PARTNERZY PORTALU

GIPH za gruntowną rewizją strategii Europejskiego Zielonego Ładu

GIPH za gruntowną rewizją strategii Europejskiego Zielonego Ładu
Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (GIPH) zaznacza, że pogorszenie sytuacji gospodarczej stwarza konieczność gruntownej rewizji strategii Europejskiego Zielonego Ładu Fot. Shutterstock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: JD
 • Dodano: 30-04-2020 12:49

Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (GIPH) zaznacza, że gwałtowne pogorszenie sytuacji gospodarczej na świecie stwarza konieczność gruntownej rewizji strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Była ona bowiem tworzona w zupełnie innych realiach gospodarczych i jest niedostosowana do obecnych uwarunkowań.

 • W czwartek 30 kwietnia Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej skierował w tej sprawie list otwarty do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
 • Janusz Olszowski wskazał, że w ostatnim czasie - zamiast skupić się na walce z epidemią koronawirusa - Komisja nasiliła intensywność konsultacji dotyczących dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych oraz planu osiągnięcia celów klimatycznych do 2030 roku.
 • GIPH zaznacza, że w obecnej sytuacji Unia Europejska powinna poprzestać na celach redukcyjnych, do wypełnienia których kraje członkowskie UE zobowiązały się w Porozumieniu Paryskim.

- Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, reprezentująca ok. 100 tys. pracowników zatrudnionych w firmach będących członkami Izby, wzywa Komisję do spowolnienia tempa prac nad strategią dojścia do tzw. neutralności klimatycznej w 2050 roku i zawieszenia wszelkiej działalności legislacyjnej w tym zakresie - zaznaczono w liście, który został także przekazany do wiadomości polskich władz.

GIPH zaznacza, że w obecnej sytuacji Unia Europejska powinna poprzestać na celach redukcyjnych, do wypełnienia których kraje członkowskie UE zobowiązały się w Porozumieniu Paryskim. Państwa Unii, wskazuje GIPH, powinny też zastanowić się nad priorytetami politycznymi w tym okresie.

Izba zaznacza, że Komisja powinna podsumować i przeanalizować tragiczną sytuację gospodarczą, zarówno w skali europejskiej, jak i globalnej.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (14)

Do artykułu: GIPH za gruntowną rewizją strategii Europejskiego Zielonego Ładu

 • NaukowiecEkonomistaEnergetyczny 2020-05-01 10:24:49
  To jest jakaś farsa. Na 42 hektarach w OStrowcu przy ul Weglowej rośnie największa w Europie hałda węgla -nie wiem czy ktoś już jest w stanie doliczyć się ile go tam leży, słuzyć ma chyba jedynie "wyrównywaniu jakości" kopaliny węglowej z różnych polskich kopalni.. a być może nawet w Kolumbi;). W tej sytuacji mamy nadmiar węgla - i przy takich zimach jak ostatnio to starczy go na jakiś czas:) Pan Olszowski chyba nie rozumie co to "zielony ład". To dąrzenie do którego większość społeczeństwa polskiego jest już przekonana - ponieważ spalanie węgla (różnych jego rodzajów i frakcji) ODPOWIEADA ZA 15.000 przewczesnych zgonów w Polsce (wg NIK), czyli 20 razy więcej niż z powodu KORONAWIRUSA. NIe ma ŻADNEGO uzasadanienia ani ekonomicznego ani energetycznego (udowodnił to już dawno prof Popczyk z Politechniki Śląskiej) aby kontynuować dokładanie do polskiej energetyki węglowej - której nikt już nie chce sponsorować (nie można mówić o inwestycjach, bo to ekonomiczny trup) - jak ktoś nie wierzy to niech prześledzi osobistą inwestycję Tchorzewskiego w (nigdy niedokończony) blok węglowy w OStrołęce, gdzie wszyscy inwestorzy (a PGE pierwsza) się praktycznie wycofali uznając to za błędną inwestycję. Rozwój OZE jest tak dynamiczny w POlsce, że za parę lat nie będzie potrzeba żadnych bloków węglowych ani jądrowych, wystarczy zrobić dobre prawo a moce same powstaną.. (widać to po aukcjach OZE). I niech nikt nie opowiada bzdur o niezależności energetycznej Polski jako racji stanu - nie ma czegoś takiego! Jeżeli przestarzała energetyka węglowa opiera się na zakupie tańszego węgla z zagranicy (gdzie jest on lepszy i tańszy) to nie jest to żadna racja stanu - tylko utrzymywanie archaicznej struktury i starych niepotrzebnych układów terroru związków zawodowych nad społeczeństwem (bo jak inaczej nazwać "wizyty gurników-terrorystów" z oponami w Wawie ?). To jest patologia, która przy okazji Koronawirusa - mam nadzieję - zostanie raz na zawszę rozwiązana. A pana Olszowskiego zapraszam na zieloną trawkę, a nie burzyć obraz Polski w UE.
 • Marianek 2020-05-01 00:34:48
  Żadnego zielonego nie(ładu) nie będzie z dwóch powodów: pierwszy,że PL opuści UE,a drugi,że wyimaginowana wspólnota nie ma po prostu pieniędzy na realizacje utopi :)
  • Ruski trol czy użyteczny idiota? 2020-05-01 12:20:18
   Jesteś ruskim trolem czy użytecznym idiotą? Nawet pisowcy nie są takimi oszołomami żeby wspomnieć o wyjściu z UE bo wiedzą że taki numer nigdy nie przejdzie i by szybko stracili władzę. Więc jakim trzeba być imbecylem żeby tego chcieć i szybko trafiłć pod ruski but tak jak za prl albo jak teraz jest Białoruś i Ukraina. Co ty tu jeszcze robisz już dzisiaj się zbieraj i jedż do Rosji a tam Putin ci szybko nada ruskie obywatelstwo". I jeszcze jedno durniu prędzej się rozwali ruskie dziadostwo z tym całym zbirem tak jak to już było 30 lat temu niż UE.
  • wizjoner 2020-05-03 09:42:49
   1. Polska opuści UE prędzej niż się jej wydaje. 2. Polska, w przeciwieństwie do wyimaginowanej unii, ma na tyle pieniędzy, że stać ją na utrzymywanie deficytowego państwowo-związkowego górnictwa przez kolejnych 30 lat.
  • Ślązak 2020-05-04 00:16:34
   Naród polski to też wyimaginowana wspólnota. Nikt mnie nie pytał czy chcę do niej należeć, w przeciwieństwie do UE. W tym wypadku przynajmniej mogłem się wypowiedzieć.
 • Matołusz 2020-04-30 18:43:13
  Te gównozjady to sobie moga.
 • ekonomista 2020-04-30 15:11:00
  A co może powiedzieć lobbysta węglowy i dinozaur który dostał nagrodę skamieliny wieku? Nic bo jego nie interesują skutki już trwającej katastrofalnej suszy i brak wody tylko kasa z brudnego węgla. Za chwilę zaczną się upały i będzie jeszcze większa susza więc znowu będą problemy z chłodzeniem elektrowni węglowych i w przemyśle. Więc znowu wrócą 20 stopień zasilania i braki energii . Dlatego niech lobbysta Olszowski nie sieje propagandy węglowej tylko się dowie jakie straty z powodu braku wody poniesie cała gospodarka i niech przeczyta artykuł na wnp "Susza w Polsce: studnie pozbawi wody, uderzy w energetykę i przemysł."
  • Ben 2020-04-30 17:47:14
   A jak zaczną się susze skąd weźmiesz prąd na klimatyzacje, bo na pewno nie z wiatraków czy z FV
   • Max 2020-04-30 19:05:46
    No, nie z wiatraków i PV, bo pierwsze co rozbił PIS jak wygrał w 2015 r. to uwalił wiatraki i prosumentów i od tej pory rozbudowa OZE w Polsce stanęła. Dopiero jak w 2018 r zorientowali się, że przez węgiel są w d. to wprowadzili mój prąd, za późno. A skąd weźmiesz wodę do chłodzenia jak będzie susza ?
   • ekonomista 2020-04-30 20:23:05
    A dlaczego nie? Na pewno to nie będzie prądu z elektrowni węglow ych z otwartym układem chłodzenia. Może być też z innych typów OZE nie tylko PV ale też wiatraków, biogazu, biomasy, wody przy odpowiednim poziomie, elektrowni szczytowo-pompowych.
 • no nie 2020-04-30 15:05:55
  Zielony ład trzeba podkręcić tak, żeby węgiel/gaz się nie opłacał.
  • realista 2020-04-30 15:18:52
   Węgiel już od dawna się nie opłaca.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.147.7
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!