Były górnicze mrzonki, w które wielu wierzyło. Została walka o przetrwanie

Były górnicze mrzonki, w które wielu wierzyło. Została walka o przetrwanie
PGG stara się przetrwać na coraz trudniejszym rynku Fot. PTWP (Grzegorz Giereszczak)

Polska Grupa Górnicza, największa polska spółka węglowa zatrudniająca około 41 tys. osób i walcząca teraz o wyjście z tarapatów, powstała w 2016 roku na gruzach swojej poprzedniczki, czyli Kompanii Węglowej. Nie wszyscy jeszcze pamiętają, jakie przedsięwzięcia miała realizować Kompania, a z których nie wyszło dosłownie nic. Obecnie w przypadku Polskiej Grupy Górniczej cel jest jeden - przetrwać.

  • Jeszcze niedawno w Polskiej Grupie Górniczej zastanawiano się nad możliwością realizacji instalacji zgazowania węgla zdolnej do przetworzenia ok. 1,2 mln ton tego surowca rocznie, z możliwością wykorzystywania także odpadów i biomasy.
  • Wskazywano, że szacunkowy koszt takiego projektu to około 500 mln euro.
  • Obecnie nikt już o tym projekcie nawet nie wspomina - celem jest bowiem przetrwanie spółki na niezwykle trudnym rynku.
Kiedy spojrzymy na poprzedniczkę Polskiej Grupy Górniczej, czyli Kompanię Węglową, to przed laty wskazywano przykładowo, że miejsce dla Kompanii Węglowej jest na giełdzie i spółce przyświeca cel giełdowy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (130)

Do artykułu: Były górnicze mrzonki, w które wielu wierzyło. Została walka o przetrwanie

  • Hipcio 2020-04-26 22:16:22
    Zamykamy ten interes. To jasne, jak słońce.
    • juras 2020-04-27 08:03:37
      Jasne jak Słońce Chebzia
  • budowali my 2020-04-26 09:56:06
    youtube.com/watch?v=fEFp7Lkfh4o
  • pinokio 2020-04-25 20:26:53
    z dedykacją dla górników od PIS - poradnik przedsiębiorcy "SAMOZATRUDNIONEGO": to prostę przez trzy miesiace nie wystawiasz faktur dla zus us masz dochód na zero : dostajesz 3 x postojowe 2080 czyli 6,3 tys na ręke wystąpisz o 3 miesiące nie płącenia zus ( tu masz do przodu 3 x 1450) czyli 4,5 tys mniej kosztów bierzesz pożyczkę 5 tys którą bedziesz miał umorzoną jak bedziesz prowadził 3 m- ce działalność - a dlaczego miałbyś nie prowadzić jej jak nawet zus-u przez te 3 m-ce płącić nie musisz.. podsumowując za trzy miesiące masz na rękę 11 tys + nie płącony zus za 4,5 tys a nadal robisz tam gdzie dotąd np. na budowie tylko z zapłatą do łapy wyjdzie pewnie po 5- 7 tys co miesiac z tej roboty + jak wyżej gratisy od państwa srednio 5 tys za miesiac PIS-u
    • Max 2020-04-26 16:12:38
      Tak tak, nareszcie państwo nie dokłada całej kasy do nierentownego górnictwa tylko także do innych grup i już źle? Wiec tak......górniku pokaż swój PIT nie pasek z wypłaty ale PIT, barbórka, deputat węglowy, 14-tka to minimum 12 tys czyli spokojnie ok 1000 miesięcznie do wypłaty, nieważne czy spółka ma zysk czy nie, nieważne czy pracujesz na dole czy na gorze po prostu się należy, dalej kartki, dopłaty do wczasów, ołówkowe, wybitki za dni świąteczne, premie, a większość siedzi w biurach i dniówki dołowe ma! jak to możliwe? Czyli do takiej patologii trzeba dopłacać? Odbijanie kart do zjazdu, dniówki dołowe a praca w biurze, przecież to jest nic innego jak złodziejstwo, czyli narobić długów potem znowu upaść jak KW, ZUS i US umorzy milionowe zadłużenie i powstaje PGG, a kto za to płaci? Właśnie samozatrudniony i mikrofirmach, one wytwarzają ok 33 procent PKB i teraz jak im trzeba pomoc to źle? Lepiej mieć 6 central związkowych, które organizują wypady i wakacje? Pokaz PIT górniku nie pasek PIT
  • NostraFallus 2020-04-25 11:14:54
    Szanowni Ryle. W przypadku zwolnienia z gruby nie musicie zmieniac branży. Możecie wytwarzać węgiel drzewny :) Gruby do likwidacji!
  • Pantausz 2020-04-24 09:18:09
    rzygam na samą myśl o kopalniach , związkach zawodowych i całej tej bandy hochsztaplerów !!!!!
    • Ola 2020-04-24 12:42:57
      To nie myśl, bo to ci idzie z trudem

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.181.91
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!