Czekają nas problemy z wydobyciem węgla

Otoczenie w Unii Europejskiej jest takie, że nie wspiera się w żaden sposób producentów węgla - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Jakub Szkopek, analityk Erste Securities.

 • Jakub Szkopek wskazuje, że jedyne inwestycje, które teraz obserwujemy w krajowym górnictwie, to tylko inwestycje odtworzeniowe.
 • Jego zdaniem raczej ciężko będzie utrzymać potencjał wydobywczy w kraju.
 • - To będzie trudne w polskich realiach. Niestety będziemy się uzależniać dalej od importu węgla - przewiduje Jakub Szkopek. 
 • O problemach dotyczących obszaru surowców i energetyki będziemy mówić w trakcie konferencji EEC Trends (6 lutego, trwa rejestracja), a także podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (24-26 kwietnia 2023 roku). Zapraszamy na nasze wydarzenia.  

Sytuacja na rynku węgla w dużej mierze będzie uzależniona od Chin

- Ostatnie spadki cen gazu na europejskim rynku niosą też ze sobą spadki cen węgla - wskazuje w rozmowie z portalem WNP.PL Jakub Szkopek, analityk Erste Securities.

- Mamy teraz poziomy cenowe gdzieś trochę poniżej 170 dolarów za tonę, czyli gdzieś - w odniesieniu do polskich realiów - około 29 zł za gigadżul. Natomiast następna zima może być trudniejsza w zakresie wypełnienia magazynów gazu. Gaz z kierunku rosyjskiego płynie do Europy w marginalnym stopniu i pewnie trudniej będzie odbudować te zapasy gazu na kolejną zimę - dodaje Jakub Szkopek.

Zobacz całą debatę, która odbyła się we wtorek 17 stycznia 2023 roku. Uczestniczyli w niej: Jakub Szkopek, analityk Erste Securities; Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego; Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki; Kasjan Wyligała, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka oraz Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady OPZZ województwa śląskiego. Debatę prowadził red. Jerzy Dudała.

- W Chinach mocno stymulują gospodarkę pod względem infrastrukturalnym - przypomina Jakub Szkopek.

- Nie widzieliśmy tego jeszcze w 2022 roku, ale liczba ogłoszonych programów infrastrukturalnych pozwala z pewnym optymizmem spoglądać na 2023 rok. Widać, że to załamanie, jeżeli chodzi o rynek deweloperski w Chinach i spadek nowych budów, zostało powstrzymane - dodaje.

Jakub Szkopek zwraca również uwagę na zrezygnowanie z restrykcji covidowych w Chinach.

- Po chińskim nowym roku, kiedy ludność nieco bardziej się uodporni na mutacje wirusa, to Chiny otworzą całkowicie swoją gospodarkę, jeżeli chodzi o kwestie covidowe. To będzie miało takie skutki, że przy rekordowo niskich zapasach wielu surowców na świecie zaczną Chiny zasysać ich coraz więcej - przewiduje Jakub Szkopek.

- A trzeba pamiętać, że w przypadku wielu surowców jest to hub, jeśli chodzi o import, o produkcję czy konsumpcję. Przykładowo metali, ale też i węgla. Chiny są jedną z niewielu lokalizacji na świecie, gdzie w 2022 roku udało się osiągnąć zwiększenie produkcji węgla. Tam ta produkcja węgla jest priorytetem, który ma pozwolić na dynamiczny wzrost gospodarczy w kolejnych latach - zauważa Jakub Szkopek.

 

Otoczenie w Unii Europejskiej jest takie, że nie wspiera się w żaden sposób producentów węgla

- W Chinach nie chcą dopuścić do takiej sytuacji, że kiedy będzie koniunktura, mogłoby zabraknąć energii elektrycznej. Dlatego wydobycie węgla jest tam maksymalizowane - zaznacza Jakub Szkopek.

- W krótkiej perspektywie spadające ceny gazu przekładają się też na spadki cen węgla. Okres krótkoterminowy, w ciągu najbliższych kilku tygodni, może być niekorzystny z perspektywy cen węgla w Europie. Natomiast zawsze jest też ten czynnik pogodowy. Gdyby przykładowo w trakcie najbliższych czterech tygodni w nocy temperatura spadała do minus 20 stopni, to przełożyłoby się to na ceny węgla. Zatem wiele zależy tu od pogody - mówi Jakub Szkopek.

Niestety będziemy się uzależniać dalej od importu węgla

Pytamy również Jakuba Szkopka między innymi o to, jak zapatruje się na możliwości zwiększenia wydobycia węgla w polskich kopalniach w ciągu najbliższych lat.

- Otoczenie w Unii Europejskiej jest takie, że nie wspiera się w żaden sposób producentów węgla. Jedyne inwestycje, które teraz obserwujemy na rynku krajowym, to tylko inwestycje odtworzeniowe. Raczej ciężko będzie utrzymać potencjał wydobywczy w kraju - ocenia Jakub Szkopek.

- To będzie trudne w polskich realiach. Niestety będziemy się uzależniać dalej od importu węgla. A nie jesteśmy w stanie szybko przejść na alternatywne źródła energii - zaznacza.

- Mamy przed sobą zapowiadane SMR-y (Small Modular Reactors), czyli małe reaktory modułowe, ale to perspektywa pewnie około dziesięciu lat - podkreśla Jakub Szkopek.

- Mamy potencjalnie w perspektywie elektrownię atomową, ale to także perspektywa wieloletnia. Tego typu inwestycje niosą niechęć społeczności lokalnych. Dochodzą przeciwności ze strony landów niemieckich, które nie będą sobie życzyły energetyki jądrowej w swoim sąsiedztwie, co też pewnie będzie przedmiotem politycznej dyskusji - przewiduje Jakub Szkopek.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (26)

Do artykułu: Czekają nas problemy z wydobyciem węgla

 • Ziutek 2023-01-25 20:23:08
  Polecam wszystkim wybielanie odbytu. Efekty są rewelacyjne i teraz nie wstyd wypiąć gliniok na łaźni.
 • Kris o poranku 2023-01-25 19:02:18
  Wydobycie to całe moje życie.
 • 😎 2023-01-25 15:32:48
  Rząd proponuje, giełda leci na łeb, na szyję. Wyprzedaż akcji banków.Wybory coraz bliżej. To widać po liczbie pomysłów, które w przestrzeń publiczną wypuszcza rząd. Po laptopach dla czwartoklasistów przyszła kolej na rozważanie wydłużenia wakacji kredytowych. Giełda natychmiast poszła ostro w dół, a konkretnie akcje banków. Ich wartość skurczyła się o 6 mld zł.Niczyje zdrowie, wolność ani mienie nie są bezpieczne, kiedy obraduje parlament" —powiedział kiedyś Mark Twain. I ci, którzy swoje pieniądze zainwestowali w akcje banków właśnie dowiadują się, jak bardzo ta sentencja jest prawdziwa. Wystarczyło, że rzecznik rządu Piotr Muller zdradził, nad czym zastanawia się rząd, a już akcje na giełdzie poszły ostro w dół. TAKIE SKUTKI PRZYNOSI RĘCZNE STEROWANIE GOSPODARKĄ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • Kris o poranku 2023-01-25 15:03:04
  Świadczenia muszą być wypłacone
 • PRAWDA 2023-01-25 13:26:42
  Produkujcie te chipy w ameryce łacińskiej produkujcie te półprzewodniki w Meksyku, Brazyli będzie taniej tam som niskie koszty pracy surowce do produkcji kraje Ameryki łacińskiej wyjdom z biedy bendom mieć prace stany Zjednoczone USA i Kanada także skożystajom ełropa zachodnia także skorzysta na tym proponuje produkować półprzewodniki w ełropie wschodniej w Polsce wschodniej w województwie warmińsko mazurskie w województwie podlaskim w mieście Suwałki som potrzebne do tego złoża w mieście Suwałki som złoża rudy żelaza,molibdenu, tytanu, ziem rzadkich vanatu w ełropie wschodniej jest tania energia do produkcji tego w Serbi (Kosowo) jest 18 miliardów ton węgla brunatnego som duże złoża cynku,niklu,kobaltu, ołowiu tutaj w ełropie wschodniej można zbudować fabrykę przenieść produkcję z Niemiec,Niderland do Polski wschodniej, Bośni i Hercegowiny, Macedoni,Bułgari,Rumuni,Mołdawi, w Albani można produkować konopie legalnom taniom marihuanę na papier ,marihuanę leczniczom wystarczy zalegalizować marihuanę w Albani będzie tania można zbudować kopalnie litu w Serbi i produkcję samochódów elektrycznych w tych krajach som niskie koszty pracy tania energia do produkcji dóbr tania waluta wysyłkowa eksportowa stany Zjednoczone mogom przenieść swoim produkcję do Meksyku, ameryki łacińskiej bendzie taniej stany Zjednoczone powinny przenieś rafinerie do Brazyli do ameryki łacińskiej,..

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 185.50.49.246
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!