Analiza Instytutu Staszica, dotycząca przewidywanych zmian cen węgla i ich wpływu na polski sektor energetyki i ciepłownictwa pokazuje, że w najbliższych miesiącach powinny nastąpić ich wzrost na rynkach europejskich, bowiem do 2023 roku według Międzynarodowej Agencji Energii zapotrzebowanie na węgiel na świecie pozostanie na stałym poziomie. Sytuacja na rynku węgla koksowego (typ Hard, FOB Australia) jest stabilna, a poziomy cenowe są zbliżone do wartości z II kwartału 2018 r. wg S&P Global Platts.
- Trwający obecnie od ośmiu miesięcy trend spadkowy na cenach węgla energetycznego nastąpił po najwyższym od kilku poprzednich lat maksimum, przypadającym na IV kwartał ubiegłego roku.
- Najistotniejszymi przyczynami spadków cen są: gwałtowny wzrost cen uprawnień do emisji CO2, relatywnie niskie ceny gazu ziemnego oraz wysokie stany zapasów.
- Analitycy prognozują jednak wzrost popytu na węgiel energetyczny z aktualnych 6,5 mld ton do 7,2 mld ton w roku 2035, co w połączeniu z rosnącym wolumenem eksportu wskazuje na możliwe wzrosty cen.