Fundusze emerytalne są zainteresowane akcjami spółek węglowych - twierdzi Krzysztof Tchórzewski, wiceminister gospodarki.
Natomiast Krzysztof Tchórzewski, wiceminister gospodarki odpowiedzialny za górnictwo zdradził, że jest po rozmowach z zarządzającymi funduszami emerytalnymi. Są zainteresowani zakupem akcji spółek węglowych, ponieważ w dalszej perspektywie liczą na ich kilkunastoprocentową rentowność - czytamy w dzienniku.
W każdej spółce osobno odbędą się rozmowy na temat prywatyzacji - zapewnia Krzysztof Tchórzewski.
Na październik zarząd KHW, którym kieruje Stanisław Gajos, zaplanował referendum wśród załogi. - Zmienia się podejście załóg do prywatyzacji. Szacujemy, że z GPW zdobędziemy około 600 mln zł. Potrzebujemy kapitału na inwestycje - podkreśla w dzienniku prezes KHW.
Jarosław Zagórowski, prezes JSW, także przyznaje, że dodatkowe pieniądze na uruchomienie nowych złóż węgla są niezbędne. - Budujemy strategię spółki na bazie programu rządowego. Przeprowadzimy też konsultacje z załogą i związkami zawodowymi - mówi w "PB" prezes JSW.
Wygrana w wyborach Platformy Obywatelskiej nie zahamuje procesu. - Opowiadamy się za prywatyzacją górnictwa - zapewnia na łamach "Pulsu Biznesu" Tomasz Tomczykiewicz, wiceszef PO i szef śląskich struktur.
Coraz częściej w dyskusjach pojawiają się wątpliwości, czy państwo powinno zachować kontrolę nad górnictwem. W Czechach czy Rosji branża węglowa już dawno jest w rękach prywatnych. - Państwo powinno zachować pakiet kontrolny - uważa prof. Antoni Tajduś, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Resort gospodarki zapowiada sprzedaż 20-30 proc. akcji spółek węglowych.