„Decyzja w sprawie szybu Grzegorz jest kompletnie irracjonalna”

„Decyzja w sprawie szybu Grzegorz jest kompletnie irracjonalna”
Zakład Górniczy Sobieski należący do Tauronu Wydobycie Fot. mat.pras.

Niedawno wskazano, że Grupa Tauron nie będzie dalej prowadzić budowy szybu Grzegorz w Jaworznie, zamierza jednak utrzymać tę rozpoczętą kilka lat temu inwestycję w stanie niepogorszonym, żeby docelowo mogła być kontynuowana. - Decyzja w sprawie szybu Grzegorz jest kompletnie irracjonalna. Ostatnio mogliśmy usłyszeć, że inwestycja została zrealizowana w 50 procentach. Wyjaśniam i prostuję - cała infrastruktura wokół szybu jest gotowa. Kosztowała ponad 250 milionów złotych. Pozostało tylko dokończenie drążenia rury szybowej, co w praktyce oznacza, że jesteśmy na "ostatniej prostej" - zaznacza Waldemar Sopata, przewodniczący Solidarności w Tauronie Wydobycie.

  • Budowa szybu Grzegorz, której łączny koszt szacowano na ponad 0,5 mld zł, to miała być inwestycja kluczowa dla przyszłości kopalni Sobieski.
  • Zapowiadano, że ten głęboki docelowo na 870 metrów szyb ma uzyskać pełną funkcjonalność w 2023 roku.
  • Natomiast po jego uruchomieniu podziemna droga dotarcia do ściany wydobywczej skróciłaby się o ponad połowę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (19)

Do artykułu: „Decyzja w sprawie szybu Grzegorz jest kompletnie irracjonalna”

  • galgornik 2021-05-30 19:23:28
    Idealnym rozwiązaniem jest zaczęcie dużej inwestycji która swoimi kosztami obciąży kopalnie stratami i likwidacja kopalni jest uzasadniona. Przykładowo mnóstwo z innych już nie istniejących kopalń. Jeżeli szyb nie powstanie to Sobieski zamiast 2049 to 2029 i SRK.
  • Pracownik z Sobieskiego 2021-05-28 11:01:53
    Panie Sopata proszę nie porównywać decyzji Pana Tuska do nieudolności rządów PiSu przypomnę tylko że to za Tuska zapadła decyzja o rozpoczęciu budowy nowej elektrowni w Jaworznie a Pisowcy z trudem ją ukończyli przez co Sobieski zyskał dodatkowe lata funkcjonowania a pan kolejne lata dobrego życia na koszt pracowników Tauron Wydobycie Nie bądź pan hipokrytą i niepowównuj pań duży do oka.
  • Daniel 2021-05-28 10:18:07
    Pan Waldemar Sopata nie ma pojęcia o robotach pionowych i drążeniu szyby przy zastosowaniu metody mrożenia górotworu, zajmuje się polityka i lansowaniem, natomiast inwestycja już jest ukierunkowana na stratę , jeżeli można to tak nazwać, kto zarobił to zarobi, kto straci to stracił tak jest świat utworzony.
  • Nana 2021-05-28 07:34:20
    Cały problem z tauronem polega na tym, że kiedy eksperymentalnie połączono elektrownię z kopalnią (a raczej elektrownia kupiła opłacalne resztki pobliskiej kopalni) otrzymała stały i pewny dostęp do paliwa, a pozostałe kopalnie i wielu polityków podawało to za wzorcowy przykład współpracy. Teraz kiedy tauron ma do wyboru spalać swój węgiel warty ok. 300 zł/tonę lub importowany wart poniżej 200 zl/tonę to ekonomia mówi "kupuj taniej" i kopalnia jest kulą u nogi. Ale blok 910 jest nowy i jeszcze kilkadziesiąt lat popracuje, a co będzie kiedy tauron nieodwracalnie zlikwiduje swoje kopalnie? Czy cena na rynkach nie wzrośnie? Czy resztki polskiego górnictwa dadzą radę zapewnić odpowiednie dostawy? To są tematy dla decydentów i polityki krótko i długo terminowej.
    • Janek 2021-05-28 19:09:21
      Ale to nie koniec tego rachunku. Dość, że Tauron Wytwarzanie kupuje od TWD węgiel drożej, niż mógłby kupować obcy węgiel, to jeszcze dodatkowo cała grupa Tauronu musi „dosypywać” im pieniądze - raz na pokrycie corocznych strat, dwa na inwestycje. TWD zaś nigdy nie będzie w stanie tych pieniędzy oddać, bo ciagle mają ujemną EBITDA i niewiadomo kiedy uda się to zmienić. Czyli ten węgiel nie kosztuje rzeczone 300 zł, a znacznie więcej, bo do tego trzeba dodać i te pożyczane na wieczne nieoddanie pieniądze...
  • Społecznik-informatyk 2021-05-28 06:16:58
    Ma Pan 100 % racji, Panie Sopata. Teraz, po utopieniu kupy kasy - winnego oczywiście nie będzie? Z drugiej strony władze PGG usiłują reanimować trupa Bolka Śmiałego, rzucając się a tzw. węzeł bełcki. Tam dopiero kasy utopią! Mieszkańcy wsi którym grozi kompletna ruina w związku z tą fantazją już sie szykują na Panóa Górników. Będzie się działo.....
    • Jorg 2021-05-28 14:53:19
      Ale głąb z ciebie 🙈🤣🤣

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.237.61
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!