Górnicy są w mniejszości i to w ich interesie jest spokojna rozmowa

Górnicy są w mniejszości i to w ich interesie jest spokojna rozmowa
Jestem przeciwko rewolucyjnym skokowym pomysłom. Musimy się przebić do tej świadomości, że dzisiaj sektor węgla nie ucieknie od rachunku ekonomicznego - podkreśla senator Krzysztof Kwiatkowski. PTWP
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Adam Sierak
  Adam Sierak
 • Dodano: 10-09-2020 06:02

Krzysztof Kwiatkowski, były prezes Najwyższej Izby Kontroli, a obecnie niezależny senator uważa, że to nie jest pora na wywoływanie horroru w sektorze węgla kamiennego. Ale by go uniknąć, niezbędna jest zmiana nastawienia u górników i pogodzenie się z „rachunkiem ekonomicznym”.

Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Spawalnicze ExpoWELDING (18-20 października 2022 r.) pod patronatem WNP.PL w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Rejestracja trwa!

- Górnikom zawsze się wydawało, że siła tego środowiska jest tak wielka, że jest ono w stanie pewne procesy polityczne zablokować. I tak było przez wiele lat. Dzisiaj doszliśmy do etapu, że polityk stoi i dokonuje analizy sytuacji: z jednej strony mam miliony konsumentów, a z drugiej mam dziesiątki tysięcy. Jak widać, to zupełnie inny wzgląd wielkości – mówi otwarcie Krzysztof Kwiatkowski, senator i  były prezes Najwyższej Izby Kontroli.

W dodatku, jak dodaje, za pilnymi zmianami przemawiają też inne kwestie. W raporcie NIK, opublikowanym na początku tego roku,  stoi jasno, że restrukturyzacja, po dokapitalizowaniu przez inwestorów, nie przyniosła pozytywnych efektów.  

- W ostatnich latach mamy spadek wydajności węgla o 2 proc. i wzrost średniego wynagrodzenia o 13 proc. Nie ma żadnej dziedziny gospodarczej, branży czy zakładu, który wytrzyma w dłuższej perspektywie wzrost kosztów przy jednoczesnym spadku przychodów, w tym wypadku związanym również z załamaniem ogólnoświatowych cen – podkreśla Kwiatkowski.

Zdaniem senatora w miksie energetycznym musi pozostać miejsce dla elektrowni, „które będą wytwarzały energię z kopalin”. Nie jest to jednak tożsame z dalszym utrzymywaniem działalności górnictwa węgla kamiennego.

- W interesie górników jest szybko rozpocząć rozmowę o swojej przyszłości - także z umiejętnością współpodejmowania trudnych decyzji. Za chwilę dojdziemy bowiem do takiego politycznego miejsca, gdzie w interesie określonych środowisk będzie powiedzenie na głos: chcemy zamknięcia wszystkich nierentownych kopalń od ręki – alarmuje były prezes Najwyższej Izby Kontroli. - Jestem za tym, by  konieczne działanie było zaplanowane, rozumne. Szok, zaskoczenie i obawa są dobre, kiedy oglądamy horror w kinie. Po to tam idziemy, by odczuć te emocje. Procesy gospodarcze wymagają rozsądku i wiedzy o tym,  co chcemy osiągnąć i jakie mamy do tego narzędzia.
 
Więcej o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, zmianach prawnych wokół OZE i budowie elektrowni atomowej - w rozmowie z Krzysztofem  Kwiatkowskim, senatorem i byłym prezesem NIK w latach 2013-2019, przeprowadzonej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach . 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (55)

Do artykułu: Górnicy są w mniejszości i to w ich interesie jest spokojna rozmowa

 • realista 2020-09-10 18:49:39
  Raport NIK pokazał że po dokapitalizowaniu pgg przez inwestorów i podatników kilkanaście miliardów zostało utopionych w błocie. To jest skutek spadku w ostatnich latach wydajności o 2% i wzrostu wynagrodzenia o 13%. "Nie ma żadnej dziedziny gospodarczej, branży czy zakładu, który wytrzyma w dłuższej perspektywie wzrost kosztów przy jednoczesnym spadku przychodów, w tym wypadku związanym również z załamaniem ogólnoświatowych cen węgla". Dlatego im szybciej zlikwiduje się nierentowne kopalnie tym jest większa szansa na uratowanie reszty górnictwa a zwlekanie z podjęciem decyzji doprowadzi do bankructwa wszystkie kopalnie.
  • Mateusz 2020-09-10 21:17:11
   A NIK. Ile zarobili pieniędzy?
   • realista 2020-09-11 15:17:38
    Trolu bredzisz.
 • Ryl 2020-09-10 12:46:08
  Co wy szkryflocie za farmazony dzisiaj 10 wypłata dostołch 6000 tys + wczasy , flaps i ołówkowe do ino 8500 i jak z tego mom związać koniec z końcem .Sama pani poseł pisoła że za mnij ja 10k to ino k…a i z….ej w tym kraju mogom żyć
  • Ppp 2020-09-10 15:15:58
   Tia. Ja dostałem 3500 a raczej 3461,24 a robię na dole. Takie bajki to, soe fajnie gada w ramach Propagandy. Zjedz na dół. Za, dużo jest tam białych przydupasów. Po, za tym sztygar z kolegą pije i dostałem za to mniejszy wspolczynik bo nie chciałem jebac za kolegę od sztygara plus na jeden dzień do groszej roboty nie wysłali. Kolesiostwo, dupolizstwo, kumoterstwo. Nie dziwę się że to pada. Tylko kur#@ robią tam jeszcze normalni uczciwi ludziei w dodatku za marne grosze. A z dodatków zostało z 350 zł kartek co miesiąc, raz w roku trochę węgla i barburka... Reszta @4atkie nie ma 13stka to była. Jakieś 35lat temu jak mój ojciec robił na dole to chyba raz dostał... No ale fajnie się zmyślą o przywilejach ktore były kiedyś a nie ma. W fabryce miałem 2800 bez sobót i niedziel plus też nagrodę roczna parę lat temu. I wiesz co? Jakoś mi żal że się przeniosłem.... Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Zazdrościć to możecie posła, czy jakimś innym biurkowym przydopasem często z nadania partyjnego. W gornictwie z każdą restrukturyzacja coś zabierano i w sumie niewiele tego zostało po za normalma wypłata. A bez sobót i niedziel to idzie wręcz zdechnac.
   • ekonom 2020-09-10 15:57:19
    To co tam jeszcze robisz?
   • Bhp 2020-09-10 16:27:30
    Przelicz to kolego górniku ; >kartki żywnościowe 350x12 miesięcy = 4200zł >dopłaty do wczasów =1500zł >barbórka = 4000zł >14 tka=4000zł > deputat węglowy=5000zł >jubileusze >300zł na >paczki,ołówkowe, dopłaty do wczasów dla dzieci >dedykowane biura wycieczkowe >bony z upustami do różnych sklepów i na różne marki >dopłaty do chorobowego >przywilej co 3 lata do sanatorium na urlop zdrowotny > ochrona zdrowia multimed >przejście na wysoką emeryture po 25 latach pracy , a wcześniej pobranie wysokich odpraw Więc nie pisz że tylko zarobiłeś gołe 3400zl, bo w ciągu roku dostajesz ok. 20000zł bonusów, więc średnio zarabiasz 5500zł. Popatrz na PIT tam jest napisana kwota ok. 90000zł - podatek =reszta twoja ok. 70000zł netto. Może to otworzy oczy. Pozdrawiam
   • Lolo 2020-09-10 20:58:53
    Nie ma 14ani 13? Dobre... A co dostałeś w lutym razem z podwyżka? Rekordowa suma była przeznaczona na wasze dodatkowe premie czyli 14 i co roku je macie plus Barbórka iase innych dodatków
 • Wirus for free 2020-09-10 11:45:30
  Prawda bolesna, ale prawda i tego nie zmienimy. Dyskutujecie o zamykaniu kopalni, wiadomo, że na pierwszy ogień KWK Ruda, Wujek. Jak macie to zamykać to zamykajcie, bo te pieniądze, które są marnowane na tych kopalniach, do ogłoszenia tej decyzji, która i tak już zapadła, zaspokoją w znacznym stopniu odprawy i urlopy górnicze, każdy stracony dzień to wyrzucone pieniądze w błoto
  • Hans 2020-09-10 12:24:44
   @olol =takiego knota jak ty to widziałem raz na grubie jak robiłem pod spółką i też było ciemno jak w (...), paskudny typ ;brudny z, paczką słonecznika leżał na ociosie i myślał jak tu przeczytać do rana. Też rąk chciałem, wypłata 3900,barbórka, 14,kartki na węgiel za 4 tyś zł, flapsy i inne przywileje, a nie 2400 na czysto na rekę i jeszcze robić trzeba! No ale przyjęć na kopalnie nie ma.
   • pupek 2020-09-10 12:36:00
    Te grubiorz a jak się leży na ociosie, to zapewnię był spiderman, bo szanujący się ryl leży na spągu
   • Hans 2020-09-10 12:56:02
    Brawo ty @Pupek widać że szanujący się ryl, nie śpi na stoląco tylko wygodnie leżakuje, nadzoru się nie boi. Szacun
 • Jarek 2020-09-10 11:09:45
  Nie byłoby tego artykułu, gdyby po 1989 roku "prawdziwie" sprywatyzowano Górnictwo! Dla Polski wydobycie węgla jest całkowicie Nieopłacalne w obecnym kształcie z jednego zasadniczego powodu: Emerytów Górniczych. Wydobycie węgla co prawda spada, ale Emerytów Górniczych lawinowo przybywa. Na ich utrzymanie Podatnik Polski nie związany z Górnictwem płaci rocznie ponad 10 MLD PLN (prawie tyle co roczne przychody PGG). Obywatel Polski nie związany z Górnictwem wyłożył także 2.5 MLD PLN na Deputaty dla Emerytów Górniczych... Za to powinny płacić kopalnie!!! Tak samo jak za Szkody Górnicze, za które kopalnie także płacą symbolicznie, tak samo jak składki ZUS (ustawowo kopalnie są zwolnione z płacenia 1.8x za pracownika dołowego). W ciągu 31 lat "ciągłej restrukturyzacji" Górnictwa kilkakrotnie umarzano kopalniom składki emerytalne (ostatnio tego "zaszczytu" dostąpiła nieboszczka KW). Te pieniądze nigdy nie zostały Rzeczpospolitej zwrócone. POLSKA nigdy też nie otrzyma pieniędzy wydanych na bezpośrednie dokapitalizowanie kopalń przez Koncerny Energetyczne i Banki... W prezencie dostaliśmy: Najdroższy Węgiel na Świecie i najwyższą cenę energii elektrycznej w Europie (cena hurtowa). A likwidacja kopalń będzie kosztowała Dziesiątki MLD ale nie PLN tylko... Euro!
  • M.Z. 2020-09-10 12:34:56
   Pracuję w górnictwie już ponad 20 lat i uwierz że gdyby nie emerytura po 25 latach to o tej pracy mawet bym nie pomyślał! Kogo by w górnictwie nie zapytać to ma takie zdanie! Twoja propozycja zniesienia tego przywileju już dawno "zabiła" większość kopalń a pozostałe by utrzymać pracownika musiały by baaaardzo i cięgle podnosić zarobki. Widzisz, kiedyś do pracy na kopalniach ludzie migrowali z całej Polski a teraz wszyscy tą robotę olewają bo mimo przywilejów wolą mieć kości całe i zdrowie zachować!
   • Patriota 2020-09-10 14:14:15
    Masz 100% racji. Gdyby w mojej firmie pracownicy mogli przejść na emeryturę w tak krótkim czasie, ich wymagania dot. wynagrodzen byłyby znacznie niższe. Po prostu odebraliby sobie to wynagrodzenie później w formie emerytury wypłacanej średnio przez około 15 lat dłużej w porównaniu do emeryta. Tak naprawdę, najbardziej niesprawiedliwe nie jest to że jeden pracuje krócej czy dłużej ale to, że zwykły obywatel nie może mieć wyliczonej emerytury jako średnia z 10 lub 20 wybranych lat jak to mają górnicy.
   • podatnik 2020-09-10 17:22:45
    Korwin Mikke ma sposób na likwidację nierentownego górnictwa trzeba tylko płacić górnikom tak mało że się sami zwolnią.
 • wacek 2020-09-10 10:03:59
  Tak plujecie jadem na górników, ale co ten górnik zawinił, chodzi do pracy wykonuje poleconą mu pracę. Weźmy na przykład taką kopalnie Bielszowice, wszyscy wiedzą lub już się domyślają, że kopalnia pójdzie do likwidacji, wszystko na to wskazuje, pytam to, po co te inwestycje, te przodki gdzie widomo, że ściana nie pojedzie, po co inwestować te miliony, te ściany, co wydobywają kamień i to raz może dwa razy w tygodniu, a inwestować w ten kamień trzeba i to grube miliony. Górnik idzie do tego przodka, ściany i pracuje, bo takie dostał polecenie, więc kto przynosi straty górnik czy poleceniodawca wiedząc, że te pieniądze idą na zmarnowanie
  • Bartłomiej 2020-09-10 11:39:58
   Czemu plujemy jadem na górników? Dlatego że macie zawsze lepiej niż inne grupy zawodowe;przywileje, barburki, deputat weglowy, 14,o)ołówkowe,paczki,wczasy pod gruszą, dopłaty do chorobowego, dofinansowanie dla dzieci, kartki żywnościowe, bardzo dobre wypłaty za w sumie 3 godz. uczciwej pracy, wysokie emerytury za tylko 20 lat pracy,a puźniej jeszcze macie mało i jesteście nie urobieni to jako młodzi emeryci zabieracie nam miejsca pracy!!! I całe życie wam się należy bo wy ciężko pracujecie, a reszta chyba nie! Mówisz, że nie macie na to wszystko wpływu, a co wy jesteście Baranki i jako brać górnicza nie jesteście nic w stanie zrobić widząc taką patologię, jesteście ale po co jak może się doczeka do emerytki a puźniej to h.. J i niech się wszystko wali. Czy nie tak jest. Ale jak trzeba opony palić, burdy po pijaku robić, ludzi np. W Imielinie obrzucić wyzwiskami i kamieniami to się da w tedy. Strona społeczna to nie związki i górnicy tylko My społeczeństwo które to wszystko widzi i już wie że górnik to nie honor i kult pracy tylko cwaniak który tylko wyciąga łapę po kasę od nas chociaż ma więcej, bo mu się należy
   • olol 2020-09-10 11:57:46
    Klepiesz bzdury wyssane z palca i cytujesz ludzi, którzy nie maja zielonego pojęcia o pracy na kopalni w przodku i na ścianie. Proszę najpierw popracuj z miesiąc na kopalni, w jakiejś firmie i podyskutujemy, panie wszystkowiedzący pieniaczu. W zadku byłeś i knota widziałeś
   • wiesiek 2020-09-10 12:39:27
    drogi Bartlomieju pisac nie za bardzo potrafisz no coz szkola jest tak jak kopalnia dla wszystkich zapraszamy ......a wiedz nie jest to prosty zawod nie kazdy sie do niego nadaje pozd
   • Elektrykosz 2020-09-10 15:32:46
    Cala budżetówka tez dostaje 13. 14 i inne (...) i to juz nikomu nie przeszkadza cwaniaczki!!
   • Luke 2020-09-15 15:28:54
    Jesteś zawistnym pajacem typowym polaczkiem cebulaczkiem i (...). A teraz wracaj do roboty jebać na moją emeryturę.
   • Łukasz 2020-09-15 15:32:14
    25 lat czystej pracy na dole ty idioto.
  • @Elektykosz 2020-09-11 16:34:29
   Dobrze piszesz: budżetówka, która ma głównie gó...e wynagrodzenia. Górnictwo to firma komercyjna, nie budżetówka. Kopalnia to biznes, który ma się właścicielowi opłacać.
  • nanader 2020-09-14 09:53:02
   Zdecydowana większość Polaków szanuje górników. Tu na forum może się wydawać inaczej, ale tutaj można znaleźć tylko przerysowane i niezrównoważone podsumowanie rzeczywistości.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.210.237.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!