Czas, aby nierozerwalnie związać górnictwo z energetyką

Czas, aby nierozerwalnie związać górnictwo z energetyką
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Jerzy Dudała
    Jerzy Dudała
  • Dodano: 14-10-2019 11:56

Trzeba się zastanowić, w jaki sposób mają dalej funkcjonować spółki wydobywające węgiel energetyczny i w jaki sposób pogłębić konsolidację z energetyką. Tak, żeby nierozerwalnie związać ze sobą obydwa te sektory - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Bogusław Ziętek uważa, że trzeba się zastanowić, w jaki sposób mają dalej funkcjonować spółki wydobywające węgiel energetyczny i w jaki sposób pogłębić konsolidację z energetyką.
  • Jego zdaniem należy nierozerwalnie związać ze sobą obydwa te sektory.
  • Ziętek wskazuje również na potrzebę zmian personalnych w spółkach węglowych. 

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Czas, aby nierozerwalnie związać górnictwo z energetyką

  • miki 2019-10-14 21:21:09
    A może kopalnie z elektrociepłowniami? Szewc, który robi buty niekoniecznie musi hodować bydło. On ma umieć kupić za sensowną cenę dobrą skórę. może niech PGG założy sobie elektrownie, zbuduje ją z tych zysków, a potem będzie spalać swój wegiel. Ale potraktujmy propozycję poważnie. Uznajmy, że nasz niedoszły Prezydent, zgłosił racjonalny postulat. Polski węgiel jest drogi - polskie elektrownie powinny bezpiecznie pracować, w oparciu o łatwo dostępny surowiec. Jesli mamy przepłacac, to kierujmy się zasadami UE - co 4 tona spalanego węgla pochodzi z polskich kopalń. Jak sądze Tauron, Enea te warunki nadmiarowo spełnia, Enerdze węgiel jest też niepotrzebny, być może trochę PGE potrzebuje. Wniosek: by tak było, i było to sensowne, należy pozbyć się z PGG połowy wydobycia i 3/4 pracowników. Wtedy kopalnie zapewnią bezpieczeństwo energetyce i będą miały kilka mln ton węgla na rynek. Reszta jest zbedna. O to chodzi niedoszłemu prezydentowi?
  • Pepe 2019-10-14 21:07:31
    I padną razem. Tak uratowalaby się przynajmniej energetyka
  • db 2019-10-14 19:06:34
    Czyli Pan Zietek potwierdził tym samym, że górnictwo nigdy rentowne nie będzie , bo samo nie przetrwa. Era "wyngla" skończyła się 30 lat temu, ale co po niektórzy nie chcą tego przyjąć do wiadomości.
  • Marian 2019-10-14 19:05:19
    Związkowcy szukają dla pasożyta PGG jakiegoś żywiciela, więc formułują głupie propozycje, przypominam Tauron nie dźwiga kopalń, jakby każda spółka energetyczna dostała takie zgniłe jaja jak kopalnie przesiąknięte patologiami związkowo/organizacyjnymi to by była tragedia.
  • Bobi 2019-10-14 16:10:10
    Zgadzam się połączenie energetyki z gornictwem bardzo służy gornictwu. Węgiel dla elektrowni z naszych kopalń jest przynajmniej, 50% droższy niż węgiel w porcie w Amsterdamie i dzięki temu kopalnie wykazują zysk. W normalnej gospodarce dawno by padły. Ale u nas liczą się głosy na wyborach, a tam jest ich dużo i nikt z tym nic nie zrobi, a za wszystko będzie płacił odbiorca prądu.
    • obserwator 2019-10-14 16:28:47
      To jest tylko przerzucanie kosztów ratowanie nierentownego górnictwa na odbiorców energii, ciepła, konsumentów i podatników.
    • Paweł1990 2019-10-14 18:33:50
      Co najmniej 50% droższy? Masz jakieś dane potwierdzające tą... bzdurę? Raz jeszcze zacytuję jeden z zeszłorocznych fragmentów, obok którego wszyscy przeszli obojętnie i nikt nie potrafił się do niego odnieść: "W przypadku miałów energetycznych ceny węgla importowanego zdecydowanie przewyższają ofertę producentów krajowych. Potwierdzają to nie tylko analizy rynku, ale również publikowane wyniki przetargów."
      • miki 2019-10-14 21:04:50
        A czego dziecię nie rozumiesz? Od zawsze piszę na tym forum, że płacąc ok 30 USD za transport tony węgla ze wschodu, tylko idiota będzie sprowadzał tanie miały czy wegiel niskiej jakości. Nikt nikomu nie zabrania jednak wystąpić w przetargu i dać propozycję ceny. Ta cena może być DOWOLNA. I z faktu, że ktoś chce 200 USD, za to za co inni chcą 100 USD - niewiele rynkowo wynika. Po prostu przy 200 USD - mogą wozić miał, ale taniej nie chcą. Jak mam pełne obciążenie maszyn i urządzeń i nagle wypada pilny przetarg, to kalkulujac koszty liczymy np robociznę wg prostej zasady: ludzie będą musieli przyjść 12 razy na nocki w weekendy i trzeba im zapłacić 3 razy więcej itp itd. I na pilny przetarg idzie odpowiednio wysoka cena. Nic z niej nie wynika, gdyby termin nie był bardzo krótki, to na przetarg poszlaby normalna cena. Nie wiem z czym masz kłopot. Albo inaczej - obiecaleś sąsiadce malowanie - zrobisz to czasem za friko; ale jak sąsiadka przyjdzie w piątek i mówi, że masz jej wymalować mieszkanie jutro - to zapłaci odpowiednio więcej

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.62.64
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!