabiania na siebie. Wypada liczyć na to, że Bumech będzie kontynuował działalność górniczą w PG Silesia - dodaje Grzegorz Babij.

Wskazuje przy tym, że ostatnie półrocze było bardzo trudne dla pracowników PG Silesia a nastroje były rozhuśtane. Niepewność o przyszłość potęgowała dodatkowo pandemia koronawirusa.

- Liczymy, że teraz sytuacja się unormuje i pójdzie to w dobrym kierunku - zaznacza Grzegorz Babij. - Będziemy chcieli jako strona społeczna spotkać się z przedstawicielami Bumechu i poznać ich długoterminowe plany dotyczące przyszłości kopalni Silesia - podkreśla Babij.

Informacja o tym, że Bumech zaangażuje się w PG Silesia mocno zaskoczyła Mariana Kostempskiego, byłego prezesa Kopeksu.

- Przyznam, że jestem zdziwiony a nawet zaskoczony w pewnym stopniu - mówi portalowi WNP.PL Marian Kostempski. - Chociaż w ostatnich latach Bumech zmienił profil działalności. To już nie tylko maszyny, zaczęli też bowiem wykonywać roboty górnicze, co zdaje się szło im z powodzeniem. Byli też aktywni na Bałkanach. Być może Bumech będzie tę transakcję realizował na przykład z jakimś funduszem inwestycyjnym - zastanawia się Marian Kostempski.

I zwraca uwagę na fakt, iż kopalnia Silesia ma przed sobą lepsze perspektywy niż przykładowo przeciętna kopalnia Polskiej Grupy Górniczej.

- Silesia sobie dotąd radziła, mieli nowy układ zbiorowy pracy, który motywuje do osiągania dobrych wyników, poza tym chwalili się wysoką wydajnością przypadającą na jednego zatrudnionego - zaznacza Kostempski. - Widać ktoś liczy na to, że będą mogli jeszcze długo pofedrować i że to pokryje z nadmiarem ten wydatek inwestycyjny. Trzeba tu też pamiętać o podwyższeniu celu klimatycznego, co być może przełoży się na konieczność szybszego odchodzenia od wydobycia węgla w państwowych kopalniach - ocenia Marian Kostempski.

Akcje Bumechu w górę


Jak widać na rynku także dostrzegają ten kontekst, bowiem akcje Bumechu poszły w górę po tym, jak rynek dowiedział się o zaangażowaniu w PG Silesia. W czwartek 17 grudnia akcje poszybowały o 34 proc. a Bumech jest liderem wzrostów.

W końcu węgiel jeszcze długo będzie nam w rodzimej energetyce potrzebny. Jeżeli w państwowych kopalniach będzie się odchodzić od wydobycia węgla, to efektywny prywatny zakład wydobywczy powinien sobie poradzić. Rynek na węgiel jest, o czym chociażby dobitnie świadczy wysoki poziom importu tego surowca do Polski.

Jak czytamy w raporcie giełdowym spółki Bumech, decyzja o jej przystąpieniu, w charakterze potencjalnego kupującego, do procesu zakupu udziałów w spółce PG Silesia zapadła 8 września. Wiążącą ofertę zakupu łącznie 99,975 proc. udziałów w kapitale zakładowym kopalni, Bumech SA złożył 18 listopada. Za 99,975 proc. udziałów w PG Silesia katowicka spółka zapłaci 9,86 miliona złotych.

- PG Silesia zajmuje się wydobywaniem węgla kamiennego ze złoża Kopalni Węgla Kamiennego Silesia, objętego obszarem górniczym Czechowice II, a jej koncesja obowiązuje do 31 sierpnia 2044 roku - zaznaczono.

Ponadto Bumech zakupi 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym firmy Mining Services and Engineering sp. z o.o. z siedzibą w Czechowicach - Dziedzicach. MSE to podmiot współpracujący z PGS, którego głównym przedmiotem działalności jest gospodarka wodna i produkcja energii cieplnej na potrzeby kopalni.

- Grupa Kapitałowa Bumech od wielu lat działa w branży wydobywczej. Jej kadra managerska posiada duże doświadczenie w zarządzaniu kopalniami węgla kamiennego na różnych szczeblach. Grupa realizuje kontrakty górnicze na terenie Polski i za granicą - jej spółka celowa w Czarnogórze samodzielnie prowadzi kopalnię zajmującą się wydobyciem boksytu. Zakup PGS i MSE wydaje się zatem biznesowo uzasadnioną szansą na rozwój Grupy i umocnienie jej pozycji rynkowej - poinformował Bumech w środowym komunikacie giełdowym.

Zobacz także: Barbara Piontek, PGG: Nie wolno się zgodzić na szokową transformację
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (16)

Do artykułu: Bumech mocno w górę. Silesia to dobra kopalnia

 • podatnik 2020-12-19 01:59:01
  Obciągnę fajkę górnikowi z bumechu. A i w kakao też wezmę.
 • frtyt 2020-12-18 08:57:56
  ludzie nie widzicie ze to jeden wielki WAŁ
 • Jeżeli zapłacili za kopalnie jakiekolwiek pieniądze 2020-12-18 08:48:30
  to: wiedzą jak pokryć koszty zmienne i zarabiać, albo - wyprzedadzą majątek jaki tam został za wyższą kasę niż cena sprzedaży i zlikwidują. Albo wyciągną więcej niż wpłacili z majątku i zwieją, a kopalnię porzucą, bo likwidacja czegoś takiego to grube miliardy. A będzie to wisiało wtedy na Skarbie Państwa. Jest jeszcze jeden - smutny scenariusz. PiS zniszczy tą kopalnię, bo jeżeli zacznie zarabiać i to bez przymuszania państwowych firm energetycznych do zakupów po zawyżonych cenach to czarno na białym pokazuje jakimi nieudacznikami są "menegery" z PiS-u.
  • Emeryt z pg 2020-12-18 13:31:36
   Silesia zniszczyli pedofile którzy rządzili z PO w latach 2007-2015 PG działała dobrze i po 2015 roku PIS tej kopalni nie zniszczył tylko Czechy robiły wały frajeze
 • jozin z bazin 2020-12-17 22:33:53
  Związki w Silesiii to rzeczowi ludzie, realiści dbający o górników a nie własne d... i biznesy jak ci w PGG i JSW.
 • Eneryt z PG Silesia 2020-12-17 22:33:33
  Proste to jest jak cap Po co płacić podatek od wyższej sumy za sprzedaż ustalili cena na 9 milionów z tego bedzue zapłacimy podatek A reszta załatwią między sobą w gabinecie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.181.91
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!