Co z KPO, transformacją i polityką energetyczną? Rozmawiamy z Pawłem Poncyliuszem

- Sporo pieniędzy w obszarze transformacji energetycznej - w ramach Krajowego Planu Odbudowy - powinno być dedykowanych dużo niżej, niż tylko NFOŚ i spółki energetyczne Skarbu Państwa, które jak widać na przestrzeni lat są najmniej efektywnymi podmiotami gospodarczymi na polskim rynku. Przejedzą każde pieniądze i powiedzą, że potrzebują kolejnych miliardów - zaznacza Paweł Poncyljusz, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

  • Paweł Poncyljusz zwraca uwagę na to, że Krajowy Plan Odbudowy (KPO) mający na celu wsparcie polskiej gospodarki po pandemii nie powinien być formą pomocy doraźnej.
  • - Ma też on dać impuls rozwojowy dla gospodarki i dla poszczególnych sektorów na wiele lat - podkreśla Paweł Poncyljusz.
  • Rozmowa powstała w ramach kampanii Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w roku 2021 i merytorycznych przygotowań do tego wydarzenia sygnowanych m.in. kongresowym brandem EEC People, który łączy w cykl rozmowy o kwestiach najważniejszych dla przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki.

Według Pawła Poncyljusza Krajowy Plan Odbudowy należy traktować w kategoriach inwestycji na długie lata, a nie tylko rozwiązywania bieżących problemów.

- Choć lista tych bieżących problemów jest dość długa - przyznaje Poncyljusz. - Oczywiście przy Krajowym Planie Odbudowy nie można nie wspomnieć o transformacji energetycznej, która będzie miała dalekosiężne skutki dla naszej gospodarki. Transformacja, przed którą stoimy, może być wsparta przez fundusze z KPO. Ważne, żeby ten plan nie zatrzymał się tylko na zaspokajaniu potrzeb instytucji publicznych i spółek Skarbu Państwa. Dziś bowiem wygląda na to, że tam najwięcej środków zostanie przeznaczonych.

Przypomnijmy – w porozumieniu między rządem a górniczymi związkami zawodowymi z 25 września 2020 roku zapisano, że odchodzenie od wydobycia węgla energetycznego w Polsce ma potrwać do 2049 roku.

- Przedstawiciele rządu, którzy negocjują z górnikami, dobrze wiedzą, że transformacja energetyczna i dekarbonizacja energetyki odbędzie się dużo szybciej - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Paweł Poncyljusz. I wyjaśnia, dlaczego tak się stanie.

Nie przejeść tych pieniędzy

- Boję się, że energetyka oczekuje deszczu dedykowanych pieniędzy nie po to, żeby się transformować, tylko po to, aby pokryć różnego rodzaju ułomności, które dzisiaj charakteryzują tę branżę - podkreśla Paweł Poncyljusz. - Sporo pieniędzy w obszarze transformacji energetycznej - w ramach KPO - powinno być dedykowanych dużo niżej niż tylko NFOŚ i spółki energetyczne Skarbu Państwa, które jak widać na przestrzeni lat są najmniej efektywnymi podmiotami gospodarczymi na polskim rynku. One zawsze przejedzą każde pieniądze i zawsze powiedzą, że potrzebują kolejnych miliardów, żeby cokolwiek z tego było - dodaje.

Z Pawłem P0ncyljuszem rozmawiamy również  o budowie elektrowni atomowych, o magazynowaniu energii, o wodorze oraz tzw. czystych technologiach węglowych.

- Dokument pod tytułem Polityka energetyczna Polski do 2040 roku jest prawdopodobnie segregatorem luźnych kartek. Nagle pod presją Komisji Europejskiej zrobiono z tego opracowanie w postaci polityki energetycznej państwa. Tam nic się „kupy nie trzyma” - ocenia Paweł Poncyljusz.

Czy Krajowy Plan Odbudowy ostatecznie okaże się sukcesem?

- Jak zawsze takie pieniądze wygenerują dowody na to, że to jest sukces - przypuszcza Poncyljusz. - Jednak czy on będzie sukcesem w takim stopniu, w jakim byśmy oczekiwali? Boję się, że nie.

Zobacz cały, obszerny wywiad z Pawłem Poncyljuszem:




Wywiad z Pawłem Poncyljuszem jest elementem cyklu publikacji towarzyszących przygotowaniom do Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zobacz również: Prezydent Jastrzębia-Zdroju: transformacja górnictwa to problem całego regionu

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (28)

Do artykułu: Co z KPO, transformacją i polityką energetyczną? Rozmawiamy z Pawłem Poncyliuszem

  • UE17 2021-04-12 10:45:53
    Facet ma rację bo jak nawet energia jakimś cudem będzie za darmo to spółki energetyczne naliczą takie opłaty za przesył inne bzdury że się nie pozbieramy!!!!!
  • Skąd ich biorą? 2021-04-08 15:04:14
    Platformiany głupek, bredzi jak POtłuczony. Na drabinę w garniturze wejdź blaźnie.
  • wiesiek 2021-04-08 14:05:14
    idz do fryzjera pajacu ..a potem powiedz mi jak mozna przezyc za 500 zl...w.Warszawie ps.moze pajac Dudala CI podpowie
  • Janusz - energetyk 2021-04-08 12:57:18
    Można zgodzić się z większością argumentów posła Poncyliusza ale często są to przytaczane opinie ekspertów. Jakich ekspertów, nie wiadomo. Z ostatnich doświadczeń naszego życia publicznego związanego z COVID 19 wynika, że opinie ekspertów są często powiązane z finansowaniem działalności ekspertów przez firmy farmaceutyczne. Nie są więc to opinie niezależne i tracą wiarygodność eksperci z tytułami profesorskimi. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na politykę energetyczną powinna być końcowa cena energii dla konsumenta w dłuższej perspektywie czasowej. Zatem energetyka rozproszona i decentralizacja.
  • jang. 2021-04-08 12:29:58
    WNP-popatrzcie jakich czytelników sobie znaleźliście. Same obelgi,insynuacje i knajacki język prostaków na /kiedyś?/ portalu dla profesjonalistów....Ale wulgaryzmy i inwektywy są pro i entuzjastyczne dla..... To moderacji brak???Szkoda.Tyle lat byłem z Wami...
    • niki 2021-04-08 13:52:33
      Nie podoba ci się to droga wolna czytaj gazetę wymiotną

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.92.49
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!