Europa będzie zieloną wyspą, a świat się tym nie przejmuje i trzyma się węgla

Europa będzie zieloną wyspą, a świat się tym nie przejmuje i trzyma się węgla
Herbert Gabryś wskazuje, że węgiel kamienny i brunatny ma istotne miejsce w naszym miksie energetycznym Fot. archiwum
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: JD
  • Dodano: 14-01-2020 06:01

Wzrost popytu na energię pierwotną w rozwiniętych gospodarkach i Chinach będzie zaspokajany przez technologie niskoemisyjne i gaz, podczas gdy Indie i rozwijająca się Azja mobilizują wszystkie paliwa i technologie - zaznacza niezależny ekspert Herbert Gabryś w swoim opracowaniu "Górnictwo i energetyka konwencjonalna 2019. Polityka energetyczna Polski do 2040 roku a polityka klimatyczno-energetyczna UE. Stopień realizacji, aktualne odniesienia i wyzwania". Jego zdaniem projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 roku powinien być także postrzegany w kontekście uwarunkowań światowych. W szczególności zwiększenia zużycia energii i wykorzystania węgla.

  • Herbert Gabryś zaznacza, że zmiany struktury wytwarzania energii elektrycznej będą się przyczyniać do zmniejszenia roli węgla w bilansie.
  • Jednak bezwzględnie (ilościowo) wykorzystanie tego surowca przez energetykę zawodową w perspektywie najbliższych kilkunastu lat nie ulegnie znaczącym zmianom.
  • Istotnym dla zabezpieczenia dostaw węgla w przyszłości - aż do roku 2040 - są jego zmniejszające się zasoby, do tego zlokalizowane w coraz trudniejszych warunkach geologicznych. Wymaga to znaczących środków finansowych na niezbędne inwestowanie w nowe ściany, ale i otwarcie nowych kopalń.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (18)

Do artykułu: Europa będzie zieloną wyspą, a świat się tym nie przejmuje i trzyma się węgla

  • Monika 2020-01-15 11:33:32
    Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : wyspakobiet.eu/monia25
  • Cezar 2020-01-15 10:29:35
    Artykuł nie jest rzetelny, Chiny zapowiadają budowę ok 200 GW nowych mocy węglowych, a o gazie raczej mówią mało.
  • Murek 2020-01-14 19:27:21
    Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść
  • jang. 2020-01-14 10:56:27
    Pana argumentacja o konieczności wydobywania w Polsce węgla by go prymitywnie spalać ,przypomina myślenie ,że jak sąsiad pije i bije żonę to i ja nie powinienem przestać....Szkoda czasu na polemikę z tezami od lat prezentowanymi w muzeum górnictwa światowego
    • pic-to-gram 2020-01-14 13:23:32
      H.L> Gabryś ma zrównoważone przemyślenia i ciekawą argumentację. Nie jest zaślepionym "Hanysem", który nie widzi innej opcji jak "wągiel" . Należy ubolewać, że Jego argumentację WNP wsadziło w opcję zakupu dostępu do całego artykułu, bo wtedy można by było podyskutować o niektórych tezach. Herberta pozdrawiam i życzę pomyślności w 2020r i tej eleganckiej przenikliwości w interpretacji statystyk energetycznych.
      • socjolog 2020-01-14 19:39:00
        A swoją drogą, ciekawe jak wyglądają dziś w górnictwie proporcje między hanysami a potomkami napływowych pionierów?
    • Cezar 2020-01-15 10:28:42
      Jang masz bez sensu argumentację i europejskie klapy na oczach, nie rozumiem, że jak nie wyprodukuje się tego u nas z wytworzeniem małej ilości CO2 to wyprodukuje się to w Chinach z ogromną emisja CO2? .
  • Energet 2020-01-14 10:19:30
    Dlaczego węgiel jest potrzebny? Otóż drodzy komentatorzy zauważcie, że koszt węgla kamiennego (brunatny jest znacznie tańszy) o wartości opałowej 22MJ/kg płacimy 300 zł/Mg (z dowozem). Czyli koszt 1 GJ kosztuje nas 13,6 zł/GJ. Przerabiamy to obecnie ze sprawnością 45% na prąd w nowych instalacjach. Gaz kosztuje ok. 30 zł/GJ. Sprawność przeróbki na prąd może być odrobinę większa. I jeśli założymy opodatkowanie na poziomie 100% ceny węgla (pod hasłem CO2) to ciągle jesteśmy tańsi od gazu. A elektrownie są i nie trzeba ich budować. Owszem trzeba inwestować do nowych norm ale to skala możliwa do sfinansowania przy niewielkim wzroście ceny. A to są jedyne realne źródła zapewniające stabilność systemu. Dodam jeszcze więcej. Jeśli mamy na placu tylko 1000 Mg węgla to mamy mnóstwo zgromadzonej energii do wykorzystania o ile instalacja działa. Np. do zapewnienia ciepła. Awaria dostawy gazu koniec zabawy. Marzniemy. Policzcie drodzy moi odrobinę i oceńcie koszty i bezpieczeństwo to może wreszcie zrozumiecie po co jest węgiel. Wiedzą to Chińczycy, wbrew pozorom ciągle Niemcy. I to właśnie Chiny wygrywają rozwój. I przejmują produkcję światową. Między innymi dlatego, że nie walczą z tanią energią z węgla. PS Dziś Azja to 80% węgla w skali światowej i nawet całkowita eliminacja węgla z UE nic w skali świata w emisji CO2 nie da.
    • gwito 2020-01-14 11:15:47
      Nie jest problemem produkowanie energii z wegla tylko finansowanie przez energetyke nierentownego pastwowego gornictwa. Energetyka w Polsce gdyby nie byla panstwowa do nie kupilaby ani jednej tony panstwowego wegla. To jest patologia niespotykana nigdzie poza Polska...
    • Witek 2020-01-15 09:01:35
      Gdzie gaz kosztuje 30 PLN/GJ ? Trzymaj się faktów a nie prehistorii.
      • Energet 2020-01-19 22:08:22
        Dzięki za podjęcie dyskusji. Podaj więc swoje wyliczenie ceny gazu (dla odbiorcy). Podyskutujemy. :)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.40.122
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!