Prawdopodobnie już dziś, 17 kwietnia, poznamy nazwisko nowego prezesa Polskiej Miedzi.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
W porządku obrad posiedzenia rady nadzorczej KGHM, które potrwa dwa dni, jest punkt mówiący o zmianach w składzie zarządu. Z nieoficjalnych informacji "Parkietu" wynika, że dojdzie do nich już w dziś. W piątek nowi członkowie rady, wybrani na wniosek Skarbu Państwa w połowie lutego, mają zapoznać się ze specyfiką działalności górniczej i hutniczej KGHM. Zgodnie ze statutem spółki, nowy prezes będzie mógł dobrać sobie pozostałych członków zarządu. Na jego wniosek zostaną powołani przez radę nadzorczą.
Z naszych informacji wynika, że zarząd KGHM pozostanie trzyosobowy. Od stycznia obowiązki prezesa spółki pełni Ireneusz Reszczyński. Zastąpił na tym stanowisku prezesa Krzysztofa Skórę, lokalnego działacza PiS, powołanego do zarządu w lutym 2006 roku. Obecnie w kierownictwie KGHM oprócz Reszczyńskiego zasiadają Marek Fusiński (w zarządzie także od lutego 2006 roku) i Stanisław Kot (w zarządzie od czerwca 2006 roku).
W środę Aleksander Grad, minister skarbu państwa (MSP posiada około 42 proc. udziałów w KGHM), powiedział, że oczekuje od nowego zarządu i rady nadzorczej KGHM uporządkowania grupy kapitałowej. - Oczekuję uporządkowania grupy kapitałowej, czyli zaproponowania przez zarząd, które spółki powinny być prywatyzowane. Myślę, że Telefonia Dialog na pewno - powiedział Grad.
Spółka telekomunikacyjna, w 100 proc. zależna od KGHM, ma już niemal gotowy prospekt emisyjny. Czeka jednak na ostateczną decyzję swojego właściciela w sprawie przeprowadzenia oferty publicznej akcji. Według wcześniejszych informacji, inwestorzy mieliby kupić tylko nowe akcje Dialogu.
Po przeprowadzeniu emisji udział koncernu miedziowego w kapitale zakładowym telekomunikacyjnej firmy ma być nie mniejszy niż 65 proc. Według nieoficjalnych informacji, wartość oferty może mieścić się w przedziale 200-500 mln zł.
Tymczasem, jak ustalił "Parkiet", nowy prezes KGHM może także dążyć do zmiany zarządu Dialogu. Według naszego źródła, wśród nazwisk wymienianych w kontekście nowego szefa telekomunikacyjnej spółki wymienia się Bertranda Le Guern, który obecnie zasiada w zarządzie Netii, a wcześniej (do 2004 r.) był członkiem zarządu TP, oraz Piotra Mazurkiewicza, założyciela legnickiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Telekomunikacyjnego Hawe. Bertrand Le Guern zdementował jednak te spekulacje. Z Mazurkiewiczem nie udało nam się wczoraj skontaktować.
KGHM ma także nowego rzecznika prasowego. Radosława Poraja-Różeckiego, który od kilku miesięcy przebywał na zwolnieniu lekarskim, zastąpiła Monika Kowalska. Co ciekawe, wcześniej była rzecznikiem Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, w czasie gdy zarządzał nim Marek Trawiński, obecnie szef rady nadzorczej KGHM. Trawiński ma wkrótce wejść także do rady nadzorczej Polkomtela, w którym Polska Miedź posiada 19,6 proc. udziałów.