Embargo na rosyjski węgiel: kto zyska, kto straci?

Embargo na rosyjski węgiel: kto zyska, kto straci?
W czasie wojny na Ukrainie nie można „karmić” Rosjan środkami z tytułu zakupu od nich surowców energetycznych, w tym węgla. Sankcje są konieczne Fot. PAP/EPA

Embargo na rosyjski węgiel to etyczna, ale i pragmatyczna konieczność w sytuacji wojny w Ukrainie. Będzie się to jednak wiązać z przetasowaniami na rynku węgla. Luka w polskim imporcie może wynieść nawet około 8,5 mln ton i dotyczyć będzie odbiorców indywidualnych, ciepłownictwa oraz małego przemysłu. O konsekwencje embarga pytamy ekspertów.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Odcięcie się od rosyjskiego węgla to kwestia etyki, ale także bezpieczeństwa polskiej gospodarki. Import ze wschodu oznacza napędzanie agresywnej polityki Rosji.
 • Rodzime kopalnie będą starały się zwiększać wydobycie. Jednak bez znaczących inwestycji nie będzie można oczekiwać istotnych efektów.
 • Alternatywą dla węgla rosyjskiego będzie import surowca z innych kierunków. Jednak oznaczać to będzie wysokie koszty.

Będzie drożej i to na dłużej

Herbert Leopold Gabryś, ekspert ds. energetyki, były wiceminister przemysłu odpowiedzialny za energetykę:

- Odejście od importu węgla z Rosji to kwestia wartości etycznych. Nie prowadzi się współpracy z krajami, które mają reputację nieakceptowalną. Równowaga na rynkach paliw i energii została zachwiana już wiosną ubiegłego roku.

To starcie globalnych gigantów, eksporterów węgla, trwa od wiosny ubiegłego roku. Od Chin po Stany Zjednoczone. A po drodze są również inni gracze. Blokada importu węgla z Rosji ten chaos pogłębi. Polska przez kilka, może kilkanaście miesięcy, wytrzyma. Nasze kopalnie zwiększają wydobycie. Na krótko, bez znaczących nakładów, to się uda. Na dłużej nie.

Bez znaczącego zwiększenia nakładów inwestycyjnych w górnictwie w bilansie braknie 5-6 mln ton. Kupimy od każdego, kto da. Drogo, bo przy rosnącym ostro popycie w skali globalnej. Do tego z daleka. To będą przede wszystkim Stany Zjednoczone i Australia. Ale nie tylko. Pośrednicy w handlu światowym też. Węgiel z Rosji bowiem w globalnych przepływach gdzieś się pojawi. Węgiel nie będzie tańszy. Będzie drożej i to na dłużej. I dotyczy to całej Wspólnoty.

Im mniej interesów z Rosją, tym bezpieczniej

Marcin Roszkowski, ekonomista, prezes Instytutu Jagiellońskiego:

- Wobec embarga na węgiel z Rosji odbiorcy z Unii Europejskiej będą sprowadzać węgiel z innych kierunków, w tym między innymi z Kolumbii, Australii czy ze Stanów Zjednoczonych. Lepiej jednak nie płacić Rosjanom za surowce energetyczne, w tym węgiel kamienny, niż musieć szybko dokupować dodatkowe czołgi.

Trzeba na to patrzeć w szerszym kontekście. Jeżeli Polska nie będzie importowała węgla z Rosji, to tym samym będzie mniej interesów ze stroną rosyjską. I będziemy dzięki temu bezpieczniejsi. I nie chodzi tu tylko o bezpieczeństwo energetyczne. Sytuacja, w której będziemy mieli mniej interesów z Rosją, będzie dobra dla polskiej gospodarki.

Czytaj także: Górnictwo znalazło się między młotem a kowadłem. Trudno będzie wyjść z impasu

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (58)

Do artykułu: Embargo na rosyjski węgiel: kto zyska, kto straci?

 • Sztygar 2022-04-16 01:50:51
  Jeżeli przy cenie węgla ARA ponad 300 USD/t Zarząd Bogdanki sprzedaje węgiel w cenie poniżej 300 zł/t, i nie dokonuje renegocjacji kontraktów, to działa na szkodę spółki i to jest przestępstwo i zostanie pociągnięty o to do odpowiedzialności.
 • Hanys 2022-04-13 18:41:41
  Największe złoża węgla i nie można wydobywać.
 • Władysław 2022-04-13 14:21:34
  Inwestować w indywidualne pompy ciepła, fotowoltaikę i popyt na węgiel spadnie. No i koniecznie rozpocząć budowę elektrowni atomowych.
 • Janek 2022-04-13 06:41:53
  Jeśli będziemy kupować Rosyjski węgiel, a za surowce Rosja będzie się zbroić i w końcu napadnie Polskę. Przyjdą Ruscy i zabiją pana redaktora, to mam pytanie czy pan zyska czy pan straci ???? Więc może nie warto jednak od nich kupować surowców ????
  • Damian 2022-04-13 21:44:07
   Aleś wymyślił.z tym najazdem Ruskich na Polskę. Zmień leki. Nie trzeba wojny bo sami się wzajemnie pozabijamy wybierając czy kupić za wypłate żywność ( nawozy produkowane z gazu) czy opal.
 • Mario 2022-04-11 10:03:26
  O zbyt polskiego węgla się nie martwcie. Póki co energetyka konsumuje 99 %. natomiast 80% ruskiego szło do gospodarstw domowych i małych ciepłowni. I tu jest problem z podąża póki nie zastąpią go innym np. z Australii. Pgg nie jest w stanie zastąpić tych braków ponieważ w tą branże nikt nie zainwestuje dużych pieniędzy , dlatego węgiel dla gospodarstw będzie bardzo drogi,więc dobrą inwestycja jest PC i PV, oczywiście za gotówkę wtedy szybciej się zwraca. A jeśli są dotacje dlaczego ich nie brać....
  • Nieryl 2022-04-12 01:13:52
   I ty nie jesteś trollem? Nie rozśmieszaj nas hahaha może jakiś członek Związku IMPORTERÓW Urządzeń Grzewczych? Posiadacz firmy montującej pompy ciepła? Tak tonący brzytwy się chwyta...powolny upadek OZE STAJE SIE FAKTEM!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.92.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!