Górnicy otrzymają nagrody z zysków spółek węglowych

Górnicy otrzymają nagrody z zysków spółek węglowych
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 02-07-2007 12:00

Pracownicy prawie wszystkich spółek węglowych - oprócz największej Kompanii Węglowej - otrzymają nagrody z ubiegłorocznych zysków kopalń.

Zwykle przeznaczono na nie ponad 30 proc. zysku. Przedstawiciele górniczych związków oceniają, że to optymalny poziom i nie planują protestów.

- Zawsze chciałoby się więcej, ale wbrew temu, co niektórzy o nas mówią, nie jesteśmy pazerni i nie chcemy wyrwać jak najwięcej, nie patrząc na kondycję i potrzeby firm m.in. w zakresie inwestycji - powiedział w poniedziałek PAP wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski.

Najwyższe świadczenia z zysku otrzymają pracownicy zatrudniającej ponad 19 tys. osób Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), która w ubiegłym roku zarobiła netto ponad 286 mln zł. Na wypłaty przeznaczono 90 mln zł, czyli 6,26 proc. ubiegłorocznych kosztów wynagrodzeń w firmie. Wysokość wypłaty zależy m.in. od wysokości zarobków. Średnio każdy pracownik otrzyma powyżej 2 tys. zł netto. To więcej niż rok temu, kiedy na nagrody przeznaczono 64 mln zł. Przelewy będą zlecone w poniedziałek.

Kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) wypłacą świadczenia z zysku do końca tego tygodnia. Firma przeznaczyła na nie 35,7 mln zł z zysku, który w ubiegłym roku zbliżył się do 97 mln zł. Pracownicy dołowi oraz załoga zakładów przeróbki mechanicznej węgla otrzymają po 1 tys. 500 zł brutto, pozostali pracownicy po 1 tys. 250 zł. To około dwa razy więcej niż rok temu.

W samodzielnej kopalni "Budryk" w Ornontowicach, która do końca tego roku ma stać się częścią JSW, walne zgromadzenie akcjonariuszy nie zatwierdziło jeszcze propozycji wypłaty z zysku. Zarząd zaproponował, aby przeznaczyć na ten cel 1,5 mln zł z wynoszącego ok. 5,5 mln zł zysku kopalni. Oznacza to po ok. 400 zł brutto na jednego pracownika.

Świadczeń nie otrzymają pracownicy największej górniczej spółki, zatrudniającej ponad 60 tys. osób Kompanii Węglowej. W ubiegłym roku przyniosła ona ponad 92 mln zł strat. - Wobec poniesionej straty oraz bieżącej sytuacji spółki nie może być mowy o żadnych tego typu świadczeniach - powiedział PAP rzecznik firmy Zbigniew Madej.

Związkowcy nie protestują przeciwko temu, ale też nie uważają tematu dodatkowych świadczeń w tym roku za zamknięty. - Liczymy, że w drugim półroczu Kompania poprawi wyniki. Wówczas upomnimy się o analizę sytuacji finansowej i dodatkowe świadczenia, jeżeli znajdą się na nie środki - zapewnił Czerkawski. W ubiegłym roku załoga Kompanii otrzymała latem bony towarowe o łącznej wartości ok. 50 mln zł - górnicy dołowi 750 zł, pracownicy przeróbki węgla 600 zł, pracownicy powierzchni 500 zł. W 2005 r. firma miała 254 mln zł zysku netto.

Rok temu sprawa wypłat z zysków górnictwa za 2005 r. była przedmiotem sporu między górniczymi związkami zawodowymi a resortem gospodarki. W razie braku świadczeń górnicy grozili strajkiem i zapowiadali manifestację w Warszawie. Osiągnięto porozumienie, w którym ustalono, że górnicy ze wszystkich spółek węglowych dostaną w sumie ok. 130 mln zł z żądanych ok. 180 mln zł.

- W tym roku wszystko odbyło się spokojnie. Właściciel nie wtrącał się do tych wypłat, słusznie uznając, że górnicy powinni mieć udział w wypracowanych zyskach, a podział jest kwestią uzgodnień między zarządami spółek a stroną społeczną - skomentował Czerkawski

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Górnicy otrzymają nagrody z zysków spółek węglowych

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.94.86
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!