Energetyka oparta na węglu urosła najbardziej od blisko 40 lat

Energetyka oparta na węglu urosła najbardziej od blisko 40 lat
Węgiel zyskuje na znaczeniu nie tylko w Azji, ale także w Europie i innych częściach globu Fot. Shutterstock

Przy utrzymujących się wysokich cenach gazu, w czasie wojny na Ukrainie, widać w wielu miejscach globu powrót do węgla. Nie wiadomo, jak długo ten trend się utrzyma, ale obecne realia pokazują, że kwestie bezpieczeństwa energetycznego oraz stabilności dostaw energii siłą rzeczy górują nad kwestiami dotyczącymi klimatu.

  • Energetyka węglowa wzrosła o 9 proc. w 2021 roku do 10 042 TWh.
  • Na węgiel nieco inaczej spogląda się obecnie nawet w Niemczech. Jak podał Reuters, Niemcy planują wykorzystać elektrownie węglowe, jako obiekty rezerwowe na wypadek zakłóceń w dostawach gazu z Rosji.
  • Spory ruch obserwujemy też obecnie na rynku węgla koksowego, potrzebnego do produkcji stali.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Energetyka oparta na węglu urosła najbardziej od blisko 40 lat

  • Carbon 2022-05-25 12:33:57
    Lubię sysać fajfusy panom górnikom.
  • Carbon 2022-05-25 09:11:18
    To jest bardzo proste. Ja to państwu zaraz wytłumaczę proszę państwa. Ja to państwu zaraz wytłumaczę. Więc po pierwsze, państwo są ludźmi inteligentnymi i dlatego ja z państwem mogę mówić wprost. Mogę pewne rzeczy nazywać po imieniu. Tak proszę państwa, po imieniu. Czy pan sobie na przykład zdaje sprawę, kto ogląda telewizję? Proszę pana myśmy robili badania. Wie pan co się okazało? Okazało się, że sześćdziesiąt procent ludzi nie rozumie dziennika. W związku z tym do tych ludzi trzeba mówić inaczej, trzeba mówić w ten sposób, żeby oni to zrozumieli. Trzeba pewne rzeczy nie ukrywam tego, nawet zawoalować. A poza tym ludzie nie myślą. Ludzie nie myślą. Im się wydaje, że tylko oni oglądają telewizję. Proszę pana, przecież my jesteśmy doskonale obserwowani. Nie tylko przez przyjaciół, przez wrogów też. Na przykład tacy Amerykanie jak się dowiedzą, że my mamy trudności z wydobyciem to wie pan co się dzieje? Proszę pana, na całym świecie ceny węgla idą tak w górę. I my za ten węgiel potem też musimy płacić takie ceny. A jeżeli my te trudności przedstawimy jako przemyślane działanie, to wtedy to w nikim nie wzbudza podejrzenia.
    • podatnik 2022-05-25 12:31:52
      Głupi.
      • podatnik 2022-05-25 14:26:37
        tak
      • podatnik 2022-05-25 14:26:37
        tak
    • Carbon 2022-05-25 20:19:42
      Niuniu kaka bubu
  • władysław gawroński 2022-05-25 08:25:39
    Najpierw w wyniku zielonej transformacji doszło do prostego przemodelowania energetyki zawodowej: - odchodzimy od węgla (jako zło najgorsze) a przechodzimy na gaz (przejściowo, z 30 lat) oraz uran (nie w Niemczech). Tendencja ta jednoznacznie doprowadzała do obniżenia Polskiego bezpieczeństwa oraz dywersyfikacji energetycznej. Rodzimym surowcem jest węgiel oraz gaz (obecnie krajowe źródła to 5 mld m3, przewidywane z baltic pipe to 15 mld m3). Czyli najpierw zielony ład doprowadził do rusyfikacji, by teraz dzielnie z tą rusyfikacją walczyć - jak prawdziwi komuniści. W międzyczasie w EU odstawiono kilkadziesiąt GW jednostek węglowych (w samym 2021 roku było to prawie 13 GW) nie mając żadnej pewnej alternatywy (OZE nie jest gwarantem stabilności dostaw oraz nie uruchamiano żadnych innych jednostek konwencjonalnych). Była to prosta recepta na kryzys energetyczny (strukturalny deficyt mocy wytwórczych) który mogliśmy zaobserwować w Grudniu 2021 roku w EU. Za tą drożyznę związaną z energetyką powinniśmy dzisiaj odpowiednio podziękować zielonej branży i ich propagandzistom.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.31.191
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!