Czas oprzeć przyszłość energetyczną na rzeczywistości, a nie na fantazji

Czas oprzeć przyszłość energetyczną na rzeczywistości, a nie na fantazji
Zapotrzebowanie na węgiel rośnie Fot. Shutterstock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: JD
  • Dodano: 16-02-2022 08:37

Kryzys energetyczny szybko się nie skończy, czekają nas w różnych krajach niedobory prądu. Stąd rośnie zapotrzebowanie na węgiel jako paliwo. Elektrownie węglowe w UE pracują na pełnych obrotach, a popyt na węgiel rośnie też w Azji. Populacja Indii, obecnie licząca 1,4 miliarda osób, stale rośnie, a przy tym znacząco wzrasta zużycie energii elektrycznej. Stąd rząd Indii prognozuje, że moc elektrowni węglowych zwiększy się w tym kraju do 267 gigawatów do 2030 roku z 208 gigawatów obecnie.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W kolejnych latach producenci energii w Europie będą zabiegać o większe dostawy węgla, głównie z Rosji.
  • Tyle że mogą z tym być problemy, bowiem Rosja chce zwiększać wydobycie węgla przede wszystkim z myślą o eksporcie na rynki azjatyckie.
  • Europa, która od lat stawia na dekarbonizację, promując przechodzenie na odnawialne źródła energii, może znaleźć się w tarapatach. Przy stawianiu na gaz będzie rosła zależność Europy od Rosji.

UE sama się prosi o problemy

Obecna sytuacja nakazuje otrzeźwienie w zakresie podejścia do węgla, który w UE jest na cenzurowanym, natomiast w świecie jego wydobycie rośnie. W 2021 roku same Chiny wydobyły 4,07 mld ton węgla. Natomiast Unia Europejska zmierza do coraz większego uzależnienia od rosyjskiego gazu. Obecny kryzys energetyczny, drożyzna i przerwy w dostawach prądu mogą powtarzać się każdej zimy.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (14)

Do artykułu: Czas oprzeć przyszłość energetyczną na rzeczywistości, a nie na fantazji

  • Mpower 2022-02-17 21:37:48
    Wszyscy szybko zapominamy porównując się do Niemiec że ktoś między 39 a 45 wywiózł sporo wahadeł (nie pojedynczych wagonów) złota srebra i wszystkiego co miało wartość. Tak więc mają za co się bawić w OZE atom itp. A dzisiaj wszyscy chcą żebyśmy startowali z tego samego poziomu co Europa zach. M
  • Pro publico Bono 2022-02-17 13:13:36
    Niemce to na przykład zamknęli wszystkie swoje kopalnie węgla kamiennego w Saarland. Choć wungiel zalega tu płycej niż na Śląsku godojo że ni jok nie opłoco się fedrunek. A PGG godo dajta nam ino 12 mld zł dotacji z budżetu państwa ale nie ino ros ale w każdy rok:-/
  • ooo 2022-02-16 22:59:32
    Panie jakie wszystkie elektrownie węglowe w UE pracują cały czas na 100%. Wejdź pan sobie na stronę electricityMap, tam pan zobaczysz, że takie Niemcy mają faktycznie 44 GW mocy w elektrowniach węglowych, ale gdy wieje lub jest słonecznie, to wykorzystują kilka kilkadziesiąt procent, ponieważ mają również 64 GW w wiatrakach i 60 GW w panelach słonecznych. Taka Polska natomiast 27 GW elektrownie węglowe 6 GW wiatraki i coś tam panelach.
  • jurek 2022-02-16 14:31:30
    Tak z faktów to dopłacamy do górnictwa po kilka mld zł rocznie (przed kilkoma dniami miały miejsce kolejne transze - teraz nawet bezposrednio w gotówce), a prąd jest coraz droższy.
    • Kris o poranku 2022-02-16 14:48:34
      To siedź przy wiatraku.
    • LUIS 2022-02-16 16:00:57
      DO JUREK. Tak z faktów, to ceny węgla są zamrożone od kilku lat, po to tylko, żebyś miał w miarę przyzwoitą cenę prądu. Zatem nie pie....
  • UE17 2022-02-16 13:20:46
    Puki co to energia odnawialna głównie wiatrowa bije rekordy wytwarzania w tym roku, powodując że ceny energii w hurcie spadły o prawie 50%!!Bez OZE możemy zapomnieć o niskich cenach energii a lobbowanie za paliwami kopalnymi dla energetyki prowadzi do nikąd!!
    • Jasne 2022-02-16 14:18:08
      Serio, ten komentarz to najlepszy dowód na to dlaczego tak ciężko o logiczne rozwiązanie. Wszyscy widziemy, ze świat oparty na OZE po prostu nie działa, dosłownie tydzień temu skończył się kryzys energetyczny pokazujący jaka to jest ślepa ulica. ALE NIE TYP CIAGLE UPARCIE MANIFESTUJE OZE. Niestety musi dojść do katastrofy, ludzie w szpitalach musza zacząć umierać z braku prądu i musi nastać problem z dostawami wody itd. Żebyśmy w końcu mogli z czystym sumieniem tych ludzi podstawić pod ściana rozstrzelać i w końcu zacząć zastanawiać się jak to zrobić dobrze.
    • LUIS 2022-02-16 16:47:14
      A kogo obchodzą ceny energii w hurcie??? Cena kWh na moim rachunku nie spadła nawet 1%.
      • Maniek 2022-02-17 02:25:38
        Raczej nie chciał byś płacić rzeczywistej ceny za prąd, czyli tyle ile płacą firmy.
    • Ben 2022-02-16 17:25:37
      Bez OZE możemy zapomnieć i niskich cenach prądu? To jakaś nowość! Każdy średnio inteligentny człowiek wie, że energia z OZE jest najdroższa. A teraz możesz podać jakieś durne argumenty na obalenie tego co napisałem.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.63.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!