Gdzie te nowe kopalnie?

Gdzie te nowe kopalnie?
Wydobycie węgla w kraju spada, zachodzi więc pytanie o poziom importu surowca w kolejnych latach Fot. PTWP

Import węgla do Polski osiągnął w 2018 roku poziom 19,7 mln ton. W branży górniczej można usłyszeć, że należałoby budować nowe kopalnie. Dotąd jednak one nie powstały, a proces uzyskania wszelkich niezbędnych zezwoleń i koncesji na wydobycie oraz sama budowa mogą przekroczyć dekadę.

 • W Polsce węgiel jeszcze długo pozostanie wiodącym surowcem w naszym miksie energetycznym.
 • Będzie zatem trzeba się posiłkować węglem z importu.
 • Zachodzi jednak pytanie o jego skalę na przestrzeni kolejnych lat.

Są w Polsce projekty budowy nowych kopalń, jednak jak dotąd nowe zakłady nie powstały. O ich budowie od lat sporo się mówi, jednak od samego mówienia węgla nie przybędzie.

- Od kilkudziesięciu lat nie budujemy w Polsce kopalń - zaznaczył prof. Marian Turek, pełnomocnik dyrektora ds. górnictwa Głównego Instytutu Górnictwa. - Analizując bilans energetyczny za poprzednie lata oraz dane za 2018 rok, w którym import węgla do Polski wyniósł prawie 20 mln ton, widać, że ten węgiel jest potrzebny - wskazał.

Poziom importu węgla do Polski był różny w poszczególnych okresach, natomiast od początku stanowił sygnał, że polskie górnictwo nie jest w stanie wydobyć tyle węgla, ile potrzebuje rodzimy rynek, w tym rodzima energetyka. Stąd na ten rynek wszedł surowiec z importu.

W śląskich kopalniach złoża się wyczerpują i w przyszłości duże znaczenie mogłoby mieć Lubelskie Zagłębie Węglowe. Tyle że budowa kopalni to skomplikowany i długotrwały proces. Nie jest to kwestia miesięcy, ale lat oraz uprzedniego uzyskania około stu różnych decyzji administracyjnych, pozwoleń, opinii i uzgodnień, jakie wynikają z różnych ustaw.

Na Lubelszczyźnie są sprzyjające warunki górniczo-geologiczne na terenach niezurbanizowanych. W obecnie funkcjonujących u nas zakładach górniczych, w których z wydobyciem schodzi się coraz niżej, trudno myśleć o znacznej poprawie wydajności. Przy schodzeniu coraz głębiej koszty rosną. Rezerwy tkwią jeszcze w organizacji pracy kopalń, ale tu potrzebny byłby dialog z przedstawicielami strony społecznej, którzy raczej niechętnie podchodzą do tego tematu.

Zdaniem Janusza Steinhoffa, byłego wicepremiera i ministra gospodarki, mając na względzie zapotrzebowanie na węgiel ze strony energetyki zawodowej i ciepłownictwa, widać, że będziemy w kolejnych latach importować znaczące ilości węgla.

- Wydobycie węgla w kraju będzie spadać. Nowe kopalnie nie są bowiem budowane - mówi Janusz Steinhoff dla portalu WNP.PL.  Produkcja węgla kamiennego w czerwcu 2019 roku w Polsce w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego spadła o 12,4 proc. i wyniosła 4,7 mln ton. To nie napawa optymizmem.

Nie jest też jednak tak, że w kwestii poszerzania bazy zasobowej nic się nie dzieje. Przykładowo w Jastrzębskiej Spółce Węglowej wydzielono nową kopalnię Bzie-Dębina, co ma zwiększyć bazę zasobową spółki. Produkcja węgla w nowym zakładzie ma się rozpocząć w 2022 roku.

Struktury nowego zakładu zostały wydzielone z kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie na początku 2019 roku. Zasoby nowego zakładu są szacowane na ponad 180 mln ton. Chodzi o dwa złoża Bzie-Dębina 2-Zachód (113,8 mln ton) oraz Bzie-Dębina 1-Zachód (niemal 71,5 mln ton). Z tego 95 proc. stanowi węgiel koksowy typu 35.

Według szacunków docelowe wydobycie roczne nowej kopalni Bzie-Dębina ma sięgnąć 2 mln ton węgla. Pierwszy węgiel ma zostać wydobyty w 2022 roku. 

Z kolei Lubelski Węgiel Bogdanka stabilnie wydobywa około 9 mln ton węgla energetycznego rocznie. W roku 2019 wydobycie ma wynieść około 9,4 mln ton.

 

×

KOMENTARZE (40)

Do artykułu: Gdzie te nowe kopalnie?

 • Pierdoń 2019-08-09 21:58:25
  Głosujta na biorących zdupywmorde, ja muwiem na pedaliadach, pedryle, pederašci, pedozonekrofile, głosujta ja beda wiatraki na waszych żopach montować.
 • Tussek 2019-08-09 21:38:42
  Steinhoff co pamiętam to ma wiele zasług jako wybitny grabarz polskiego górnictwa i przemysłu maszynowego. Zą zamknięcie m.in. kopalń 1Maja,Kaczyce,Rymer,Dębieńsko-powinien spędzić resztę życia na pryczy w OW w Raciborzu.
  • miki 2019-08-11 08:28:51
   to sobie wyobraz, ze te kopalnie działają czyli wydobywacie nie 60 mln ton, a 75 mln ton, i jest was nie 80 tys, tylko 120 tys. Czyli wydajność wynosi nie 750 ton na rok, tylko 625 ton, a w tych topowych kopalniach: jakieś 375 ton.
 • Ślązak 2019-08-08 21:00:22
  Powiem taak czytam wasze negatywne komentarze i jest tak noo smutno, że jeden drugiemu do kieszeni patrzy, zamast być zadowolonym że ludzie mają pracę, a wokół zakłady i sklepy wokół tych kopalń dobrze prosperują. Wystarczy pojechać do Wałbrzycha i zobaczycie co się dzieje gdy zakłady znikają. Chciałbym pozdrowić tych wielce świetnych ekonomistów tu wypowiadajacych się, i mam prośbę o podanie źródel tych świetnych danych o nie rentownych kopalniach i konkretne przypisy do tego, bo z wiatru to też mogę strzeIac np o cenach węgla, to że kopalnia ma na cenniku obok wagi napisane 700zl za tonę to nie oznacza że za tyle ja sprzedaje bo elektrownie węgiel kupują za cenę 220-250zl za tonę. Więc czy to drogo nie mnie ocenie bo takim super ekspertem jak większość tu wypowiadjacych sie hejterow nie jestem. A wypomnianie emeryturypo 25 latach , jest moim zdaniem nonsensem bo każdy mógł się zatrudnić na kopalni i tam te 25 przepracowac. Wszędzie jest dobrze tam gdzie nas nie ma, a Polak Polakowi potrafi oczy wylupac, donieść do skarbówki, n Police co tylko może byle by ten drugi miał się gorzej odemnie. Taka natura tej naszej polskiej społeczności.....
  • Zbyszek 2019-08-09 02:59:43
   Masz rację, nasza nacja potrafi tylko narzekać, co kto ma, dlaczego ja tego nie mam? wytykanie jeden drugiemu kto czego się dorobił, lub kupił, to czy tamto. Ja nie zazdroszczę nikomu, 500+, czy innych sponsorowanych przez nas podatników, chociaż rozdają na wszystkie strony. i kto za to płaci my wszyscy. Ja jak kiedyś wychowywałem dzieci to zabrali mi nawet dodatek ,, rodzinne" i komu mogłem się poskarżyć?Panu Bogu. Dalej oddaję fiskusowi kilka tysi, dalej pracuję choć bym już nie musiał. Więc Ci którzy potrafią tylko przytykać komuś, niech popatrzą czy aby Ich wykonywanie swojej pracy było w zupełności sumienne i adekwatne do poborów pieniężnych? Przestańmy sobie ubliżać! z poważaniem drodzy Rodacy.
   • Jarko 2019-08-09 12:44:36
    I ja jestem za tym zeby wziac widly i rozgonic zlodzieji kaczor pluje na donalda a z jednej bajki pochodza
  • miki 2019-08-09 18:28:17
   nikt Ci nie zazdroci emerytury po 25 latach - ba - miej emeryturę po roku pracy - tylko ze swoich składek
 • Agat 2019-08-08 15:30:27
  Od kilkudziesięciu lat to w tej krainie nic nowego nie otwarto i nie zbudowano, jeśli chodzi o przemysł...
 • Alex 2019-08-08 13:29:30
  Jakie nowe kopalnie. Bez walki z dyskryminującym sektor procesem dekarbonizacji, nie mamy szans utrzymać się na powierzchni. UE postanowiła zlikwidować sektor wydobycia węgla i przy biernej postawie naszych władz sukcesywnie to czyni.
  • eX2theZ 2019-08-08 19:38:18
   I dobrze, wszystkie wysoko rozwinięte kraje już dawno zlikwidowały górnictwo i na dobre im wyszło. Czas najwyższy zaorać tą zdegenerowaną branżę. Tak jesteście degeneratami bo tylko ktoś zdegenerowany może żądać by inni ponosili koszt jego pracy i jego emerytury. Powinniśmy zrobić koniec dla jakiegokolwiek finansowania nierobów. Też pracuję w szkodliwych warunkach i nie żądam by społeczeństwo płaciło mi emeryturę po 20 latach pracy. Wolę kupić węgiel z Ukrainy niż dać zarobić polskim kopalniom degradującym polskie środowisko.
   • Bytomiok 2019-08-08 20:10:19
    Kolega mylisz się :) W Niemczech prężnie działa górnictwo odkrywkowe, ale również podziemne (soli). W Wielkiej Brytanii właśnie buduje się podziemną kopalnie soli (w samym środku Parku Narodowego - Woodsmith Mine)! Poczytaj sobie, a potem wypowiadaj się na tematy "likwidowania górnictwa".
   • Bytomiok 2019-08-08 20:12:02
    Kolego mylisz się :) W Niemczech prężnie działa górnictwo odkrywkowe, ale również podziemne (soli). W Wielkiej Brytanii właśnie buduje się podziemną kopalnie soli (w samym środku Parku Narodowego - Woodsmith Mine)! Poczytaj sobie, a potem wypowiadaj się na tematy "likwidowania górnictwa".
   • obserwator 2019-08-08 20:29:23
    Bytomiak nie umiesz nawet czytać ze zrozumieniem bo mowa jest o kopalniach węgla kamiennego a nie soli i innych surowców.
   • Krzych 2019-08-08 20:34:58
    Australia to ten pierwszy zacofany kraj. Japonią i Korea który odchodzą od atomu na rzecz węgla to dwa następne. Stany, które sukcesywnie zwiększają wydobycie węgla to następny. Ukraina od lat sama importuje węgiel, bo straciła Donbas. Widzę chłopie, ze jesteś w temacie i masz silne argumenty. Pewien mądry gość powiedział kiedyś: „lepiej nic nie mówić i zachować pozory mądrego, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.”. Zastanów się nad tym.
   • Zenek 2019-08-08 21:06:16
    Niemcy wycofały się z atomowych, podobnie Japonia ,Indie ,Chiny . Japonia buduje 40 elektrowni węglowych , podobnie inne kraje.
   • obserwator 2019-08-08 21:13:27
    Nie masz pojęcia o czym piszesz bo Australia najlepiej zarabia na eksporcie węgla, Japonia wraca do atomu, Koreę Płn. nie stać na import węgla, w USA spada wydobycie bo węgiel idzie na eksport bo energia z taniego gazu łupkowego jest tańsza niż z węgla a Ukraina importuje tani węgiel rosyjski.
   • Bytomiok 2019-08-09 06:18:08
    "I dobrze, wszystkie wysoko rozwinięte kraje już dawno zlikwidowały górnictwo i na dobre im wyszło." - odnosiłem się do tego, bo jest to nieprawda. Górnictwo to nie tylko górnictwo węgla kamiennego i czas to w końcu zrozumieć i wypowiadać się poprawnie.
   • obserwator 2019-08-09 10:22:28
    Bytomiak ty chyba jesteś analfabetą jak jeszcze nie wiesz że artykuł jest o górnictwie węgla kamiennego a ty wciskasz kit nie związany z tematem. Więc w końcu zrozum i to ty wypowiadaj się poprawnie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.218.88
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!