Czy do części złóż będzie można dotrzeć po latach? Rozmawiamy z Głównym Geologiem Kraju o roli węgla

Czy do części złóż będzie można dotrzeć po latach? Rozmawiamy z Głównym Geologiem Kraju o roli węgla
- Węgiel koksowy jest istotny, bo stanowi pewien początek łańcucha strategicznego - również dla odnawialnych źródeł energii - uważa wiceminister Piotr Dziadzio. PTWP

Zmierzch górnictwa węgla kamiennego w Polsce wcale nie musi być taki definitywny. Choć już pewnie niewiele zmieni się w harmonogramie zamykania kolejnych kopalń do roku 2049, to jednak resort klimatu i środowiska przygotowuje strategię, która zakłada możliwość powrotu do części złóż nawet za kilkadziesiąt lat.

  • W „Rządowej ławie” o węglu kamiennym, koksowym i  brunatnym rozmawiamy z Piotrem Dziadzio, wiceministrem klimatu i środowiska, głównym geologiem kraju, który jest zarazem pełnomocnikiem rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.
  • Co z węglem koksowym w kopalniach przeznaczonych do likwidacji?
  • Wiceminister Piotr Dziadzio mówi o pracach nad Polityką Surowcową Państwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (36)

Do artykułu: Czy do części złóż będzie można dotrzeć po latach? Rozmawiamy z Głównym Geologiem Kraju o roli węgla

  • Piotr M 2021-04-27 08:09:58
    Zgazowanie wegla pod ziemią nie ma sensu. Ci ludzie wciąż powtarzają te same bzdury. Żeby pod ziemią węgiel zgazowywać współczesnymi metodami to trzebaby robić siatkę otworów co ok 25 m w odległości pomiedzy otw. produkcyjnym a iniekcyjnym od 500 do 1000 m. Dla głebokości eksploatacji ok 1000 m daje to dla mocy ok 80 MW elektrycznych długość eksploatacji jednego otworu ok 40 do 80 dni. Uwzgledniając ryzyka z 30 do 60 dni na otwor. W roku koszty samych wierceń to byłoby z 150 do 300 mln pln. Same wiercenia przekładają się na koszt energii w kwocie ok 150 do 300 pln/MWh. A gdzie reszta?. Ci ludzie nie mają pojęcia o tym, o czym mówią. Licze to na sraczu w 10 minut mając twarde dane a ci gamonie z ministerstwa razem z tymi swoimi profesorami gIG i AGH za grube miliony z grantów nie potrafią?. Wybitne , tęgie głowy?! Ogarnijcie się! Macie kolejnego misia na miarę swoich miałkich niemożności.. ...
  • Miro 2021-04-24 02:13:57
    A po kiego hu.... ci te związki
  • Dedsl 2021-04-22 20:23:49
    Dobry Dziadzio jest odpowiedniejszy niż niepokorny profesor Orion- Jędrysek, który stawiał na polskie zasoby, co było niewygodne dla naszego najważniejszego sojusznika, który kolejny raz chce nam wcisnąć szmelc.
  • Do Polaków! Poliniaki mogą nie czytać! 2021-04-22 17:40:10
    Polaku! Wyślij odezwę! Wygoogluj hasło: co-grozi-polsce-czy-polska-utraci-suwerennosc-finansowa-ostrzega-ewa-rzeuska. Ściągnij odezwę i wyślij do takiej ilości posłów, ile zdołasz! To odezwa do sumienia tych „ludzi”, może przynajmniej niektórzy z nich mają sumienia i nie mają głęboko w d... Twojego losu, Twoich Dzieci i Twojej Ojczyzny!!!
  • Piotr 2021-04-22 17:05:48
    Nie nie trzeba będzie tyle czekać, najpierw unia czyt.(Niemcy) doprowadzą do upadku kopalń w Polsce pod pretekstem ekologi ,wykupią za bezcen a potem stwierdzą że jednak węgiel nie jest taki zły.
    • Mariusz 2021-04-27 15:15:01
      Najpierw to wejdzie taka sama opłata EU ETS na emisję metanu jak na CO2 a potem w ciągu 3 lat Kopalnie czy też ZG same się pozamykają.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.194.21
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!