Chcą, aby tarcza antykryzysowa uwzględniła górnictwo i energetykę

Chcą, aby tarcza antykryzysowa uwzględniła górnictwo i energetykę
Według strony społecznej konieczna jest rewizja procesów globalizacyjnych, które prowadzą do istotnego ograniczenia krajowego przemysłu kosztem zwiększenia zależności od importu. Fot. PTWP

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego zaakceptował pakiet rozwiązań, które mają łagodzić gospodarcze skutki pandemii koronawirusa. Główne cele tak zwanej tarczy antykryzysowej to ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach. Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki (KSGiE) NSZZ Solidarność domaga się jednak, żeby propozycje rządu uwzględniły spółki z sektora paliwowo-energetycznego. Związkowcy podkreślają, że pozostawienie tej gałęzi przemysłu samej sobie może zagrozić bezpieczeństwu państwa.

  • Stanowisko KSGiE trafiło na biurka szefa rządu, a także wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz ministra klimatu Michała Kurtyki.
  • Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność zaznacza, że jak można przewidzieć, wszelkie programy naprawcze będą musiały opierać się o bezpieczne dostawy taniej energii, stąd konieczność zawieszenia wszelkich administracyjnych barier dla krajowych nośników energii.
  • Zdaniem KSGiE, spadek wskaźników rozwoju gospodarki globalnej wywrze wpływ na gospodarkę krajową, co spowoduje znaczący spadek zapotrzebowania na energię elektryczną.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (17)

Do artykułu: Chcą, aby tarcza antykryzysowa uwzględniła górnictwo i energetykę

  • miki 2020-03-28 10:11:25
    od 10 lat składam zapytanie: z jakich to podatków opłat należy zwolnić kopalnie? Jak wszyscy wiedzą głównym "podatkiem" kopalni są składki ZUS. Tyle, ze podsatnik pokrywa koszty przywilejów, którymi górnicy są zainteresowani. więc powiem tak - jeśli górnicy zgodzą się na pracę do 55 roku życia (jak za komuny), i jeśli kopalnie sfinansują 50% kosztów emerytur - to nie mam nic przeciwko temu byśmy jako podatnicy dołożyli drugie 50%. No chyba, że chodzi o akcyzę. To jest 40 mln rocznie, to daje na pracownika 40 zł na miesiąc...... Inny aspekt to karykatura "solidarności". Solidarność ma tyle z solidarnością ile prawo i sprawiedliwość z prawem i sprawiedliwością - dokładnie tyle ile pzpr miał wspólnego z robotnikami - NIC. Raczej bym się spodziewał domagania by pielęgniarka zarabiała o tyle więcej od górnika, ile zarabia średnio na całym świecie.
  • Maniek 2020-03-27 08:17:31
    I znów wypowiadają się sami fachowcy od siedmiu boleści. Skoro tak źle zarabiacie i wciąż marudzicie jak to górnik dobrze zarabia to co Wam stoi na przeszkodzie zatrudnić się w kopalni. Jak to polak potrafi najlepiej tylko narzekać buce!
    • XR 2020-03-27 10:34:45
      Cały czas narzekają górnicy bo boją się poszukać innej uczciwej pracy i wolą cały czas pasożytować na reszczcie społeczeństwa... Ot cała prawda o śląskim górnictwie...
  • Dzidek 2020-03-27 00:26:53
    Jak związkowcy się za coś biorą to nie można im ufać.
  • JERZY 2020-03-26 21:43:40
    Słowo klucz; " taniej energii", a nie obciążonej rozdętymi pensjami, premiami i socjalem dla górników!!!
  • Krzysztof 2020-03-26 20:42:27
    A co mnie obchodzi wasz drogi węgiel, są inni dostawcy, tańsi i finito.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.117.166
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!