Wzrost popytu na energię pierwotną w rozwiniętych gospodarkach i Chinach będzie zaspokajany przez technologie niskoemisyjne i gaz, podczas gdy Indie i rozwijająca się Azja mobilizują wszystkie paliwa i technologie - zaznacza niezależny ekspert Herbert Gabryś w swoim opracowaniu "Górnictwo i energetyka konwencjonalna 2019. Polityka energetyczna Polski do 2040 roku a polityka klimatyczno-energetyczna UE. Stopień realizacji, aktualne odniesienia i wyzwania". Jego zdaniem projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 roku powinien być także postrzegany w kontekście uwarunkowań światowych. W szczególności zwiększenia zużycia energii i wykorzystania węgla.
- Herbert Gabryś zaznacza, że zmiany struktury wytwarzania energii elektrycznej będą się przyczyniać do zmniejszenia roli węgla w bilansie.
- Jednak bezwzględnie (ilościowo) wykorzystanie tego surowca przez energetykę zawodową w perspektywie najbliższych kilkunastu lat nie ulegnie znaczącym zmianom.
- Istotnym dla zabezpieczenia dostaw węgla w przyszłości - aż do roku 2040 - są jego zmniejszające się zasoby, do tego zlokalizowane w coraz trudniejszych warunkach geologicznych. Wymaga to znaczących środków finansowych na niezbędne inwestowanie w nowe ściany, ale i otwarcie nowych kopalń.