Famur zwiększa zaangażowanie w OZE. Rynku maszyn i urządzeń górniczych nie odpuszcza

Famur zwiększa zaangażowanie w OZE. Rynku maszyn i urządzeń górniczych nie odpuszcza
Niezależnie od podejmowanych intensywnych działań dywersyfikacyjnych, staramy się utrzymywać silną pozycję na globalnym rynku dostawców maszyn i urządzeń górniczych - zaznacza prezes Famuru Mirosław Bendzera Fot. PTWP

Famur rozwija swoje zaangażowanie w odnawialne źródła energii, a przy tym nie zamierza odpuszczać na odcinku maszyn i urządzeń dedykowanych branży wydobywczej. Chodzi tu bowiem o kompetencje, które budowano przez kilka dekad. W przyszłości istotny będzie między innymi rozwój technologii wydobywczych ukierunkowanych na eksploatację złóż węgla koksowego potrzebnego do produkcji stali, który znajduje się na unijnej liście surowców strategicznych.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • W kolejnych kwartałach Grupa Famur będzie konsekwentnie budować silną pozycję w sektorze OZE.
 • Poza rozwijanym obszarem PV, Famur planuje koncentrować się na zdefiniowanych sektorach o największym potencjale wzrostu, które mogą efektywnie skorzystać na przyspieszającej transformacji energetycznej oraz podejmować intensywne działania dywersyfikacyjne.
 • Przy tym Famur zamierza utrzymać mocną pozycję na globalnym rynku dostawców maszyn i urządzeń górniczych.
Wejście w obszar zielonych technologii jest jednym z głównych kierunków transformacji biznesowej Famuru. Pierwszym krokiem było rozpoczęcie działalności w części związanej z budową wielkoskalowych farm solarnych.

Ekspansja na rynku OZE

- W trzecim kwartale 2021 roku kontynuowaliśmy wdrażanie zmodyfikowanych kierunków strategicznych skupiając się na realizacji założeń zmierzających w stronę budowy holdingu inwestującego w zieloną transformację - zaznacza Mirosław Bendzera, prezes zarządu Famuru. - Zgodnie z zapowiedziami, konsekwentnie rozwijamy sektor wielkoskalowej fotowoltaiki. Zakończyliśmy reorganizację spółek operacyjnych uzyskując docelową strukturę segmentu solarnego, a nasz aktualny, sumaryczny portfel projektów, które znajdują się obecnie na różnym etapie rozwoju, wynosi ok. 1,4 GW, w tym prawie 250 MW projektów z wygraną aukcją w 2019, 2020 i 2021 roku. Kontynuujemy także budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 130 MW.  Niemniej, niezależnie od podejmowanych intensywnych działań dywersyfikacyjnych, staramy się utrzymywać silną pozycję na globalnym rynku dostawców maszyn i urządzeń górniczych - dodaje Mirosław Bendzera.

W ostatnim czasie węgiel stał się poszukiwanym towarem na rynku, a jego ceny kształtują się na wysokim poziomie. Dynamika zamówień na urządzenia górnicze oferowane przez Famur w dużym stopniu wynika z obecnych oraz oczekiwanych globalnych trendów związanych w szczególności z cenami węgla oraz innych surowców energetycznych.

- Niespotykane od lat poziomy cen węgla oraz trwające zagrożenie epidemiologiczne wpływały na kształtowanie się decyzji inwestycyjnych w sektorze wydobywczym w omawianym okresie - wskazuje Mirosław Bendzera. - O ile w pierwszym półroczu 2021 r., z powodu wciąż zaostrzającej się polityki dekarbonizacyjnej oraz trwającej pandemii przedsiębiorstwa wydobywcze nadal ograniczały lub przesuwały o kolejne miesiące wcześniej zaplanowane inwestycje, koncentrując się na zamówieniach w ramach szeroko rozumianej działalności  posprzedażowej, o tyle w trzecim kwartale nastąpiło znacznie odczuwalne odbicie i poprawa sentymentu inwestycyjnego szczególnie na rynkach zagranicznych, co widoczne jest we wzroście zapytań ofertowych z  krajów, w których działa Grupa Famur, między innymi z Rosji, Chin, USA, Turcji czy Meksyku - dodaje Mirosław Bendzera.
Grupa Famur odnotowała ok. 340 mln zł z pozyskanych zamówień w trzecim kwartale 2021 roku, co jest istotnym wzrostem względem 135 ml zł w drugim kwartale br. i 109 mln zł w pierwszym kwartale br. To pozwoliło zwiększyć wartość łącznego portfela zamówień (rozumianego jako dostawy maszyn i urządzeń oraz dzierżawy zgodnie z terminami obowiązywania umów) na koniec września 2021 roku do ok. 720 mln zł, względem ok. 530 mln zł na koniec czerwca 2021.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Famur zwiększa zaangażowanie w OZE. Rynku maszyn i urządzeń górniczych nie odpuszcza

 • YUIO 2021-12-16 06:57:56
  Czempion ma mocną ekipę od maszyn Gruby Jacek ogarnie temat. Pozdrawiam Georyt oraz Pemug
 • Podatnik 2021-12-08 12:14:41
  Te wypociny wiszą już czwarty dzień i po liczbie komentarzy widać zainteresowanie tematem
 • X 2021-12-08 10:10:41
  Pracownikom w gliniku płacą niewiele ponad minimalną krajową a inwestują (i zarabiają) miliony. Produkujemy najwięcej a zarabiamy najmniej względem innych fabryk famuru. Coś tu zdecydowanie jest nie tak.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.62.64
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!