- W tej chwili chcemy rozpocząć wydobycie na dużą skalę na ścianie, która zostanie przygotowana do końca maja tego roku, czyli za kilka tygodni. Chcemy wydobywać milion ton węgla energetycznego - powiedział Tomas David, dyrektor sektora rozwoju energii EPH (Energeticky a Prumyslovy Holding).
- Kiedy przejmowaliśmy kopalnię, podczas konferencji prasowej w Warszawie w grudniu 2010 r. powiedzieliśmy, że zainwestujemy 150 mln euro ciągu najbliższych trzech lat. Mogę teraz powiedzieć, że jak dotąd zainwestowaliśmy w kopalnię Silesia dokładnie 108 mln euro i będziemy nadal inwestować. Oznacza to, że dotrzymaliśmy swojej obietnicy. Ta inwestycja ciągle się rozwija. Cała infrastruktura podziemna i naziemna została wymieniona i jesteśmy już gotowi rozpocząć wydobycie. Szkoda, że nie spotykamy się za dwa miesiące, bo mógłbym państwu powiedzieć, że rozpoczęliśmy już wydobycie w kopalni - mówił Tomas David, dyrektor Sektora Rozwoju Energii EPH.
EPH jest w Czechach numerem jeden, jeśli chodzi o ciepłownictwo, a na drugim miejscu po CEZ, jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej. W obszarze wydobycia holding zainwestował razem z CEZ-em w Mibrag w Niemczech, gdzie wydobywany jest węgiel brunatny i właśnie w kopalnię Silesia, której domena to energetyczny węgiel kamienny. Inwestujący w kopalnię w Polsce EPH współpracuje m.in. z Głównym Instytutem Górniczym i z polskimi firmami, które David ocenił wysoko.
- Jeśli chodzi o sprzęt wydobywczy, to polskie firmy są bardzo konkurencyjne - nie tylko jeśli chodzi o ceny, ale również jeśli chodzi o jakość oraz o poziom technologiczny tego sprzętu. Kupowaliśmy od Famuru, Pneumy i był to najlepszy sprzęt na nasze potrzeby w skali globalnej. Cieszę, się że nasza inwestycja pomaga również zwiększać zatrudnianie w regionie i pozwala rozwijać przemysł górniczy w Polsce - powiedział dyrektor David.
Z prezentacji Tomasa Davida wynikało, że po zakupie kopalni m.in. wyremontowane zostały 3 km chodników, zbudowane zostały nowe korytarze, uruchomiono 3 nowe łożyska wydobycia, a w części naziemnej przebudowano sortownię węgla. David podkreślał, że EPH chce stworzyć przedsięwzięcie na poziomie światowym.
- W tej chwili chcemy rozpocząć wydobycie na dużą skalę na ścianie, która zostanie przygotowana do końca maja tego roku, czyli za kilka tygodni. Chcemy wydobywać milion ton węgla energetycznego. Po uruchomieniu kolejnych ścian uda nam się zwiększyć wydobycie […] Jesteśmy w tej chwili całkowicie przygotowani, aby w ciągu kilku tygodni rozpocząć wydobycie. Miejmy nadzieję, że nic się nie stanie do tego czasu i będziemy mogli uroczyście zacząć wydobycie na ścianie 160, przygotowanej w ramach naszego projektu - powiedział dyrektor Tomas David.