Energia z węgla jest dziś najtańszą w Europie. Pojawią się niedobory surowca

Polskie kopalnie zwiększają wydobycie, ale zapotrzebowanie też rośnie. - Liczymy się z tym, że mogą być pewne niedobory - wskazuje w rozmowie z portalem WNP.PL Piotr Pyzik. Wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego uspokaja jednak, że jeśli zajdzie taka potrzeba, są kierunki zewnętrzne, z których można sprowadzać węgiel.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Wojna w Ukrainie zmieniła sytuację w obszarze bezpieczeństwa, w tym również i bezpieczeństwa energetycznego.
 • Doskonale widać obecnie, że należy zmodyfikować dotychczasową politykę klimatyczną UE.
 • Rola węgla jest i będzie istotna w polskim miksie energetycznym. Lepiej mieć możliwości produkcji energii w oparciu o własne zasoby, niż liczyć na import.

Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, wskazał w rozmowie z portalem WNP.PL, że prowadzone są obecnie wysiłki i działania dyplomatyczne ukierunkowane na zmianę podejścia Komisji Europejskiej do polityki klimatycznej, ale również wszystkich relacji, które z tego wynikają dla naszego kraju, a co dotyczy także kwestii wydobycia węgla.

- Na ten moment zwiększamy wydobycie węgla, ale to nie do końca jest takie zwiększenie, jakie byśmy chcieli - zaznaczył Piotr Pyzik.

Wskazał przy tym, że mamy sytuację, w której niemal cały wydobywany w polskich kopalniach węgiel zużywają spółki Skarbu Państwa. Natomiast jest także rynek dotyczący gospodarstw domowych, ciepłowni czy mniejszych przedsiębiorstw, w tym na przykład szklarni. Wcześniej trafiał tam w znacznej mierze surowiec importowany z Rosji.

Rola węgla jest i będzie istotna

- Liczymy się z tym, że mogą być pewne niedobory, ale też mamy destynacje zewnętrzne, z których będziemy chcieli, jeżeli zajdzie taka potrzeba, ściągać ten węgiel - wskazał wiceminister Piotr Pyzik. - Bilans energetyczny rozumiemy jako kwestię posiadania przez każdego obywatela prądu w gniazdku, jak to się kolokwialnie mówi i sytuację, w której każdego obywatela stać na ten prąd. I trzecia rzecz - najistotniejsza, że jest to prąd polskiej produkcji - zaznaczył.

Zobacz także: Konieczna inwestycja w węgiel i reforma polityki klimatycznej

Wskazał również, że rola węgla jest i będzie istotna w polskim miksie energetycznym. Lepiej mieć możliwości produkcji energii w oparciu o własne zasoby, niż liczyć na import.

- Co więcej, ta energia z węgla jest dzisiaj najtańsza w Europie. My bronimy się energetycznie i to widać jest „solą w oku” wielu - wskazał wiceminister Pyzik.

Rozmawiamy również z wiceministrem Pyzikiem miedzy innymi o planach w zakresie hutnictwa związanych z Grupą Węglokoksu, a także o tym, że dostęp do surowców jest istotny nie tylko w obszarze gospodarki, ale również geopolityki.

Zobacz cały wywiad z Piotrem Pyzikiem, wiceministrem aktywów państwowych, pełnomocnikiem rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, który odbył się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (28)

Do artykułu: Energia z węgla jest dziś najtańszą w Europie. Pojawią się niedobory surowca

 • Ben 2022-05-02 19:42:38
  Gdyby ktoś jeszcze miał wątpliwości co do recyklingu turbin wiatrowych. Fluter.de: "Wiele z wyrzuconych turbin wiatrowych jest obecnie wysyłanych do Europy Wschodniej i Południowej, gdzie solidne modele, nazywane w branży „żelaznymi świniami”, mogą nadal wytwarzać energię elektryczną. „Drugie życie za granicą przez kolejne 10 do 20 lat to obecnie najlepsza opcja”[...] Ponieważ nie ma sprawdzonych dróg recyklingu, rozdrobnione łopaty wirnika często trafiają na wysypiska pomimo zakazu, a niektórzy producenci sugerowali nawet wyrzucanie zużytych systemów do morza. "
  • Skąd was biorą 2022-05-02 23:52:28
   @Ben: Podaj źródło pachołku Fiutina. Ale żaden wykop lub spidersweb, bo to powinno urągać nawet twojej inteligencji.
   • Fu..k Polish miners 2022-05-03 08:33:21
    Dalej nie wiesz skąd się wzięła/es? Energetyka24 tam jest obszerny artykuł lewacki matole o waszym zielonym komunizmie. Ben ci napisał niemiecka stronę ale ty czytać po polsku nie umiesz a co dopiero po innemu...
   • Ben 2022-05-03 13:47:10
    Jak to jest być idiotą? Masz źródło podane na piątku. Poszukaj i przeczytaj o ile znasz niemiecki.
  • Ben 2022-05-03 17:12:25
   @Skąd was biorą a tak poza tym, skąd określenie pachołek Putina pod moim adresem, bo póki co to właśnie farmy ruskich trolli wypowiedzi merytoryczne właśnie tak nazywały.
 • GKS 2022-04-30 18:55:24
  Zamknąć kopalnie a górnicy na kasę do biedry. Już tak nie wołacie ? Rura zmiękła, co ? Haha teraz czas dla górników, będą wołać o?$ a jak nie to będziecie palic papierem !
 • ETS_Fit for 55 2022-04-30 18:29:00
  Święta prawda
 • Gajyfv 2022-04-30 13:14:43
  Co wy pierniczycie,jakie niedobory węgla, Polska wręcz śpi na węglu
 • UE17 2022-04-29 20:07:50
  Czy ktoś obliczył ile zużywa się prądu ,ropy i gazu by wydobyć przesortowac zawieść do elektrowni , spalić i wyprodukować prąd np.1 tony węgla!!!Na wyprodukowanie 1 litra benzyny od poszukiwania złoża ropy do naszego baku samochodowego zużywa się około 7 KW prądu z 1 kg węgla średnio wytwarza się około 2 KW energii elektrycznej przez jego spalanie!!!Czy nie przypadkiem ta gadka o niezależności energetycznej opartej na węglu o kamiennym mowa to taki wielki pić na wodę!!
  • Fu..k Polish miners 2022-04-30 08:37:21
   Do produkcji twojego nierecyklingowalnego wiatraka w 85% potrzeba 200 ton węgla z którego można otrzymać 140 ton koksu lewaku o tym napisz. Bez węgla i niszczenia planety samozwańcza transformacją która uwsteczni nas w rozwoju nie istniejecie tłuste tęczowe knury wyznawcy zielonej komuny.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.238.189.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!